Προβληματισμένοι εμφανίζονται κτηνοτρόφοι και φορείς του Ρεθύμνου για τα κρούσματα καταρροϊκού πυρετού στα ζώα του Νομού. Χθες, αντιπροσωπεία των Κτηνοτροφικών Συλλόγων Ρεθύμνου και Ανωγείων, καθώς και του Αγροτικού Συλλόγου Ρεθύμνου επισκέφτηκε την έδρα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης προκειμένου να επιδώσουν ψήφισμα με τα αιτήματά τους.
Λόγω της απουσίας της αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνης, κ. Μαρίας Λιονή, στη Σλοβενία, όπου συμμετέχει στις εργασίες του ευρωπαϊκού προγράμματος Grisi Plus, στο οποίο είναι εταίρος η Περιφέρεια Κρήτης, η αντιπροσωπεία είχε συνάντηση με τον περιφερειακό σύμβουλο, εντεταλμένο σε θέματα πρωτογενούς τομέα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης, κ. Μανώλη Χνάρη, στον οποίο έθεσαν αναλυτικά τα ζητήματα που απασχολούν τον κλάδο.
Μεταξύ άλλων ανέφεραν το θέμα του καταρροϊκού πυρετού (αποζημίωση για το σύνολο της χαμένης παραγωγής που θα προέλθει εξαιτίας του καταρροϊκού πυρετού και εμβολιασμοί), καταβολή εξισωτικής αποζημίωσης, καθώς και στελέχωση και εξοπλισμό των κρατικών κτηνιατρικών υπηρεσιών για προστασία του ζωικού κεφαλαίου, των κτηνοτρόφων και της δημόσιας υγείας.
Α. Ξανθός: Ανοχύρωτος ο Νομός Ρεθύμνου απέναντι στον καταρροϊκό πυρετό των προβάτων
Ο Νομός Ρεθύμνου είναι ανοχύρωτος απέναντι στον καταρροϊκό πυρετό, τονίζει ο βουλευτής Ρεθύμνου του ΣΥΡΙΖΑ Ανδρέας Ξανθός σε γραπτή δήλωσή του. Ο κ. Ξανθός αναφέρεται χαρακτηριστικά στην υποστελεχωμένη Κτηνιατρική Υπηρεσία του Νομού και τις σοβαρές συνέπειες που έχει στον έλεγχο των ζώων. Χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων ο κ. Ξανθός τονίζει: «Η υπόθεση λοιπόν του καταρροϊκού πυρετού των προβάτων αναδεικνύει το πόσο ανοχύρωτος είναι ο Νομός Ρεθύμνου, ο πιο κτηνοτροφικός Νομός της Κρήτης, απέναντι σε ζωονόσους που απειλούν τους παραγωγούς με οικονομική καταστροφή. Αυτό ήταν και το νόημα της επίκαιρης ερώτησής μας στη βουλή (Αρ. Επ. Ερ.: 3/12-6-2014) για την έλλειψη κτηνιάτρων στο Ρέθυμνο και ο καταρροϊκός πυρετός ήρθε να επιβεβαιώσει τις ανησυχίες και τους προβληματισμούς μας. Η σημερινή έκβαση της κατάστασης, με την ζωική παραγωγή και την αγροτική οικονομία σε επίπεδο χώρας να έχει δεχτεί αναμφισβήτητα καίριο πλήγμα, αποκαλύπτει την ανετοιμότητα του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων να διαχειριστεί μια τέτοια κρίση και την έλλειψη ενός σοβαρού πολιτικού σχεδιασμού για την αντιμετώπιση της νόσου και των επιπτώσεών της. Θα έπρεπε να είχαν ληφθεί έγκαιρα τα κατάλληλα μέτρα καταπολέμησης και εξάλειψης της συγκεκριμένης νόσου και, κυρίως, θα έπρεπε να προχωρήσουμε στην εφαρμογή μαζικών εμβολιασμών, δεδομένου ότι τα μέτρα βιοασφάλειας δεν επαρκούν ούτε μπορούν οι Υπηρεσίες του Υπουργείου να περιμένουν επί μήνες τον περιορισμό της νόσου μέσω της ισχυροποίησης του ανοσοποιητικού συστήματος των ζώων.
Για να υπάρξει δραστική παρέμβαση στο πρόβλημα απαιτείται άμεσα: ενημέρωση των κτηνοτρόφων, διενέργεια καθημερινών ψεκασμών, 100% επιδότηση των εντομοκτόνων-εντομοαπωθητικών σκευασμάτων, σωστή διαχείριση άρρωστων-ψόφιων ζώων, δωρεάν χορήγηση ζωοτροφών στα ζώα που απαγορεύεται να μετακινηθούν, αποζημίωση των παραγωγών για το χαμένο ζωικό κεφάλαιο και κυρίως άμεση ενίσχυση με προσωπικό της υποστελεχωμένης Κτηνιατρικής Υπηρεσίας του Ρεθύμνου.
Σε διαφορετική περίπτωση η ζημιά στον ζωτικής σημασίας για τον Νομό τομέα της κτηνοτροφίας κινδυνεύει να είναι μεγάλη. Ο καταρροϊκός πυρετός των προβάτων μπορεί -αν δεν αναχαιτιστεί άμεσα και αποτελεσματικά- να δώσει τη «χαριστική βολή» στους μικρομεσαίους κτηνοτρόφους, που είναι ήδη εξαθλιωμένοι από τα μνημονιακά μέτρα, την υπερφορολόγηση, το δυσβάστακτο κόστος παραγωγής και τη δραστική περικοπή των εξισωτικών αποζημιώσεων.
Στη δύσκολη συγκυρία της οικονομικής κρίσης ο πρωτογενής τομέας μπορεί να συμβάλλει στην παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας και στη διατροφική της επάρκεια. Για να συμβεί όμως αυτό πρέπει κατ’ αρχήν να εξασφαλιστεί η επιβίωσή του και να αντιμετωπιστεί -με την αναγκαία στήριξη της Πολιτείας- κάθε σοβαρή απειλή για τη γεωργία και την κτηνοτροφία.
Οι εξελίξεις απαιτούν εγρήγορση και αποφασιστικότητα και όχι ολιγωρία ή εφησυχασμό. Ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι δίπλα στον αγώνα των κτηνοτρόφων του Νομού και στην προσπάθεια των επιστημόνων της Διεύθυνσης Γεωργίας και της Υπηρεσίας Κτηνιατρικής για την αποτελεσματική προστασία της ζωικής παραγωγής στον Νομό, για τη διατροφική ασφάλεια και την υπεράσπιση της δημόσιας υγείας».
Ομιλία για τον καταρροϊκό πυρετό
Ο Σύλλογος Επαγγελματιών Κτηνοτρόφων νομού Ρεθύμνης, διοργανώνει αύριο Παρασκευή 10 Οκτωβρίου και ώρα 8:00 μ.μ., στην αίθουσα του π. δημαρχείου Νικηφόρου Φωκά, ομιλία με θέμα τον καταρροϊκό πυρετό.
Εισηγητής θα είναι ο κτηνίατρος Αλέξανδρος Στεφανάκης.
Όπως επισημαίνει ο Σύλλογος, λόγω της σοβαρότητας του θέματος, η παρουσία όλων των ενδιαφερομένων κρίνεται απαραίτητη.
Εγγραφές μελών στον Αγροτικό Σύλλογο Ρεθύμνου
Από σήμερα Πέμπτη 9/10/2014 ξεκινά η εγγραφή των μελών του Νεοσύστατου Αγροτικού Συλλόγου Δήμου Ρεθύμνης. Η τιμή εγγραφής, σύμφωνα με ανακοίνωση, καθορίστηκε στα 10 ευρώ ως ετήσια συνδρομή για τα έξοδα του Συλλόγου.
Τα γραφεία του Συλλόγου, βρίσκονται στην οδό Λητούς 11 γωνία πολυκατοικίας Σχοινά, είσοδος από πάροδο Κολοκοτρώνη.
Τηλέφωνο: 28310 36748.
Μεταξύ άλλων, ο πρόεδρος και τα μέλη του προσωρινού συμβουλίου, ενημερώνουν τους δικαιούχους ενιαίας ενίσχυσης 2014, αγρότες και κτηνοτρόφους, ότι σύμφωνα με διαβεβαιώσεις του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης το διάστημα από 24 Οκτωβρίου έως 6 Νοεμβρίου θα καταβληθεί περίπου το 50% της ενίσχυσης.