Το Βιβλιοπωλείο Κλαψινάκης και οι Εκδόσεις Ψυχογιός θα παρουσιάσουν το νέο βιβλίο της Λένας Μαντά με τίτλο «Ζωή σε πόλεμο».
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί σήμερα Παρασκευή 1 Ιουνίου και ώρα 19:30, στον χώρο του βιβλιοπωλείου (Ηγουμ. Γαβριήλ 59 -απέναντι από το δημοτικό πάρκο).
Η συγγραφέας θα συνομιλήσει με το κοινό και θα υπογράψει αντίτυπα του βιβλίου της.
Περίληψη του βιβλίου
Φραντζέσκα, η ηρωίδα μου…
Αθηνά, η μητέρα μου…
Ζωή σε πόλεμο, η ζωή της…
Η ιστορία της, η διαδρομή της, οι επιλογές της, η σχέση μας και τα δεκαεννιά χρόνια που έμεινα μαζί της. Σε πόλεμο με όλους η μητέρα μου. Μ’ εμένα, με τους φίλους της, με τους δικούς της, με την ίδια τη ζωή τελικά…
Μαζί με την ιστορία της, και τα δικά μου παιδικά και εφηβικά χρόνια. Λόγια που δεν ειπώθηκαν, παραλείψεις που έφεραν πόνο, πράξεις που πλήγωσαν, χαμένες αγκαλιές και δάκρυα.
Όλα μέσα σε τούτες τις σελίδες, που, εκτός από βιογραφία, έγιναν κι ένα οδυνηρό ταξίδι στο δικό μου χθες, στην αφετηρία μου…