Πλήθος από εμπειρίες, έστω και αν η ήττα ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Πολλοί κακεντρεχείς θα σταθούν απλά στο τελικό 77-36 του «Π. Γιαννακόπουλος», γιατί βιάζονται να «κλείσουν το κεφάλαιο» ενός αγώνα γρήγορα έχοντας σχηματίσει συμπεράσματα που σε πολλές των περιπτώσεων δεν ανταποκρίνονται στο σύνολό τους στην πραγματικότητα.
Το ροζ φύλλο αγώνα της αναμέτρησης στον… παραδοσιακά ονομαζόμενο «τάφο του Ινδού» θα αποτελούσε έκπληξη μεγατόνων αν δεν κατέληγε στο αντίστοιχο κλασέρ αρχείου του Παναθηναϊκού. Το έτερο από τα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Α2 του πρωταθλήματος μπάσκετ γυναικών, έλαχε βάσει της κλήρωσης να είναι και η δεύτερη φετινή αντίπαλος για τα κορίτσια του Κώστα Πλευράκη. Η ήττα αναμενόμενη. Το τελικό 77-36 είναι μια απλή στατιστική για όσους τους βολεύει… Γιατί οι «ερυθρόλευκες» του Ρεθύμνου δεν θέλουν να καταλήξουν σαν την «αλεπού με τα ψηλά σταφύλια». Μάζεψαν τις εμπειρίες που ήθελαν και από αυτή την σημαντική αναμέτρηση και ετοιμάζουν τα πλάνα για την «μάχη της Κρήτης» με τα Χανιά.
Για ένα ημίχρονο κοντά στο σκορ
Στον αγώνα της Κυριακής που μας πέρασε, οι Ρεθεμνιώτισσες ήταν στην στατιστική ιδιαίτερα θετικές για τουλάχιστον ένα ημίχρονο. Το 30-19 με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος, δεν προσδίδει κάτι περισσότερο ή λιγότερο. Οι νεοφώτιστες κατάφεραν με έναν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, να δείξουν ότι, αγώνα με τον αγώνα δείχνουν και πιο ανθεκτικές στο πέρασμα των αγωνιστικών λεπτών. Εξάλλου, απέναντί τους υπήρξε μια ομάδα που έχει άλλες φιλοδοξίες, αλλά και αναζητούσε τον τρόπο να δώσει αποδείξεις για την ισχύ της, στον Κρόνο που τρέφει τα ίδια όνειρα ανόδου. Όμως αυτός ο Ρεθεμνιώτικος «βραχνάς» δεν τις άφηνε να πάρουν διαφορά που να σχηματίζει εντυπώσεις.
Μόνο στην 3η περίοδο το συγκρότημα του Καντζηλιέρη άρχισε να παίρνει και «ανάσες» στο σκορ και να ξεφεύγει. Όμως σε έναν αγώνα που δεν είχαν ιδιαίτερες απαιτήσεις οι «ερυθρόλευκες» δεν χρειαζόταν να δαπανήσουν δυνάμεις, που θα τους είναι πολυτιμότερες στο τοπικό ντέρμπι με την ομάδα των γειτονικών Χανίων. Σημαντικό πάντως για τις κοπέλες του έμπειρου Κώστα Πλευράκη είναι το γεγονός ότι εμφάνισαν πλουραλισμό στο σκοράρισμά τους, με 7 συνολικά παίκτριες να «βλέπουν» καλάθι, γεγονός που προσθέτει αισιοδοξία σε έναν κρίσιμο τομέα όπως είναι εκείνος του σκοραρίσματος.
Τα δεκάλεπτα :17-6, 30-19, 54-25, 77-36
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Ακρίβου 9, Μούλη 27, Κοίλια Π. 3, Κοίλια Ν., Καλαμπάκου 11 (2), Ευαγγελάτου, Αρβανίτη 4, Σλούκα 6 (2), Σιγάλα 4, Μαυράκη 4, Βασιλάκη 3 (1) και Τριανταφύλλου 6.
ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘ. (Πλευράκης):Κουλούρη Μ. 6, Κανδεράκη, Γιαλαμά, Ουρανού, Κουλούρη Σ. 5 (1), Σταυριανάκη 6, Κάσα 7, Φραγγελάκη 2, Καούκη 8 (1) και Ζουμπεράκη 2.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στην Α2 (1ος όμιλος)
Τερψιθέα Γλυφάδας-Αγία Παρασκευή 60-69
Μελίσσια-ΓΣ Ηλιούπολης 46-48
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Αμύντας 49-45
ΟΑ Χανίων-Πελασγός 63-47
Παναθηναϊκός-Αρκάδι Ρεθύμνου 77-36
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Φάρος Κερατσινίου 59-51
Η Βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Ν-Η Πόντοι
1. Παναθηναϊκός 4 2-0 138-73
2. Κρόνος Αγ.Δημητρίου 4 2-0 139-94
3. ΟΑ Χανίων 4 2-0 109-90
4. Αγ. Παρασκευή 4 2-0 131-119
5. ΕΦΑΟ Ζωγράφου 4 2-0 137-129
6. Φάρος Κερατσινίου 3 1-1 96-96
7. Γ.Σ. Ηλιούπολης 3 1-1 132-136
8. Μελίσσια 2 0-2 105-110
9. Αμύντας 2 0-2 88-95
10. Τερψιθέα Γλυφάδας 2 0-2 97-114
11. Πελασγός 2 0-2 100-124
12. ΟΚΑ Αρκάδι 2 0-2 79-157
Η επόμενη αγωνιστική (11/11)
ΟΚΑ Αρκάδι – ΟΑ Χανίων
ΚΟΜ Πελασγός – ΕΦΑΟ Ζωγράφου
ΑΟ Αμύντας – ΚΑΟ Μελίσσιων
ΓΣ Ηλιούπολης – ΑΟ Τερψιθέα Γλυφάδας
ΓΣ Αγ. Παρασκευής – ΑΟ Φάρος Κερατσινίου
ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου – Παναθηναϊκός ΑΟ