Με το μυαλό στην κλήρωση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής που θα πραγματοποιηθεί σήμερα στις 12.00 στα γραφεία της ΕΠΟ και τα πόδια στο γήπεδο για την προετοιμασία του αγώνα κυπέλλου Ελλάδας με την Κέρκυρα (Κυριακή, 16.30) βρίσκονται όλοι στον ΑΟ Επισκοπής.
Η ρεθεμνιώτικη ομάδα που έχει πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης στη γ’ φάση του θεσμού έχει μπροστά της μια πρόκληση που όμοιά της είχε συναντήσει μονάχα στις σεζόν 2013-14 και 2014-15, ούσα τότε ομάδα επιπέδου Φούτμπολ Λιγκ.
Την τελευταία φορά που αγωνίστηκε σε ανοικτή διοργάνωση, είχε αποκλειστεί από τον Αστέρα Μαγούλας στην Αττική με 2-1, με αποτέλεσμα ο θεσμός να κλείσει γρήγορα γι’ αυτήν. Τώρα, η όρεξη έχει ανοίξει. Μπορεί να είναι νωρίς όμως, το γεγονός ότι πέρασε νικηφόρα δύο γύρους (Στη Χαλκίδα την τοπική ομάδα 0-1 και στην Επισκοπή 4-0 τον Παλληξουριακό), δημιουργεί προσδοκίες, σε παίκτες, διοίκηση, προπονητικό τιμ αλλά και φίλαθλο κοινό.
Βέβαια, όσοι γνωρίζουν την Κέρκυρα και το τι έμψυχο δυναμικό διαθέτει, κοντοστέκονται, το ξανασκέφτονται και κρατούν μικρό καλάθι. Κι έτσι πρέπει…
Η έδρα του αγώνα
Μιλάμε όμως για έναν αγώνα, για ένα 90λεπτο ή και 12λεπτο το οποίο θα δοθεί στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» κατά μεγάλη πιθανότητα. Το αναφέρουμε αυτό γιατί από την πλευρά της Κέρκυρας -άγνωστο γιατί- μέχρι και χθες, θεωρούσαν ότι ο αγώνας θα λάβει χώρα στο ΔΑΚ Γάλλου «Π. Βαρδινογιάννης». Ανεξάρτητα με το τι θα συμβεί, η Επισκοπή είχε ξεκαθαρίσει στην ΕΠΟ ότι πρόθεσή της είναι να χρησιμοποιήσει τη φυσική της έδρα.
Στο εσωτερικό της Επισκοπής δείχνουν μεγάλη εκτίμηση στον αντίπαλο που έχουν μπροστά τους, αφού θεωρητικά έμοιαζε ο πιο δύσκολος -μαζί με τον Ηρακλή- πριν από την κλήρωση της 7ης Σεπτεμβρίου. Η τύχη δεν ήταν με το μέρος των Ρεθεμνιωτών όμως αυτό δεν τους πτοεί να προσπαθήσουν να δώσουν έναν αγώνα αντάξιο των προσδοκιών αλλά και των δυνατοτήτων που έχουν.
Εξέτισε την τιμωρία του ο Ρούσσης
Ο Γιώργος Λυρώνης σήμερα ξανακαλεί τους παίκτες του για προπόνηση μετά το χθεσινό ρεπό και δουλεύει μαζί με τον συνεργάτη του, Στέλιο Κοζανίδη πολύ στην τακτική. Το ματς άλλωστε αναμένεται να έχει πολύ από δαύτη καθώς -ιδίως αν ο αγώνας πραγματοποιηθεί στο «Θ. Βαρδινογιάννης» το ματς θα είναι ιδιόμορφο. Μικρότερο γήπεδο, πλαστικός χλοοτάπητας… και γενικότερα ένα ματς εκτός έδρας, όλα αυτά ίσως λειτουργήσουν ανασταλτικά στην, έτσι κι αλλιώς ποιοτική Κέρκυρα.
Για τους Ρεθεμνιώτες όμως αυτό το ματς αποτελεί μια πρόκληση. Αφενός γιατί πίσω από τον συγκεκριμένο αγώνα κρύβεται μια πρόκριση που θα αποφέρει χρήμα και πρεστίζ, αφετέρου θα εκτοξεύσει την ψυχολογία όλων στο τμήμα στα ύψη.
Όλοι ετοιμοπόλεμοι
Στο μεταξύ, όσον αφορά την ετοιμότητα των παικτών, ο Δημήτρης Ρούσσης εξέτισε την αγωνιστική τιμωρίας του, ενώ και ο Στάθης Νάκας είναι καλά στην υγεία του μετά από μία ίωση που τον ταλαιπώρησε το Σαββατοκύριακο.
Αλήθεια είναι βέβαια ότι, οι εναλλακτικές λύσεις που χρησιμοποίησε ο Γ. Λυρώνης στο ματς με τον Παλληξουριακό λειτούργησαν -ιδίως αυτή την εποχή- ως βασικές. Τόσο ο Μποτωνάκης ή ο Σέχου όσο και ο Πήλιος θεωρούνται «ενδεκαδάτοι» ποδοσφαιριστές έτσι κι αλλιώς. Αυτός ο πονοκέφαλος των προπονητών -με τόσες επιλογές- θα είναι συνεχής και μακάρι όπως είχε τονίσει σε παλιότερη τοποθέτησή του ο Στέλιος Κοζανίδης, κάτι τέτοιο να ισχύει σε όλα τα παιγνίδια που έρχονται…