Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος στο Πανεπιστήμιο Κρήτης διοργανώνεται με ιδιαίτερη επιτυχία η δράση «Ημέρες Γνωριμίας με το Πανεπιστήμιο Κρήτης για το ακαδημαϊκό έτος 2016 -2017». Στα πλαίσια της δράσης αυτής το Ίδρυμα έχει ήδη ξεκινήσει και δέχεται μαθητές από όλη την Κρήτη και την υπόλοιπη Ελλάδα.
Οι επισκέψεις διοργανώνονται από τα τμήματα Δημοσίων Σχέσεων Ρεθύμνου & Ηρακλείου σε συνεργασία με τα τμήματα του Πανεπιστημίου Κρήτης και τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π) Κρήτης. Απευθύνονται κατά προτεραιότητα, σε μαθητές της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Στόχος της συγκεκριμένης δράσης είναι οι μαθητές να γνωρίσουν από κοντά το Πανεπιστήμιο Κρήτης, να ενημερωθούν για τις ευκαιρίες και τις δυνατότητες που τους παρέχει και να γίνει γνωστό το έργο και οι δραστηριότητες του ιδρύματος στα σχολεία.