Το Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Κρήτης παρουσιάζει στο Σπίτι του Πολιτισμού αύριο Κυριακή 1 Απριλίου και ώρα 20:00, την δεύτερη θεατρική παραγωγή του για το 2018, το έργο του Κώστα Τσιάνου «Ζωή… χαρισάμενη!» σε σκηνοθεσία Κώστα Τσιάνου. Το ρόλο της Ζωής ερμηνεύει η Αγγελική Λεμονή.
Το έργο έγινε δεκτό με ενθουσιασμό την περασμένη θεατρική περίοδο, από το θεατρόφιλο κοινό της Αθήνας και απέσπασε τους ύμνους της κριτικής.
Χαρακτηρίστηκε «έργο αριστουργηματικό», η «θεατρική έκπληξη της χρονιάς», «ένα συνταρακτικό κείμενο πολυσήμαντο, κόσμημα της δραματουργίας, κατόρθωμα θεατρικού λόγου και σκηνοθετημένο αριστοτεχνικά από τον Κώστα Τσιάνο».
Ενθουσιώδεις κριτικές απέσπασε και η ερμηνεία της Αγγελικής Λεμονή. «Πρόκειται για μοναδικό φαινόμενο εκφραστικής υποκριτικής». «Καμιά άλλη ηθοποιός δεν θα μπορούσε να παίξει αυτόν τον γιγαντιαίο ρόλο, να σηκώσει στους ώμους της, ένα συγγραφικό άτλαντα, εκτός από την Αγγελική Λεμονή».
Ο Κώστας Τσιάνος, απέσπασε για το έργο αυτό, στην απονομή Θεατρικών Βραβείων της «Ακαδημίας Ελληνικών Βραβείων- Κορφιάτικα Βραβεία 2017», το 1ο Βραβείο καλύτερου Θεατρικού έργου της χρονιάς 2017 και επίσης τιμήθηκε, με το έπαθλο «Αλέξης Μινωτής», για όλη την θεατρική του πορεία.
Ταυτόχρονα η Αγγελική Λεμονή, απέσπασε το 1ο Βραβείο Ερμηνείας γυναικείου ρόλου, για το ίδιο έργο.
Λίγα λόγια για το έργο
Η Ζωή, η ηρωίδα του έργου, πέρασε «Δια Πυρ(αι)ός και σιδήρου» από τη μέρα που την βρήκαν νεογέννητη σαν «πεταμένο σκατό» στο κατώφλι κάποιου χωριάτικου σπιτιού. Πότε από δω, πότε από κει κατέληξε, πάμφτωχη κι αγράμματη, παραδουλεύτρα σε οίκο ανοχής. Αστεφάνωτη και με παιδιά νόθα έζησε μια «Ζωή… χαρισάμενη» ανάμεσα σε πόρνες, σωματέμπορους, μαυραγορίτες, προδότες και μ’ όλα τ’ αποβράσματα της κοινωνίας. Γνώρισε τη δικτατορία του Μεταξά, τον πόλεμο, την κατοχή, τον εμφύλιο σπαραγμό και όλη τη ζοφερή μετεμφυλιακή περίοδο.
Σε μια Ελλάδα εξαθλιωμένη πολιτικά, οικονομικά και κοινωνικά, κατόρθωσε με το παντοδύναμο μητρικό της ένστικτο να μεγαλώσει και να αποκαταστήσει μόνη τα παιδιά της. Έχοντας έμφυτο το αίσθημα της αυταπάρνησης, της γενναιοψυχίας και του αυτοσαρκασμού βγήκε νικήτρια στη ζωή και τελικά αναδεικνύεται πρόσωπο ιερό, σεβαστό, όπως τόσες και τόσες γυναίκες που βίωσαν κι αυτές μια «Ζωή …χαρισάμενη!».
Συντελεστές
Σκηνοθεσία-Μουσική επιμέλεια: Κώστας Τσιάνος
Σκηνικό: το σχέδιο ο Κώστας Τσιάνος, το κατασκεύασε ο Χρήστος Καράκης, το ζωγράφισε ο Γιάννης Πέτρου.
Φωτισμοί: Μάκης Παπατριανταφύλλου
Επιμέλεια κοστουμιών: Νικολλέτα Καϊση
Επιμέλεια ήχου: Νίκος Γεωργάκης
Φωτογραφίες: Βασίλης Αγγλόπουλος
Εισιτήρια
Τιμή: 12 € και 8 € (φοιτητικό, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, άνεργοι, άνω των 65, ΑΜΕΑ 67%).
Έναρξη ταμείου: Μιάμιση ώρα πριν από την παράσταση.
Πληροφορίες: ΚΕΔΗΡ 2831040150 / Γραφεία Θεάτρου 2821044256-2821023333.
Κριτικές για το έργο
Κώστας Γεωργουσόπουλος:… Ο Κώστας Τσιάνος έχει γράψει μια σημαίνουσα ιστορία τα τριάντα τώρα χρόνια ως ηθοποιός, σκηνοθέτης και διευθυντής – εμπνευστής ιδιαίτερα του θεάτρου στη γενέθλια Λάρισα. Τώρα τον χαιρόμαστε ως συγγραφέα ενός αριστουργηματικού μονόλογου με τίτλο «Ζωή…χαρισάμενη»…
Ο Τσιάνος βρίσκει με τρόπο πράγματι θαυμαστό τη γλώσσα, την ταξική γλώσσα, το ιδιόλεκτο της «ηρωίδας» του…
Κατόρθωμα γραφής όχι λογοτεχνικού κειμένου, αλλά θεατρικού δραστικού λόγου…
Η Αγγελική Λεμονή είναι μοναδικό φαινόμενο εκφραστικής υποκριτικής, εσωτερικού πλούσιου μεγαλείου συναισθημάτων και ενός ακριβούς ρυθμολογικού εργαλείου που κάθε φράση, παύση, σιωπή, χειρονομία, υπαινιγμός είναι υποκριτική ανθολογία. Η πρωτεύουσα τέτοια σήμερα άλλη ηθοποιό, καρατερίστα, δεν έχει…
Γιώργος Βιδάλης: …Τον Λαρισαίο βετεράνο Κώστα Τσιάνο τον γνωρίζουμε από παλιά τόσο με τις υποκριτικές όσο και με τις σκηνοθετικές του επιδόσεις. Παραστάσεις ποιοτικές και διαυγείς από την αρχαία τραγωδία, τους Λόρκα, Μπρέχτ έως το νεοελληνικό θέατρο και την επιθεώρηση…
Στο τωρινό έργο έχει δημιουργήσει μια ολοζώντανη, αυθεντική λαϊκή γυναίκα, τη Ζωή, που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και τραβάει των παθών της τον τάραχο στο φτωχικό μικρόκοσμό της με διακριτικό φόντο μια χώρα που συνεχώς παραπαίει και ματώνει ( δικτατορία Μεταξά, πόλεμος, κατοχή, εμφύλιος, δύσκολα χρόνια μετεμφυλιακά)…
Σ’ αυτό το φτωχικό σπίτι με τη λιτή, διαυγή και απέριττη σκηνοθεσία του Κώστα Τσιάνου αναδεικνύεται υποδειγματικά αυτή η μάνα κουράγιο και ναυάγιο συγχρόνως, στο πρόσωπο, το σώμα, τις κινήσεις, στους εσωτερικούς και εξωτερικούς «κραδασμούς» της Αγγελικής Λεμονή…