Την έντονη διαμαρτυρία τους για την έλλειψη πιστώσεων για την αναθεώρηση του γενικού πολεοδομικού σχεδίου της πόλης του Ρεθύμνου, εκφράζουν με επιστολή τους προς τον δήμαρχο, τις δημοτικές παρατάξεις και τη Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών, τα μέλη του Συλλόγου Οικοπεδούχων Εκτός Σχεδίου Πόλεως Ρεθύμνου.
Ειδικότερα, στην επιστολή τους, την οποία κοινοποιούν στον υπουργό Περιβάλλοντος, στο υπουργείο Οικονομικών, στους βουλευτές του Νομού, στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης και στην Περιφέρεια, ο Σύλλογος Οικοπεδούχων κατηγορεί την δημοτική αρχή για αδυναμία προώθησης του ρυμοτομικού σχεδίου και καλεί το Δημοτικό Συμβούλιο να αποφασίσει άμεσα την προώθηση της πολεοδόμησης νέων περιοχών.
Χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων στην επιστολή τονίζεται:
«Στην πρόσφατη συζήτηση του Τεχνικού Προγράμματος του Δήμου Ρεθύμνου για το έτος 2015, διαπιστώσαμε με έκπληξή μας, ότι δεν υπήρξε εγγεγραμμένη πίστωση ούτε «ένα ευρώ» για την χρηματοδότηση του έργου Πολεοδόμησης των περιοχών που εντάχθηκαν στο Γ.Π.Σ. του 2013.
Σύμφωνα με τις αναφορές για το θέμα στην Επιτροπή Διαβούλευσης για το Τεχνικό Πρόγραμμα του 2015, από τον δήμαρχο, τον αρμόδιο αντιδήμαρχο και τον πρόεδρο του ΤΕΕ, ο Δήμος δεν έχει ως προτεραιότητα το Ρυμοτομικό Σχέδιο Εφαρμογής και την πολεοδόμηση των περιοχών του επικαιροποιημένου ΓΠΣ του Δήμου Ρεθύμνου μέχρι «…να βγούμε από το μνημόνιο…», αποδεχόμενοι και την άποψη του εκπροσώπου του ΤΕΕ ότι πρέπει «…να περάσει τουλάχιστον μια δεκαετία για να αρχίσουμε να μιλάμε για Πολεοδόμηση νέων περιοχών, αφού σήμερα τα αδιάθετα οικόπεδα – διαμερίσματα είναι πάρα πολλά…».
Οι απλοί πολίτες και τα μέλη του Συλλόγου μας, βιώνοντας καθημερινά την ασφυκτική έλλειψη υποδομών, κυκλοφοριακής οργάνωσης της λειτουργίας της πόλης, αναπτυξιακής προοπτικής λόγο των λαθών του παρελθόντος, αισιοδοξούσαν ότι με το Ρυμοτομικό Σχέδιο Εφαρμογής και πολεοδόμηση των περιοχών του επικαιροποιημένου ΓΠΣ του Δήμου Ρεθύμνου, θα μπορούσαν να δημιουργηθούν οι απαραίτητες υποδομές (περιφερειακοί δρόμοι, περιβαλλοντικές αποκαταστάσεις, αναδιοργάνωση δικτύων υποδομών, διορθωτικές παρεμβάσεις κ.λπ.) και να υλοποιηθεί η σύγχρονη ισόρροπη κυκλοφοριακή οργάνωση της λειτουργίας της πόλης για πεζούς και οχήματα, δίνοντας την απαραίτητη σήμερα αναπτυξιακή προοπτική, ώστε οι δημότες να απολαμβάνουν ένα εύχρηστο και φιλικό αστικό περιβάλλον και οι επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον Δήμο Ρεθύμνου να έχουν τα προαπαιτούμενα ανταγωνιστικά πλεονέκτημα για τη βιωσιμότητά τους στον πρωτογενή, δευτερογενή και τριτογενή τομέα που δραστηριοποιούνται.
Μετά από οχλήσεις που δεχθήκαμε από τα μέλη μας, για την υπερβολική καθυστέρηση της έναρξης των διαδικασιών για την Πολεοδόμηση νέων περιοχών και αφού διαπιστώνεται η αδυναμία του Δήμου – Δημοτικής αρχής, να προωθήσει το Ρυμοτομικό Σχέδιο Εφαρμογής και πολεοδόμηση των περιοχών του επικαιροποιημένου ΓΠΣ του Δήμου Ρεθύμνου, ζητάμε την άμεση λήψη απόφασης από το Δημοτικό Συμβούλιο για την προώθηση χωρίς άλλες καθυστερήσεις της πολεοδόμησης νέων περιοχών με την μεταβίβαση των σχετικών αρμοδιοτήτων σε ΝΠΔΔ, Εταιρεία Ειδικού Σκοπού κ.λπ., σύμφωνα με τα σχετικά (α) – (στ) και άλλες σχετικές διατάξεις, ώστε να γίνει χρήση των σύγχρονων χρηματοοικονομικών εργαλείων ανάπτυξης της περιφέρειας και των ΟΤΑ που παρέχει η ΕΕ και το Ελληνικό Δημόσιο, προς όφελος της τοπικής κοινωνίας και της επιχειρηματικής δραστηριότητας στην Αστική και περιαστική περιοχή του Δήμου Ρεθύμνου.
Παρακαλούμε τον υπουργό ΥΠΕΚΑ σε συνεργασία με την Ειδική Γραμματεία ΣΔΙΤ, τον ΓΓ Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης και τους βουλευτές του Νομού, να ενημερώσουν άμεσα τον Δήμο και τον Σύλλογο μας, για τα στάδια που πρέπει να ακολουθήσουν για την χωρίς καθυστέρηση προώθηση της σύνταξης – έγκρισης του Ρυμοτομικού Σχεδίου Εφαρμογής και πολεοδόμηση των περιοχών του επικαιροποιημένου ΓΠΣ του Δήμου Ρεθύμνου, σύμφωνα με τις δυνατότητες που δίνουν τα σύγχρονα χρηματοοικονομικά εργαλεία (ΣΔΙΤ κλπ.), η ΕΕ και η ισχύουσα νομοθεσία για την αειφόρο ανάπτυξη των περιφερειακών ΟΤΑ και της συγκράτησης των νέων στην περιφέρεια».