«Ενδοσχολική βία: Πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου», είναι το θέμα της ημερίδας που θα πραγματοποιηθεί το πρωί του Σαββάτο, στο Σπίτι του Πολιτισμού.
Την εκδήλωση διοργανώνει η Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Χανίων, Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου, εποπτευόμενο και επιχορηγούμενο από το υπουργείο Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, με τον Δήμο Ρεθύμνου και τη συνεργασία των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου και τα γραφεία Σχολικού Συμβούλου Πληροφορικής Δυτικής Κρήτης και Σχολικής Συμβούλου Φιλολόγων Ρεθύμνου.
Το πρόγραμμα της ημερίδας έχει ως εξής:
9:00 – 9:30: Εγγραφές
9:30 – 9:50: Χαιρετισμοί
9:50 – 10:10: «Σχολικός εκφοβισμός / θυματοποίηση: Σύνδεση με τη νεανική παραβατικότητα υπό το πρίσμα των γονεϊκών πρακτικών ανατροφής. Νεότερα ερευνητικά δεδομένα». Κατσιγαράκη Ευτυχία, προϊσταμένη Διεύθυνσης Στρατηγικού Σχεδιασμού Οργάνωσης και Λειτουργίας Δικαιοσύνης – Μέλος Ευρωπαϊκής Επιτροπής Παρατηρητηρίου Δικαιοσύνης Ανηλίκων (ECJJO European Committee Of Juvenile Justice Observatory) – Εγκληματολόγος MSc Ph.D.
10:10 – 10:40: «Η Δυναμική της σκόπιμης επιθετικότητας και της θυματοποίησης του άλλου: σύγχρονα δεδομένα και καινοτόμοι τρόποι παρέμβασης εντός σχολείου» Κουρκούτας Ηλίας, καθηγητής Ψυχολογίας, διευθυντής του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος στην Ειδική Αγωγή ΠΤΔΕ, Πανεπιστήμιο Κρήτης.
10:40 – 11:00: «Ψηφιακός Σχολικός Εκφοβισμός – Μύθοι και πραγματικότητα», Γώγουλος Γιώργος σχολικός σύμβουλος Πληροφορικής Δυτ. Κρήτης, μέλος των Περιφερειακών Ομάδων Δράσεων Πρόληψης Χανίων και επιμορφωτής του προγράμματος Stop Bullying.
11:00 – 11:20: «Καλές πρακτικές για την πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού: Το πρόγραμμα stop bulling» Καψάσκη Αγγελική, σχολική σύμβουλος Φιλολόγων Ρεθύμνου, μέλος των Περιφερειακών Ομάδων Δράσεων Πρόληψης Ρεθύμνου και επιμορφώτρια του προγράμματος Stop Bullying.
11:20 – 11:40: «Διαδικτυακός Εκφοβισμός (cyberbullying) και συμπεριφορές υψηλού κινδύνου εφήβων και παιδιών στο διαδίκτυο» Σιρινιάν Λούση MSc (LSE) τ. καθ. εφαρμ. ΤΕΙ Λάρισας, Διδάσκουσα Σχολής Αστυνομίας Ρεθύμνου.
11:40 – 12:00: Ερωτήσεις – Συζήτηση
12:00 – 12:15: Διάλειμμα
12:15 – 14:15: Βιωματικά Εργαστήρια:
1) Στελέχη του Κέντρου Πρόληψης Ναρκωτικών Ρεθύμνου: «Ο Εκπαιδευτικός απέναντι στο Σχολικό Εκφοβισμό».
2): «Ενδοσχολική βία: Οι τροχοί του συναισθήματος επινοούν λύσεις», Κατσιγαράκη Ελένη – σχολική ψυχολόγος MSc συνεργάτιδα Εταιρείας Προστασίας Ανηλίκων Χανίων και Γώγουλος Γιώργος σχολικός σύμβουλος Πληροφορικής Δυτ. Κρήτης.