Με καθυστέρηση ενός έτους ολοκληρώθηκαν τρία νέα σχολικά συγκροτήματα στον νομό Ρεθύμνου, τα οποία εξασφάλισαν χρηματοδότηση από το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ 2007-2013, συνολικού προϋπολογισμού 17 εκ ευρώ.
Πρόκειται για το Γυμνάσιο-Λύκειο στο Σφακάκι, το Γυμνάσιο-Λύκειο Ατσιποπούλου και το δημοτικό σχολείο Γερανίου τα οποία κατασκευάστηκαν βάσει των πλέον σύγχρονων προδιαγραφών διαθέτοντας μεγάλους και άνετους χώρους, εργαστήρια, αμφιθέατρα και αθλητικές υποδομές. Ωστόσο παρά το γεγονός ότι τα κτίρια πλέον είναι έτοιμα σε ότι αφορά την κατασκευή τους, εν τούτοις η λειτουργία τους τον Σεπτέμβριο χαρακτηρίζεται αβέβαιη αφού δεν υπάρχει ο απαιτούμενος εξοπλισμός. Το υπουργείο Παιδείας και συγκεκριμένα η υπηρεσία του «Κτιριακές Υποδομές» δεν έχει δώσει σαφείς απαντήσεις στις επανειλημμένες οχλήσεις του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και του αρμόδιου αντιδήμαρχου παιδείας σε σχέση με τον χρόνο αποστολής του εξοπλισμού. Μοναδική προφορική απάντηση είναι πως οι καρέκλες και τα θρανία θα αποσταλούν αμέσως μόλις οριστούν διευθυντές στα νέα σχολεία, διαδικασία η οποία θα γίνει στις 30 Αυγούστου, όπως προβλέπει σχετική εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας για όλα τα σχολεία της χώρας.
Το γεγονός αυτό έχει προκαλέσει αναστάτωση στη σχολική κοινότητα που βλέπει νέες καθυστερήσεις στη λειτουργία των σχολείων εκτιμώντας πως ο απαιτούμενος εξοπλισμός δεν θα παραληφθεί εγκαίρως με ότι αυτό συνεπάγεται για την ομαλή έναρξη της σχολικής χρονιάς.
Το τμήμα παιδείας του δήμου και συγκεκριμένα ο αρμόδιος αντιδήμαρχος προσανατολίζεται στη λύση των χορηγιών προκειμένου να εξασφαλιστούν τα απαραίτητα έπιπλα που θα επιτρέψουν την χωρίς προβλήματα έναρξη των μαθημάτων στα νέα κτίρια. Ήδη έχει γίνει μια πρώτη συνάντηση με ενδιαφερόμενους γονείς, κατοίκους, φορείς, συλλόγους και επιχειρηματίες της Δημοτικής Ενότητας Αρκαδίου, όπου εκφράστηκε η αγωνία και ο προβληματισμός για την κωλυσιεργία του υπουργείου και την πιθανή οικονομική του αδυναμία να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του για την πλήρη ενίσχυση των σχολικών κτιρίων με τα απαραίτητα. Στη συνάντηση αυτή μάλιστα ζητήθηκε η συνδρομή ιδιωτών για την κάλυψη των απαιτούμενων εξόδων ώστε να προμηθευτούν εγκαίρως τα απαραίτητα για τη λειτουργία των σχολείων. Η τοπική κοινωνία, σύμφωνα με τον ίδιο, ανταποκρίθηκε σε πρώτη φάση θετικά εκφράζοντας την αδιαπραγμάτευτη θέση της για την επιτακτική ανάγκη λειτουργίας των σχολείων τον Σεπτέμβριο. Αντίστοιχο είναι το πρόβλημα και στο λύκειο Ατσιποπούλου και το σχολείο Γερανίου, όπου με μπαλώματα και μεσοβέζικες λύσεις όπως παλαιά έπιπλα και επισκευή κάποιων εξ αυτών θα προσπαθήσουν να καλύψουν τις ανάγκες αναζητώντας βέβαια και σε αυτή την περίπτωση τη στήριξη την οικονομική από ιδιώτες. Αξίζει να σημειωθεί ότι το εκτιμώμενο κόστος για την αγορά του εξοπλισμού για κάθε σχολείο ανέρχεται περίπου στις 25.000 ευρώ.
Η λειτουργία των νέων σχολείων ήδη από τη φετινή χρονιά χαρακτηρίζεται επιβεβλημένη ενώ είναι δεδομένη η βούληση των τοπικών κοινωνιών, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν είναι λύση να καλούνται οι πολίτες να καλύψουν τα κενά του κράτους ιδίως σε θέματα που έχουν να κάνουν με τη δημόσια εκπαίδευση.
Αναλυτικά…
Αναζητούν χορηγούς για την αγορά του εξοπλισμού στα νέα σχολεία
ΣΕ ΣΦΑΚΑΚΙ, ΓΕΡΑΝΙ ΚΑΙ ΑΤΣΙΠΟΠΟΥΛΟ
• Καθορίστηκαν οι οργανικές θέσεις από το Περιφερειακό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Στη λύση των χορηγών και της εθελοντικής προσφοράς για την προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού οδηγείται ο δήμος Ρεθύμνου σε μια προσπάθεια τα τρία νέα σχολεία σε Σφακάκι, Ατσιπόπουλο και Γεράνι να μπορέσουν να λειτουργήσουν τον Σεπτέμβριο. Με δεδομένη την καθυστέρηση που έχει ήδη καταγραφεί στη λειτουργία των σχολείων αλλά και την αβεβαιότητα που εκφράζεται εκ μέρους του υπουργείου και της υπηρεσίας του «Κτιριακές Υποδομές», η οποία είναι υπεύθυνη για τον εξοπλισμό των σχολικών συγκροτημάτων οι φόβοι της σχολικής κοινότητας για τη μη έγκαιρη αποστολή του εξοπλισμού είναι έντονοι, αφού ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα οδηγήσει για μια ακόμα φορά σε αναστολή λειτουργίας των σχολικών συγκροτημάτων.
Υπό τον φόβο λοιπόν τα τρία υπερσύγχρονα κτίρια να μετατραπούν σε «κτίρια φαντάσματα» λόγω της ασυνέπειας του υπουργείου Παιδείας ο αρμόδιος αντιδήμαρχος έχει ήδη απευθυνθεί με σχετική επιστολή του στη συντονιστική επιτροπή που έχει συσταθεί στο Σφακάκι ζητώντας οικονομική ενίσχυση για την αγορά των απαραίτητων επίπλων και του απαραίτητου υλικού ώστε τα νέα σχολεία να μπορούν να υποδεχτούν τους μαθητές τους το επόμενο δίμηνο. Σε ότι αφορά τα δύο σχολεία της δημοτικής ενότητας Νικηφόρου Φωκά, δηλαδή το δημοτικό σχολείο Γερανίου και το λύκειο Ατσιποπούλου έχει γίνει ενημέρωση για τον κίνδυνο που υπάρχει να μην αποσταλεί ο εξοπλισμός στους τοπικούς συμβούλους των περιοχών.
Σύμφωνα με τον κ. Γεωργαλή η προοπτική των χορηγιών από επιχειρηματίες φαντάζει σαν την μόνη λύση για να μπορέσουν να λειτουργήσουν τα σχολεία στο πιθανό πλέον ενδεχόμενο να μην σταλεί ο εξοπλισμός. Και παρά την ενημέρωση που υπήρξε ότι αυτό θα γίνει αμέσως μετά τον διορισμό των διευθυντών -διαδικασία που αναμένεται να ολοκληρωθεί στο τέλος του Αυγούστου- που σημαίνει ότι ο χρόνος δεν επαρκεί.
Ο ίδιος μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε χαρακτηριστικά: «Έχω ήδη στείλει επιστολή στη συντονιστική επιτροπή που έχει συσταθεί στη δημοτική ενότητα Αρκαδίου με μια λίστα με τα απαραίτητα για τον εξοπλισμό που χρειαζόμαστε και ψάχνουμε τώρα από επιχειρηματίες, από ξενοδοχεία και ιδιώτες οικονομική ενίσχυση. Θρανία και καρέκλες θεωρούμε ότι θα στείλουν από το υπουργείο Παιδείας. Τα υπόλοιπα, όπως γραφεία καθηγητών, καρέκλες καθηγητών, ντουλάπες στα γραφεία, ηλεκτρονικούς υπολογιστές, φωτοτυπικά, βίντεο προβολείς πρέπει να τα αγοράσουμε. Το κόστος γι’ αυτόν τον εξοπλισμό δεν το έχω βγάλει με ακρίβεια, αλλά για κάθε σχολείο είναι περίπου στις 25.000 ευρώ. Στο υπουργείο Παιδείας έχει στείλει η διεύθυνση δευτεροβάθμιας και πρωτοβάθμιας και ζητάνε τον κανονικό εξοπλισμό που προβλέπεται. Για τα σχολεία σε Ατσιπόπουλο και Γεράνι έχω ενημερώσει τους τοπικούς φορείς, αλλά χωρίς να έχω στείλει λίστα με τα απαραίτητα. Τα πράγματα όμως είναι καλύτερα σ’ αυτά τα δυο συγκροτήματα, δηλαδή στο λύκειο Ατσιποπούλου και στο δημοτικό Γερανίου γιατί π.χ. στο γυμνάσιο Ατσιποπούλου υπάρχουν κάποια πλεονάσματα κάτω στο υπόγειο, τα οποία μπορούμε να βάψουμε κι να τα ανεβάσουμε πάνω. Το πρόβλημα είναι πιο έντονο στο Σφακάκι. Δυστυχώς αναγκαζόμαστε να οδηγηθούμε σ’ αυτή τη λύση καθώς θέλουμε πάση θυσία να λειτουργήσουν τα σχολεία τον Σεπτέμβριο».
Ανήσυχος και προβληματισμένος εμφανίστηκε και ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανδρέας Ταξάκης, ο οποίος μιλώντας στα «Ρ.Ν.» τόνισε ότι παρά τις επανειλημμένες πιέσεις δεν έχουν λάβει καμία ξεκάθαρη απάντηση από τη συγκεκριμένη υπηρεσία του υπουργείου. Αν και όπως λέει έχει ζητηθεί και έχει σταλεί δυο φορές εγγράφως ο εξοπλισμός που απαιτείται δεν υπάρχει καμία έγγραφη δέσμευση για την άμεση αποστολή του. Η προφορική πληροφόρηση είναι ότι τα θρανία και οι καρέκλες θα αποσταλούν μόλις οριστούν διευθυντές ενώ φαίνεται πως υπάρχει αδυναμία οικονομική σε ότι αφορά την επίπλωση και τους υπολογιστές. Αυτό που είναι βέβαιο είναι ότι η διαδικασία ορισμού διευθυντών, όπως εξήγησε ο κ. Ταξάκης είναι ίδια για όλα τα σχολεία της χώρας και με βάση την εγκύκλιο αυτή θα γίνει στις 30 Αυγούστου. Ο κ. Ταξάκης ανέφερε: «Μας έχουν πει ότι απαιτείται ο ορισμός του διευθυντή γιατί αυτός θα είναι υπόλογος για την παραλαβή του εξοπλισμού. Προφορικά μας είπαν ότι μπορούν να μας στείλουν καρέκλες και θρανία ενώ σε ότι αφορά τα υπόλοιπα έπιπλα δεν μας έχουν ξεκαθαρίσει τι θα γίνει. Αγωνιούμε πάρα πολύ καθώς τίποτα δεν είναι δεδομένο. Δεχόμαστε σαν διεύθυνση πιέσεις και από την ΕΛΜΕΡ και από την Ένωση Γονέων Μαθητών του δήμου. Έχουμε κάνει μαζί με τον κ. Γεωργαλή με κατοίκους και επιχειρηματίες της δημοτικής Ενότητας Αρκαδίου προκειμένου να τους ενημερώσουμε για την κατάσταση και ζητήθηκε η συνδρομή τους».
Αξίζει να σημειωθεί πως το νέο Γυμνάσιο Ατσιποπούλου λειτούργησε τη φετινή χρονιά με το υπάρχον εκπαιδευτικό προσωπικό ενώ εφοδιάστηκε με πλεονάζον εξοπλισμό άλλων σχολικών μονάδων και ξενοδοχείων.
Καθορίστηκαν οι οργανικές θέσεις στα νέα σχολεία
Αξίζει να σημειωθεί ότι το Περιφερειακό Υπηρεσιακό Συμβούλιο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης προχώρησε στον καθορισμό των οργανικών θέσεων για τα νέα σχολεία προκειμένου να εξασφαλίσει τη στελέχωση τους.
Ειδικότερα, σύμφωνα με τον κ. Ταξάκη, για το νέο Γυμνάσιο στο Σφακάκι (5ο γυμνάσιο) καθορίστηκαν οκτώ θέσεις καθηγητών και συγκεκριμένα δυο φιλολόγων, ενός μαθηματικού, ενός φυσικού, ενός θεολόγου, μια θέση αγγλικών, μια γυμναστικής και μια πληροφορικής. Στο 5ο γυμνάσιο θα λειτουργήσει α’ και β’ τάξη. Για το Λύκειο στο Σφακάκι όπου θα λειτουργήσει μόνο η α’ λυκείου φέτος καθορίστηκαν τρεις οργανικές θέσεις και συγκεκριμένα ενός φιλολόγου, ενός μαθηματικού και ενός φυσικού. Για το Λύκειο Ατσιποπούλου οι θέσεις είναι τέσσερις και συγκεκριμένα δυο φιλολόγων, ενός μαθηματικού και ενός φυσικού. Σύμφωνα με τον κ. Ταξάκη μέχρι την Παρασκευή οι καθηγητές που κρίθηκαν υπεράριθμοι θα μπορούν να καταθέσουν σχετική αίτηση για τα νέα σχολεία.
Από τον Μάρτιο περιμένουν τη ΣΑΤΑ για τα σχολεία
Την ίδια στιγμή εδώ και τέσσερις μήνες οι σχολικές επιτροπές του μητροπολιτικού δήμου περιμένουν τη δόση της ΣΑΤΑ, της κρατικής δηλαδή επιχορήγησης ύψους 140.000 ευρώ, χρήματα τα οποία προορίζονται για τις επισκευές συντηρήσεις σχολείων.
Σύμφωνα με τον σχεδιασμό που έχει γίνει θα γίνουν παρεμβάσεις σε 17 από τα 85 συνολικά σχολεία με βάση τις ανάγκες που υπάρχουν. Το ζήτημα είναι ότι με το να καθυστερούν τα χρήματα δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος για να γίνει η προκήρυξη διαγωνισμού και να επιλεγεί ανάδοχος, ώστε οι εργασίες αυτές να γίνουν ως είθισται τους καλοκαιρινούς μήνες, οπότε και τα σχολεία θα είναι κλειστά.
«Συνήθως τον Μάρτιο έρχεται η ΣΑΤΑ για τη συντήρηση σχολείων. Πρόκειται για ένα μικρό ποσό γιατί έχουμε 85 σχολεία και τα χρήματα είναι 144.000. Όμως μέχρι πρότινος προλαβαίναμε και κάναμε εργασίες το καλοκαίρι, ενώ τώρα δεν έχει έρθει ακόμα, οπότε σίγουρα δεν θα προλάβουμε να κάνουμε εργασίες την περίοδο που είναι κλειστά τα σχολεία. Πρέπει πρώτα να έρθουν τα χρήματα και μετά να κάνουμε τον διαγωνισμό οπότε θα υπάρξει πρόβλημα. Οι συντηρήσεις αφορούν σε βαψίματα εσωτερικών και εξωτερικών χώρων, σκέπαστρα, υγρομονώσεις σε ορισμένα σημεία, συντήρηση κουφωμάτων, περιφράξεις, αλλαγή σε ορισμένα σημεία στα κάγκελα περίφραξης των σχολείων» ανέφερε ο κ. Γεωργαλής.