Το Λαογραφικό Μουσείο Ζαρού, με τη συνεργασία του Πολιτιστικού Συλλόγου Ζαρού και του Μορφωτικού Συλλόγου Ζαρού, υπό την αιγίδα του Δήμου Φαιστού, διοργανώνουν μια ημερίδα με θέμα ακριβώς αυτό: τα άγρια χόρτα. Το ραντεβού είναι στις 10.30 π.μ. και το πρόγραμμα έχει ως εξής: θα παρατηρήσετε και θα συλλέξετε βρώσιμα χόρτα με τη βοήθεια ειδικών, θα ακούσετε ενδιαφέροντα πράγματα για τη διατροφή και μετά… θα μαγειρέψετε τους καρπούς της προσπάθειάς σας με τη βοήθεια των φορέων και συλλόγων του Ζαρού.
Όλα δωρεάν και θα ακολουθήσει κέρασμα στον Κάτω Ζαρό!
Πληροφορίες: Δαμιανάκης Γιώργος 6945 313 523 και Δήμος Φαιστού 28923 40203.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...