H AEK έκανε την μίνι έκπληξη και ανέβηκε στο βάθρο της κυπελλούχου ομάδας για το 2018! Τα παιδιά του Ντάγκαν Σάκοτα με κορυφαίο τον Χάρις (17 πόντους και MVP του τελικού) υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό σε ήττα στον μεγάλο τελικό στα «Δύο αοράκια» με 88-83 και κατέκτησε το τρόπαιο έπειτα από 16 ολόκληρα χρόνια.
Η Ένωση έζησε μεγάλες στιγμές μπροστά σε 2000 μαθητές και παιδιά από ακαδημίες που κατέκλυσαν το ηρακλειώτικο στάδιο, ενώ μία ημέρα μετά, οι κυπελλούχοι έγιναν δεκτοί με χειροκροτήματα και επευφημίες στο ΟΑΚΑ πριν από τον αγώνα ποδοσφαίρου της ΑΕΚ με την Ξάνθη.
Αγωνιστικά, η Ένωση ήταν πράγματι εξαιρετική κόντρα στον Ολυμπιακό και επικράτησε δίκαια, αφού στην περισσότερη ώρα του αγώνα κρατούσε το προβάδισμα.
Πενήντα χρόνια μετά από εκείνο το έπος στο Καλλιμάρμαρο κόντρα στην Σλάβια Πράγας το 1968, οι κιτρινόμαυροι θέλησαν και πάλι να φωνάξουν ότι είναι «εδώ» και πως αυτό το 4ο κύπελλο στην ιστορία τους είναι η απαρχή μιας νέας εποχής στο μπάσκετ.
Για τον Ολυμπιακό που προσπάθησε κυρίως με τον Σπανούλη (πέτυχε 20π., 9 ασίστ) η αστάθεια στην απόδοση των ερυθρολεύκων συνεχίζεται, οι οποίοι παρεμπιπτόντως θα προχωρήσουν σε προσθήκη και όχι αντικατάσταση παίκτη.
Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-45, 63-65, 83-88
ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 11 (1), Γκριν 6, (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρις 17, Λαρεντζάκης 6 (2), Χάντερ 15, Πάντερ 14 (2), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος, Άτιτς, Μαυροειδής 4, Καββαδάς 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ι. Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 20 (3τρ., 9ασ.), Μιλουτίνοφ 17 (8ρ.), Πρίντεζης 10 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), ΜακΛίν 10, Παπαπέτρου 5, Στρέλνιεκς 14 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ, Τόμπσον.