Η προκήρυξη του κυπέλλου Ε.Π.Σ.Ρ. βγήκε και η Ένωση φρόντισε να την κοινοποιήσει στα αρμόδια σωματεία-μέλη της. Ως γνωστό στην διοργάνωση έχουν δηλώσει συμμετοχή 19 ομάδες, 16 από την Α’ κατηγορία, 2 από την β’ και η Επισκοπή από τη Γ’ Εθνική.
Η Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου λαμβάνοντας υπ’ όψιν την ισχύουσα Αθλητική Νομοθεσία, το καταστατικό, τους κανονισμούς της ΕΠΟ, όπως και τους κανονισμούς των παιχνιδιών, τις αποφάσεις που εγκρίθηκαν από την Τακτική Γενική Συνέλευση των σωματείων της Ε.Π.Σ.Ρ. στις 5 Φεβρουαρίου, καθώς και το νέο Αθλητικό Νόμο και τις αποφάσεις του Δ.Σ. στη συνεδρίαση της 6ης Αυγούστου προκήρυξε αγώνες κυπέλλου.
Η 1η αγωνιστική του Κυπέλλου θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 8-9 Σεπτεμβρίου και οι επαναληπτικοί αγώνες θα διεξαχθούν το Σαββατοκύριακο 15-16 Σεπτεμβρίου (με σύστημα ΟΥΕΦΑ):
Α’ Φάση (Διπλοί Αγώνες)
1. ΟΦ Αρμένων – ΑΕ Μυλοποτάμου
2. Φλόγα Ρ. – Ποσειδώνας
3. Επισκοπή 2010 – Τάλως Μελιδονίου
4. Άρης Ρ. – Ψηλορείτης
5. Σπήλι – Ρεθυμνιακός
6. Αστέρας Ρ. – Ερμής Ζ.
7. ΠΑΟ Αλφάς – ΝΕΑΡ
8. Λιβάδια – Ε.Α.Π.
9. Κάλυβος – Επισκοπή
* Ο Αστέρας Περάματος προκρίνεται άνευ αγώνα στην Β’ Φάση.
Β’ Φάση
Αστέρας Περάματος – Νικητής 1
Νικητής 5 – Νικητής 9
Γ’ Φάση
Νικητής 3 – Νικητής 4
Νικητής 10 – Νικητής 2
Νικητής 7 – Νικητής 6
Νικητής 11 – Νικητής 8
Γ’ Φάση
Νικητής 12 – Νικητής 13
Νικητής 15 – Νικητής 14
Τελικός
18. Νικητής 16 – Νικητής 17
Οι απαραίτητες ειδικές διατάξεις
Σ’ αυτό το σημείο η Ένωση Ρεθύμνου κάνει γνωστό κάποια πράγματα όπως το ότι στην Α’ φάση προκύπτουν 9 ζεύγη και στη β’ θα αφορά ουσιαστικά δύο ομάδες, τον Αστέρα Περάματος που θα κληθεί να αγωνιστεί με τον προκριθέντα ανάμεσα στον ΟΦΑ και την ΑΕΜ.
Στην γ’ φάση θα μπουν 4 ζεύγη (8) ομάδες όπου και εδώ θα είναι διπλοί αγώνες (με έδρες).
Το ίδιο θα συμβεί και στους ημιτελικούς. Ο τελικός θα διεξαχθεί σε γήπεδο και σε ημερομηνία που θα ορίσει με νέα απόφασή της η διοργανώτρια αρχή.
Τι συμβαίνει όμως στις ειδικές διατάξεις; Οι ομάδες είναι υποχρεωμένες να γνωρίζουν τα παρακάτω: 1) Υποχρεωτική συμμετοχή στην 11αδα κάθε ομάδας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα 7 ποδοσφαιριστών που έχουν δικαίωμα να αγωνίζονται σε Ελληνικές Εθνικές Ομάδες. Επιτρέπεται η αναγραφή στο Φύλλο Αγώνος και η συμμετοχή τους στον αγώνα μέχρι 4 ποδοσφαιριστών που δεν δικαιούνται να αγωνίζονται στις Ελληνικές Εθνικές Ομάδες βάσει του άρθρου 19 παρ.12 του ΚΑΠ.
2) Για τη Γ’ Εθνική είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο Φύλλο Αγώνα 18άδα, δύο ποδοσφαιριστών ηλικίας κάτω των 21 ετών, γεννηθέντες την 1-1-1997 και εντεύθεν και δεν δύνανται να συμπληρωθούν οι θέσεις τους στην 18άδα από ποδοσφαιριστές μεγαλύτερης ηλικίας (η μη τήρηση της συγκεκριμένης περίπτωσης επιβάλλει πρόστιμο 1.000 ευρώ ανά αγώνα).
3) Για τη Γ’ Εθνική επιτρέπεται η αναγραφή στο Φύλλο Αγώνος και η χρησιμοποίηση έως 5 ποδοσφαιριστών ηλικίας άνω των 33 ετών (άρθρο 19 παρ.16 του ΚΑΠ) για την ποδοσφαιρική περίοδο 2018-2019 εντάσσονται σε αυτήν την κατηγορία οι γεννηθέντες πριν από την 1-1-1986.
4) Για τις ομάδες τοπικού Α’ και Β’ Κατηγορίας απαγορεύεται η συμμετοχή σε αγώνα περισσοτέρων των τριών ποδοσφαιριστών (στην 18άδα του Φ.Α.) ηλικίας άνω των 35 ετών και μεγαλύτεροι, δηλαδή γεννηθέντων έτους 1983 και προγενέστερα. Οι γεννηθέντες του έτους 1984 δεν έχουν περιορισμό συμμετοχής στη 18άδα του Φ.Α.
5) Σε όλους τους αγώνες Κυπέλλου επιτρέπεται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η αντικατάσταση μέχρι 4 ποδοσφαιριστών (άρθρο 16 του ΚΑΠ).
6) Στις στολές των ομάδων αριθμοί στις φανέλες πρέπει να κυμαίνονται από το Νο 1 έως Νο 18 (τα σορτσάκια εφόσον φέρουν αριθμό θα είναι ο ίδιος με τον αριθμό της φανέλας).
7) Ποδοσφαιριστής που συμπληρώσει ημερολογιακά το 14ο έτος της ηλικίας του (από ημέρα γενεθλίων) δύναται να αγωνίζεται στις ανδρικές ομάδες άρθρο 19 παρ.11γ του ΚΑΠ.
8) Το εξοδολόγιο διαιτησίας και γιατρών αγώνων σε όλες τις φάσεις του Κυπέλλου θα είναι κατά το ήμισυ και στις δύο διαγωνιζόμενες ομάδες.
9) Σωματείο που δεν κατέβει να αγωνιστεί, που αποχωρήσει κατά τη διάρκεια του αγώνα και δεν παραλάβει τα έπαθλα (μετάλλια – κύπελλο) θα εφαρμοστούν οι διατάξεις του άρθρου 47 του ΚΑΠ.
10) Στην εν λόγω προκήρυξη ισχύει ο Κανονισμός Προπονητών Ποδοσφαίρου ποδοσφαιρικής περιόδου 2018-19.