Σοβαρές είναι οι ελλείψεις προσωπικού σε όλες τις υπηρεσίες του δήμου Ρεθύμνου, οι οποίες λειτουργούν οριακά. Από τη μια οι συνταξιοδοτήσεις, αλλά και κάποιες αποχωρήσεις εργαζομένων, έχουν δημιουργήσει μια κατάσταση ιδιαίτερα δύσκολη για τους εναπομείναντες υπαλλήλους, που προσπαθούν να ανταποκριθούν σε μια σειρά καθηκόντων. Το «πάγωμα» των προσλήψεων στο πλαίσιο των μνημονιακών δεσμεύσεων δεν αφήνει κανένα περιθώριο αισιοδοξίας παρά μόνο στην υπηρεσία καθαριότητας.
Χαρακτηριστική είναι η εικόνα που υπάρχει σήμερα στην τεχνική υπηρεσία, η οποία έχει κυριολεκτικά αποδεκατιστεί αφού αποχώρησαν τέσσερις μηχανικοί, ενώ μια διοικητική υπάλληλος προσπαθεί να φέρει σε πέρας μια σειρά από γραφειοκρατικές διαδικασίες. Και αυτό σε ένα νευραλγικό τμήμα του δήμου το προσωπικό του οποίου έχει να αντιμετωπίσει τεχνικά ζητήματα που έχουν να κάνουν με την καθημερινότητα του πολίτη, αλλά και έναν προγραμματισμό έργων και δράσεων για τη νέα χρηματοδοτική περίοδο που είναι σε εξέλιξη. Η απουσία του απαραίτητου προσωπικού έχει επιπτώσεις καθώς παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των ίδιων των αιρετών αλλά και των υπαρχόντων υπαλλήλων η δουλειά δεν μπορεί να ολοκληρωθεί εγκαίρως με ότι αυτό συνεπάγεται για τον δημότη αλλά και για την εύρυθμη λειτουργία της πόλης. Αντίστοιχη είναι η εικόνα και στην οικονομική υπηρεσία. Οι όποιες συμβάσεις πεντάμηνες κ.λπ. δίδουν απλά μια προσωρινή ανάσα, χωρίς να εξυπηρετούν ή να επιλύουν ένα πρόβλημα που ζωτικής σημασίας για τη λειτουργία του δημοτικού συστήματος και την εξυπηρέτηση των δημοτών.
Σύμφωνα με τον δήμαρχο Ρεθύμνου περιθώριο προσλήψεων υπάρχει μόνο για την υπηρεσία καθαριότητας του δήμου, όπου έχουν ζητηθεί 45 άτομα. Ο ίδιος ανέφερε πως το πρόβλημα χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα σοβαρό ειδικά για την τεχνική υπηρεσία, το έργο της οποίας είναι τεράστιο.
Επεσήμανε δε πως οι δήμοι αναγνωρίζοντας τις μνημονιακές δεσμεύσεις έχουν καταθέσει σχετικές προτάσεις στην κυβέρνηση ζητώντας τουλάχιστον τεχνική υποστήριξη τετραετούς διάρκειας για να μπορούν να προετοιμαστούν για τα νέα χρηματοδοτικά εργαλεία και να μην χαθούν οι ευκαιρίες αυτές για την τοπική αυτοδιοίκηση.
Ειδικότερα σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο Γιώργος Μαρινάκης ανέφερε: «Είναι εμφανής η υποστελέχωση στον δήμο Ρεθύμνου. Είναι χαρακτηριστική η κατάσταση στην τεχνική υπηρεσία που το τελευταίο διάστημα έχουν αποχωρήσει τέσσερις μηχανικοί. Αυτό σημαίνει ότι οι δυσκολίες είναι τεράστιες για τον προγραμματισμό και μάλιστα ενόψει του νέου ΕΣΠΑ.
Σε όλες τις υπηρεσίες έχουμε πρόβλημα, προσπαθούμε εκ των ενόντων να καλύψουμε τα κενά. Και στους εισπράκτορες έχουμε έλλειψη στο εκδοτήρια εισιτηρίων στη Φορτέτσα και στο πάρκινγκ και αναγκαζόμαστε να καταφύγουμε σε ιδιωτική διαχείριση του δημοτικού χώρου στάθμευσης. Όλες οι υπηρεσίες είναι υποστελεχωμένες. Δεν αρκεί μόνο ο ηρωισμός ούτε των υπαλλήλων, ούτε και των αιρετών πρέπει και η πολιτεία να βρει τρόπο. Έχουμε κάνει διάφορες προτάσεις. Επειδή καταλαβαίνουμε ότι ζούμε σε μνημονιακούς περιορισμούς και δεν μπορούμε να πάρουμε υπαλλήλους, θα μπορούσαμε ωστόσο να έχουμε τεχνική βοήθεια ενόψει των ευρωπαϊκών προγραμμάτων με συμβάσεις τουλάχιστον τετραετίας. Παρ’ ότι εμείς επιθυμούμε να έχουμε μόνιμο προσωπικό και αυτή η τεχνογνωσία που θα απαιτηθεί από τον δήμο να δημιουργήσει υπεραξία για το δημοτικό σύστημα».
Σε όλες τις υπηρεσίες έχουμε πρόβλημα, προσπαθούμε εκ των ενόντων να καλύψουμε τα κενά. Και στους εισπράκτορες έχουμε έλλειψη στο εκδοτήρια εισιτηρίων στη Φορτέτσα και στο πάρκινγκ και αναγκαζόμαστε να καταφύγουμε σε ιδιωτική διαχείριση του δημοτικού χώρου στάθμευσης. Όλες οι υπηρεσίες είναι υποστελεχωμένες. Δεν αρκεί μόνο ο ηρωισμός ούτε των υπαλλήλων, ούτε και των αιρετών πρέπει και η πολιτεία να βρει τρόπο. Έχουμε κάνει διάφορες προτάσεις. Επειδή καταλαβαίνουμε ότι ζούμε σε μνημονιακούς περιορισμούς και δεν μπορούμε να πάρουμε υπαλλήλους, θα μπορούσαμε ωστόσο να έχουμε τεχνική βοήθεια ενόψει των ευρωπαϊκών προγραμμάτων με συμβάσεις τουλάχιστον τετραετίας. Παρ’ ότι εμείς επιθυμούμε να έχουμε μόνιμο προσωπικό και αυτή η τεχνογνωσία που θα απαιτηθεί από τον δήμο να δημιουργήσει υπεραξία για το δημοτικό σύστημα».