Στη διεκδίκηση του καλύτερου δυνατού πλασαρίσματος, στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, μπαίνουν από σήμερα οι Έφηβοι πολίστες του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη έχει ως στόχο την παρουσία της στην πρώτη 6άδα, ενώ «κρυφοκοιτάζει» και ψηλότερα.
Μετά το πρώτο μέρος του ανδρικού πρωταθλήματος της Β’ εθνικής και τις τελικές φάσεις των Παίδων, Νεανίδων, η σκυτάλη περνάει στους Εφήβους (γεν. ’97 και μικρότεροι). Οι Ρεθυμνιώτες είναι ένα καλοδουλεμένο σύνολο, με παίκτες που συνδυάζουν ποιότητα και εμπειρίες. Εμπειρίες που «μεταφράζονται» σε συμμετοχές με την ανδρική ομάδα αλλά και με τις μικρές Εθνικές ομάδες. Οι παίκτες της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας δεν κατάφεραν να προκριθούν στην τελική φάση της προηγούμενης χρονιάς και φέτος είναι αποφασισμένοι για εξαντλήσουν τις πιθανότητες που έχουν για το καλύτερο πλασάρισμα στις πρώτες θέσεις.
Το «παρών» θα δώσουν οι 10 καλύτερες ομάδες της εν λόγω κατηγορίας και ο ΝΟΡ βρίσκεται στον Α’ όμιλο μαζί με ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Χανίων, Ολυμπιακό και Άρη Θεσσαλονίκης. Όλα τα παιχνίδια θα πραγματοποιηθούν στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, με την τοπική ομάδα και τον Ολυμπιακό να θεωρούνται τα φαβορί για την κατάκτηση των 2 προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στα ημιτελικά. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη θα κυνηγήσει να μπει «σφήνα» και από κει και πέρα θα διεκδικήσει δύο νίκες με Άρη και ΝΟ Χανίων. Νίκες που θα του δώσουν τη δυνατότητα κατάκτησης της 3ης θέσης και συνάμα θα τον βάλουν εντός 6αδας.
Στον έτερο όμιλο βρίσκονται οι: ΠΑΟΚ, Παλαιό Φάληρο, Ποσειδών Ιλισίων, ΑΝΟ Γλυφάδας, Παναθηναϊκός. Τα ματς θα διεξαχθούν στα παρακάτω κολυμβητήρια: Παλαιού Φαλήρου, Ιλίσιο, ΑΝΟ Γλυφάδας και Νέας Σμύρνης. Οι 3οι του κάθε ομίλου θα κοντραριστούν μεταξύ τους για τις θέσεις 5-6, όπως επίσης και οι 4οι για τις 7-8.
Ο Κώστας Φιτσανάκης υπολογίζει σε όλους τους παίκτες και οι 12 παίκτες που θα αγωνιστούν στην τελική φάση είναι οι: Κωνσταντίνος Φραγκάκης (Φ), Αντώνης Αποστολάκης (Π), Γιώργος Μπουγιούρης (Π), Βασίλης Χάσικος (Π), Στράτος Μανωλάκης (Π), Νίκος Ραπτάκης (Α), Γιάννης Μανουσάκης (Α), Μιχάλης Τζωρτζινάκης (Π), Χριστόφορος Πίσσας (Π), Νίκος Τζαγκαράκης (Π), Αλέξανδρος Ζαχαράκης (Τ), Στέλιος Ταταράκης (Π).
Κώστας Φιτσανάκης: «Στόχος η 6άδα»
Ο προπονητής του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», οριοθέτησε το στόχο της ομάδας του και φάνηκε αισιόδοξος για την επίτευξή του.
«Ακόμα μία συμμετοχή σε τελική φάση είναι προ των πυλών και μάλιστα σε μία ηλικιακή κατηγορία που πέρυσι δεν προκριθήκαμε στην 10άδα. Το επίπεδο της τελικής φάσης είναι υψηλό και εμείς ουσιαστικά θα παλέψουμε με Χανιά και Άρη για την 3η θέση του ομίλου. Μία 3η θέση που θα μας δώσει τη δυνατότητα να μπούμε στην 6άδα και μετέπειτα να διεκδικήσουμε την 5η θέση της τελικής κατάταξης.
Αυτός είναι και ο στόχος που έχουμε θέσει και αν δεν έχουμε απουσίες και φυσικά είμαστε σε καλή κατάσταση, μπορούμε να τον πετύχουμε. Όλα όμως θα φανούν στο νερό».
Οι δύο όμιλοι στους Εφήβους
Α’ όμιλος: ΝΟ Βουλιαγμένης, ΝΟ Χανίων, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου, Άρης Θεσσαλονίκης.
Β’ όμιλος: ΠΑΟΚ, Παλαιό Φάληρο, Ποσειδών Ιλισίων, ΑΝΟ Γλυφάδας, Παναθηναϊκός.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της τελικής φάσης
Α’ όμιλος (κολυμβητήριο ΝΟ Βουλιαγμένης)
Πέμπτη 10 Ιουλίου
09.30 Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου
10.30 ΝΟ Χανίων – Άρης Θεσσαλονίκης
20.00 Άρης Θεσσαλονίκης – Ολυμπιακός
21.00 ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χανίων
Παρασκευή 11 Ιουλίου
09.30 ΝΟ Ρεθύμνου – Άρης Θεσσαλονίκης
10.30 Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης
20.00 ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου
21.00 ΝΟ Χανίων – Ολυμπιακός
Σάββατο 12 Ιουλίου
10.00 Άρης Θεσσαλονίκης – ΝΟ Βουλιαγμένης
11.00 ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων
Β’ όμιλος (κολυμβητήρια: Π. Φαλήρου, Ιλίσιο, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης)
Τετάρτη 9 Ιουλίου
20.30 Παλαιό Φάληρο – Παναθηναϊκός
Πέμπτη 10 Ιουλίου
14.00 Ποσειδών Ιλισίων – ΑΝΟ Γλυφάδας
19.30 Παναθηναϊκός – Ποσειδών Ιλισίων
21.00 ΠΑΟΚ – Π. Φάληρο
Παρασκευή 11 Ιουλίου
10.00 ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός
14.00 Ποσειδών Ιλισίων – ΠΑΟΚ
21.00 Παλαιό Φάληρο – Ποσειδών Ιλισίων
21.30 ΠΑΟΚ – ΑΝΟ Γλυφάδας
Σάββατο 12 Ιουλίου
10.30 Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ
12.00 ΑΝΟ Γλυφάδας – Π. Φάληρο
Οι αγώνες κατάταξης, τα ημιτελικά και τα τελικά
Σάββατο 12 Ιουλίου
Κολυμβητήριο ΝΟΒ
19.30 1ος Α – 2ος Β (Ημιτελικός)
20.30 3ος Α – 3ος Β (Θέσεις 5η – 6η)
Κολυμβητήριο Π. Φαλήρου
18.30 1ος Β – 2ος Α (Ημιτελικός),
19.30 4ος Β – 4ος Α (Θέσεις 7η – 8η)
Κυριακή 13 Ιουλίου
Κολυμβητήριο Αλίμου
18.30 Μικρός τελικός (Θέσεις 3η – 4η)
19.30 Μεγάλος Τελικός (Θέσεις 1η – 2η).