Μια ημέρα ειδικά αφιερωμένη στα παιδιά και δη στα ποδοσφαιρικά νιάτα, δημιούργησε η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ρεθύμνου στον πανέμορφο χώρο που φιλοξένησε ο Rethymnosoccer club.
Οι πρωταθλητές αλλά και οι δευτεραθλητές, οι τριταθλητές κ.ά. κάθε πρωταθλήματος από τις κατηγορίες υποδομών γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο τους κόπους μιας κοπιαστικής και κυρίως δημιουργικής χρονιάς. Σε τέτοιες ευαίσθητες, πλην όμως, βασικές ηλικίες για την εκμάθηση του ποδοσφαίρου, οι θυσίες που απαιτούνται από τα παιδιά είναι πολλές, καθώς οι υποχρεώσεις των μαθημάτων τους σε σχολεία, φροντιστήρια και άλλες μαθησιακές σχολές, θέλουν χρόνο.
Χρόνος όμως για ποδόσφαιρο και διασκέδαση υπάρχει πάντοτε, εάν το θελήσουν μαζί παιδί και γονιός. Τα παιδιά κοινωνικοποιούνται μέσα από τις ομάδες. Το ποδόσφαιρο, αν μη τι άλλο σ’ αυτές τις ηλικίες είναι ένας από τους βασικούς πυλώνες για να δημιουργηθεί μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα.
Η εκδήλωση και η ανταπόκριση
Η Ένωση Ρεθύμνου, ως όφειλε, φρόντισε να διεξαγάγει μια όμορφη διοργάνωση απ’ όπου δεν θα έπρεπε να λείπει κανείς. Πρωτοστατούντος του κ. Μανώλη Καλυβιανάκη, του υπευθύνου των πρωταθλημάτων υποδομών και φυσικά του προέδρου της ΕΠΣ κ. Γιώργη Δασκαλομαρκάκη, του β’ αντιπροέδρου κ. Ιωάννη Γαζανού και του ταμία κ. Δημήτρη Κουργιαντάκη, μαζεύτηκαν οι ακαδημίες και σήκωσαν τα έπαθλα τα οποία κι απένειμαν τα μέλη της Ένωσης μαζί με πολλούς παράγοντες του ποδοσφαίρου, οι οποίοι έδωσαν το «παρών».
Τι κι αν κάποιοι δεν σήκωσαν έπαθλα! Τα μετάλλια ανήκαν σε όλους με κυριολεκτική όσο και μεταφορική έννοια. Φίλοι, γονείς, αδέρφια και ξαδέρφια είχαν να κομπάζουν για τα επιτεύγματα των φιλικών ή συγγενικών τους παιδικών χαρούμενων προσώπων.
Οι πρωταθλητές
Ας πάρουμε όμως, τα πράγματα από την αρχή. Τα τμήματα υποδομών που προαπαιτούν πολύ μεγάλη υπευθυνότητα σ’ ό,τι αφορά την οργάνωση μα κυρίως την ασφάλεια των αγώνων, πήγαν κατ’ ευχή. Η ΕΠΣ Ρεθύμνου διέθεσε ένα ποσόν στις 12.000 ευρώ για τους γιατρούς των αγώνων στα πρωταθλήματα των Παίδων (11Χ11), των Παίδων (8Χ8), στους Προπαίδες, στους Τζούνιορ και τους Προτζούνιορ.
Μέσα από τις προσπάθειες αυτές, αναδείχθηκαν πολλά παιδιά τα οποία -κάποια απ’ αυτά θα μπορέσουν- ίσως να μεταπηδήσουν στις μεγάλες ομάδες και μακροπρόθεσμα -γιατί όχι;- σε μια επαγγελματική ομάδα. Ένας από τους βασικούς στόχους των ακαδημιών αλλά και προσωπικά των λιλιπούτιων παικτών, αυτός είναι…
-Στους Νέους λοιπόν σε γήπεδο 11Χ11, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αστέρας συγκεντρώνοντας 21 βαθμούς, σημειώνοντας 62 γκολ πραγματοποιώντας 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μέσα από τη διαδικασία ενός μίνι πρωταθλήματος, κράτησε την 1η θέση.
-Στους Παίδες 11Χ11, πρωταθλητής ήταν ο ΟΦ Αρμένων, ο οποίος συγκέντρωσε 25 βαθμούς πετυχαίνοντας 63 τέρματα και δεχόμενος μόλις 3, πραγματοποιώντας 8 νίκες και 1 ισοπαλία. Στο μίνι πρωτάθλημα έκανε 3Χ3 και τερμάτισε 1ος μπροστά από το Ρέθυμνο ΠΣ.
-Στους Προπαίδες 8Χ8 στον α’ όμιλο ο Αστέρας Ρεθύμνου 1, ήταν ο μεγάλος νικητής. Επρόκειτο για παιδιά γεννημένα το 2003-04. Ο Αστέρας έφτασε τους 30 βαθμούς έχοντας γκολ άβερετζ 76-19 και το εντυπωσιακό, 10 νίκες με μόλις μία ήττα.
-Στους Προπαίδες του β’ ομίλου, πρώτευσε η ΡΕΚΑΛ 2012. Η ομάδα του Μπάμπη Αποστολάκη συγκέντρωσε 33 βαθμούς με τέρματα 70-21 πετυχαίνοντας ένα ακόμη καλύτερο νούμερο με 11 νίκες και μία ήττα.
Νούμερα που εντυπωσιάζουν
Φυσικά δεν θα πρέπει να λησμονούμε ότι στα πρωταθλήματα υποδομής έλαβαν μέρος 90 ομάδες με συμμετοχή 1.200 παιδιών από 6 ως 15 ετών.
Τα συγκεκριμένα νούμερα παρουσιάζουν πολύ μεγάλη αισιοδοξία για το μέλλον.
Εκτός τους γονείς που κάνουν και κείνοι θυσίες, προκειμένου να βρίσκονται πάντοτε στην ώρα τους, στις υποχρεώσεις των παιδιών τους, τα συγχαρητήρια ανήκουν και σ’ έναν άλλο κλάδο.
Μέσα σ’ όλα αυτά λοιπόν, εκτός από τους παράγοντες που αφιερώνουν τεράστιο χρόνο από την καθημερινότητά τους αλλά για κάτι που ωστόσο, αξίζει τον κόπο, τα «μπράβο» αξίζουν και στους προπονητές των ακαδημιών. Οι προπονητές είναι παιδαγωγοί και φροντίζουν παράλληλα με το να μεταλαμπαδεύουν τις ποδοσφαιρικές γνώσεις τους, να μαθαίνουν και το «άγεσθαι» και το «φέρεσθαι» στο στίβο των γηπέδων.
Φωτογραφική επιμέλεια: Webfilms.