Η Επισκοπή προετοιμάζεται για τον εκτός έδρας αγώνα με τον Εθνικό αυτή την Κυριακή όμως, εφόσον βαδίσει με τη λογική των αριθμών, μάλλον καλύτερα αποτελέσματα θα πρέπει να περιμένουμε σε σχέση με την προσπάθεια που καταβάλλει στο ΔΑΚ Γάλλου ή παλαιότερα στο γήπεδό της «Θ. Βαρδινογιάννης».
Μπορεί ο Εθνικός να πέρασε 1ος στη βαθμολογία όμως, οι Πειραιώτες γνωρίζουν καλά ότι η Επισκοπή, όσο πληγωμένη κι αν μοιάζει, είναι σε θέση να κάνει τη ζημιά.
Μεγάλες διαφορές στους αριθμούς
Ρίχνοντας μια ματιά στα παιγνίδια που έχει δώσει, μπορεί να πείσει και τον πιο καχύποπτο ότι, πράγματι, η ρεθεμνιώτικη ομάδα είναι σαφώς ανώτερη στις εκτός έδρας αποστολές της παρά στις εντός…
Κι επειδή οι αριθμοί σε πολλές περιπτώσεις λένε την αλήθεια, η Επισκοπή έχει μαζέψει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα 22 βαθμούς, 14 εκ των οποίων προέρχονται μακριά από το Ρέθυμνο! Στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και στο «Π. Βαρδινογιάννης έχει μόλις 8! Και προσέξτε, έχει δώσει έναν αγώνα περισσότερο (8 έναντι 7) στην έδρα της.
Αν κάνουμε έναν ενδελεχή έλεγχο στα αποτελέσματα θα δούμε ότι στο Ρέθυμνο έχει πανηγυρίσει τη νίκη μόλις δύο φορές (Ατρόμητο Π. και Κερατσίνι), ενώ εκτός Ρεθύμνου έχει κερδίσει 4 (Προοδευτική, Αμπελακιακό, Νεάπολη και Παλαιόχωρα). Εκτός Ρεθύμνου έχει χάσει μόλις μία φορά κι αυτή, έτσι όπως έχασε από τον μέχρι πρότινος πρωτοπόρο ΟΦΙ με σκορ 2-1.
Τα δε νούμερα στο γκολ-άβερετζ δείχνουν μια ειδοποιό διαφορά. Στο Ρέθυμνο η επίθεση περνάει με βραχεία κεφαλή την άμυνα (11-10), ενώ στα εκτός έδρας η Επισκοπή έχει σκοράρει 14 φορές κι έχει δεχθεί μόλις 5 τέρματα.
Θα πρέπει ωστόσο να επισημάνουμε δύο παραμέτρους… Η πρώτη προφανώς έχει να κάνει με την πίεση που είναι σχετικά μικρότερη στο μυαλό των ποδοσφαιριστών όταν αγωνίζονται εκτός έδρας. Το άλλο έχει να κάνει με το γεγονός ότι έχουν αλλάξει αρκετά πρόσωπα στην ομάδα (το 1/3) μετά τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο, με αποτέλεσμα η ρεθεμνιώτικη ομάδα να περνάει ένα μεταβατικό στάδιο προσαρμογής. Ίσως να είναι αυτή μία αιτία όπου τα θετικά αποτελέσματα έχουν μετριαστεί το τελευταίο διάστημα.
Οι «γυπαετοί» μέσα στο 2019 έχουν πανηγυρίσει μόλις μία φορά, το 1-4 μέσα στην Παλαιόχωρα. Από ‘κει κι έπειτα έχουν χάσει στον ΟΦΙ (2-1), έχουν χάσει από την Προοδευτική στο Ρέθυμνο (0-2) και έφεραν τελευταία ισοπαλία, 1-1 με τον Αμπελακιακό. Ήτοι μια συγκομιδή των βαθμών στον β’ γύρο του ενός βαθμού (η Παλαιόχωρα είναι η τελευταία αγωνιστική του α’) τη στιγμή που στον α’ γύρο είχε μαζέψει 6 (νίκες εκτός έδρας με Προοδευτική και Αμπελακιακό).
• Παρακάτω σας παραθέτουμε τα αποτελέσματα ανά γύρο, ανά έδρα και φυσικά τους αριθμούς που προκύπτουν.
Εντός έδρας
1η αγωνιστική (30/9)
Επισκοπή-ΟΦ Ιεράπετρας 0-1
5η αγωνιστική (27/10)
Επισκοπή -Εθνικός 0-1
6η αγωνιστική (4/11)
Επισκοπή-Ατρόμητος Π. 4-0
8η αγωνιστική (18/11)
Επισκοπή-ΣΥΝΚΑ 2-2
10η αγωνιστική (2/12)
Επισκοπή-Κερατσίνι 3-1
12η αγωνιστική (16/12)
Επισκοπή-Ιωνικός 1-2
15η αγωνιστική (20/1)
Επισκοπή – Προοδευτική 0-2
16η αγωνιστική (3/2)
Επισκοπή – Αμπελακιακός 1-1
Αγώνες: 8 Νίκες: 2, Ισοπαλίες: 2. Ήττες: 4. Τέρματα: 11-10. Σύνολο βαθμών: 8
Οι εναπομείναντες 4 εντός έδρας αγώνες:
20η αγωνιστική (24/2)
Επισκοπή – Ατσαλένιος
22η αγωνιστική (17/3)
Επισκοπή – Γιούχτας
24η αγωνιστική (31/3)
Επισκοπή – Νεάπολη
26η αγωνιστική (14/4)
Επισκοπή – Παλαιόχωρα
Εκτός έδρας:
14η αγωνιστική (13/1)
ΟΦ Ιεράπετρας – Επισκοπή 2-1
15η αγωνιστική (20/1)
Προοδευτική-Επισκοπή 0-1
4η αγωνιστική (21/10)
Αμπελακιακός – Επισκοπή 1-4
7η αγωνιστική (11/11)
Ατσαλένιος-Επισκοπή 1-1
9η αγωνιστική (25/11)
Γιούχτας-Επισκοπή 0-0
11η αγωνιστική (9/12)
ΑΕ Νεάπολης – Επισκοπή 0-3
13η αγωνιστική (6/1)
Παλαιόχωρα-Επισκοπή 1-4
Αγώνες: 7 Νίκες: 4. Ισοπαλίες: 2. Ήττες: 1. Τέρματα: 14-5. Σύνολο βαθμών: 14!
Οι 5 εναπομείναντες εκτός έδρας αγώνες:
18η αγωνιστική (10/2)
Εθνικός – Επισκοπή
19η αγωνιστική (17/2)
Ατρόμητος Π. – Επισκοπή
21η αγωνιστική (3/3)
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ – Επισκοπή
23η αγωνιστική (24/3)
Κερατσίνι – Επισκοπή
25η αγωνιστική (7/3)
Ιωνικός – Επισκοπή