Η απουσία οικονομικών κινήτρων αποτελεί το μεγαλύτερο εμπόδιο για τη μετεγκατάσταση των επιχειρήσεων στο ΒΙΟΠΑ Ρεθύμνου. Μια περιοχή που σχεδιάστηκε ως μια «θερμοκοιτίδα» για τη στέγαση των επιχειρήσεων, ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στις αυξημένες ανάγκες των επιχειρηματιών, η οποία όμως από το 2009, οπότε και εγκαινιάστηκε, δηλαδή εδώ και εννέα χρόνια, έχει ελάχιστη ανταπόκριση, αφού μόλις εννέα επιχειρήσεις έχουν δρομολογήσει τις διαδικασίες για να μεταφερθούν εκεί ενώ οικονομικά και όχι μόνο προβλήματα μέχρι πρότινος φρέναραν την αξιοποίηση και εκμετάλλευση του χώρου που έχει χωροθετηθεί για τον σκοπό αυτό, αφού εκκρεμούν σημαντικά έργα υποδομής.
Ωστόσο, πλέον το ΒΙΟΠΑ περνά σε μια νέα φάση, όπως ανέφερε χαρακτηριστικά ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Γιώργος Γιακουμάκης, καθώς η εταιρία ξεπέρασε τα οικονομικά της προβλήματα και πλέον μπορεί να προχωρήσει στην ολοκλήρωση των έργων που απαιτούνται στην περιοχή για να μπορεί αυτή να υποδεχτεί επιπλέον επιχειρήσεις.
Ωστόσο ο κ. Γιακουμάκης επισημαίνει ότι η επιχειρηματικότητα τα τελευταία χρόνια της κρίσης έχει πληγεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και πλέον η μέριμνα από πλευράς υπουργείων είναι αναγκαία, προκειμένου να υπάρξει μια βοήθεια οικονομική και να δοθούν κίνητρα, ώστε να διευκολύνουν τους επιχειρηματίες στη μετεγκατάσταση τους, η οποία σήμερα θεωρείται πολύ δύσκολη υπόθεση, δεδομένης και της απουσίας τραπεζικής δανειοδότησης.
Ειδικότερα, χαρακτηρίζεται ζήτημα πρωταρχικής σημασίας η δημιουργία νέου προγράμματος ενίσχυσης μετεγκατάστασης των υφιστάμενων οικοπεδούχων στο ΒΙΟΠΑ Ρεθύμνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τους 91 ιδιοκτήτες οικοπέδων έχουν εγκατασταθεί μόλις έξι, ελλείψει σχετικών οικονομικών κεφαλαίων.
Ο πρόεδρος του ΕΒΕΡ Γιώργος Γιακουμάκης τόνισε ότι οι οικονομικές δυσκολίες είναι τεράστιες για τους επιχειρηματίες, οι οποίοι χωρίς κίνητρα και επιδότηση δεν μπορούν να μετεγκαταστήσουν τις επιχειρήσεις τους, ενώ σημείωσε ότι η εταιρία περνά σε νέα φάση, έχοντας πλέον οικονομική άνεση να δρομολογήσει τα υπολειπόμενα έργα υποδομής στην περιοχή αλλά και να επιτύχει νέους αναπτυξιακούς στόχους. Χαρακτηριστικά μιλώντας στα «Ρ.Ν.» είπε: «Πλέον η εταιρία έχει μπει σε μια άλλη πορεία καθώς υπάρχει πια οικονομική ρευστότητα από τις επενδύσεις που είχε κάνει σε φωτοβολταϊκά πάρκα και μπορεί να ανταποκριθεί και στις δανειακές τις υποχρεώσεις και στις ανάγκες που υπάρχουν στο ΒΙΟΠΑ. Αλλά και συνολικά να επιτύχει τους στόχους της. Να ολοκληρώσει δηλαδή κάποια έργα υποδομής που έχουν απομείνει εντός του χώρου του ΒΙΟΠΑ. Ήδη, κάποιες επιχειρήσεις είναι έτοιμες να μεταφερθούν στην περιοχή, όπως μια επιχείρηση που ασχολείται με βιοενέργεια. Μέχρι σήμερα, δηλαδή τα τελευταία επτά χρόνια, λειτουργούν έξι και ακόμα τρεις βρίσκονται στο στάδιο της μετεγκατάστασης.
Όμως το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι τόσα χρόνια δεν έχει βγει ένας νόμος για την επιδότηση ουσιαστικά της μετεγκατάστασης των επιχειρήσεων. Εν μέσω κρίσης οι επιχειρηματίες δεν μπορούν να κάνουν κτίρια και να μεταφέρουν τις εγκαταστάσεις τους στο ΒΙΟΠΑ, γιατί η διαδικασία αυτή είναι πολύ κοστοβόρα. Το νούμερο ένα λοιπόν είναι να υπάρξει νόμος, ο οποίος να δίνει κίνητρα στον επιχειρηματία γιατί δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα από πλευράς των επαγγελματιών για να μπορέσουν να προχωρήσουν» είπε.
Προοπτικές – Μελλοντικά σχέδια
Αναφερόμενος στις προοπτικές και τα μελλοντικά σχέδια της εταιρίας που διαχειρίζεται το Βιοτεχνικό Πάρκο Ρεθύμνου ο πρόεδρος Γιώργος Γιακουμάκης ανέφερε:
«Η εταιρεία δεν επιβαρύνει ούτε ένα ευρώ τον κρατικό προϋπολογισμό, ήδη από το 2004, οπότε και έγινε η τελευταία αύξηση μετοχικού κεφαλαίου των δημόσιων φορέων μετόχων της.
Εξασφάλισε τη βιωσιμότητα της, επεκτείνοντας τη δραστηριότητα της στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργεια από ΑΠΕ και σήμερα δεν αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα.
Στόχος μας είναι η εταιρεία να προσφέρει στην τοπική ανάπτυξη και οικονομία, με επέκταση των δράσεων της, πέραν της ανάπτυξης νέων υποδομών και στον τομέα παροχής υπηρεσιών «προώθησης και στήριξης της επιχειρηματικότητας», σε συνεργασία με τους φορείς – μετόχων της, αλλά και με τα ερευνητικά και ακαδημαϊκά ιδρύματα της Κρήτης.
Δράσεις που θα αποσκοπούν στη δημιουργία, ενθάρρυνση και ενίσχυση της καινοτομικής επιχειρηματικότητας, της έξυπνης εξειδίκευσης και της ενίσχυσης της εξωστρέφειας, για την παραγωγική αναβάθμιση προς αγαθά και υπηρεσίες υψηλής προστιθέμενης αξίας, με ενσωμάτωση γνώσης, ποιότητας και περιβαλλοντική ευαισθησία.
Παρόλα τα οικονομικά προβλήματα υπάρχει έντονο ενδιαφέρον τόσο για μετεγκατάσταση επιχειρήσεων με ευνοϊκότερους όρους, όσο και για δημιουργία νέων που επιθυμούν να εγκατασταθούν στον συγκεκριμένο χώρο και βρίσκονται στο στάδιο της αδειοδότησης ή έχουν ολοκληρώσει το στάδιο αυτό.
Στα άμεσα σχέδια της εταιρείας περιλαμβάνεται η συγχώνευση – απορρόφηση της εταιρείας διαχείρισης (ΒΙΟΠΑΡ ΑΕ), όπου θα δημιουργηθεί μία εταιρεία με ίδια σχεδόν μετοχική σύνθεση με της ΒΙΟΠΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΑΕ και με όλες τις υποδομές του ΒΙΟΠΑ στην ιδιοκτησία της.
Θα έχει τη δυνατότητα όχι μόνο να καλύπτει τα λειτουργικά της έξοδα, χωρίς να επιβαρύνονται οι οικοπεδούχοι με δαπάνες κοινόχρηστων, αλλά και να αναβαθμίσει σταδιακά τις υποδομές του ΒΙΟΠΑ για την εύρυθμη λειτουργία του και την υποστήριξη των επιχειρήσεων που θα εγκατασταθούν».
Το Βιοτεχνικό Πάρκο Ρεθύμνου
Η ΒΙΟ.ΠΑ. ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΑΕ είναι ο Φορέας ίδρυσης (Β.Ε.ΠΕ) του Βιοτεχνικού Πάρκου Ρεθύμνου. Ιδρύθηκε το έτος 1996 από το Επιμελητήριο και τον δήμο Ρεθύμνης. Σήμερα μέτοχοι της είναι η Περιφέρεια Κρήτης με ποσοστό 26,55%, το Επιμελητήριο Ρεθύμνης με 13,41%, ο δήμος Ρεθύμνης με 1,95% και οι ιδιοκτήτες των οικοπέδων στο ΒΙΟΠΑ το υπόλοιπο 58,09%. Η εταιρεία είναι ιδιοκτήτης όλων των εγκαταστάσεων και κτιρίων (έργα υποδομής) που έχουν κατασκευαστεί εντός του ΒΙΟΠΑ.
Η δημιουργία του Βιοτεχνικού Πάρκου Ρεθύμνου χρηματοδοτήθηκε κατά 40%, από το ΠΕΠ Κρήτης 2000-2006 μέσω της γενικής γραμματείας Βιομηχανίας του υπουργείου Ανάπτυξης, με τίτλο έργου «Ανάπτυξη νέων χώρων υποδοχής βιομηχανικών και επιχειρηματικών δραστηριοτήτων στην περιφέρεια Κρήτης – υποέργο: ανάπτυξη βιοτεχνικού πάρκου (ΒΙΟΠΑ) Ρεθύμνου» και εγκεκριμένο προϋπολογισμό 3.9680.650,00€. Η συνολική έκταση του πάρκου είναι 285 στρέμματα. Όλα τα έργα υποδομής του ΒΙΟΠΑ ολοκληρώθηκαν τον Ιούνιου 2009.
Τα έργα υποδομής του ΒΙΟΠΑ περιλαμβάνουν δεκατρία (13) οικοδομικά τετράγωνα (Ο.Τ.), σύμφωνα με το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο. Στο Νο 1 Ο.Τ. κατασκευάστηκε κτήριο κοινοχρήστων εξυπηρετήσεων και στα υπόλοιπα 12 δημιουργήθηκαν 91 οικόπεδα 750 – 1800 τετρ. μέτρων σε δύο ΤΟΜΕΙΣ, στον Ι με αρτιότητα 1500 τετρ. μέτρων και στο ΙΙ με αρτιότητα 750 τετρ. μέτρων. Ο συντελεστής δόμησης είναι 1,2 το ποσοστό κάλυψης 70%.
Συγκεκριμένα περιλαμβάνουν: 1) Δίκτυα ύδρευσης και αντλιοστάσια, 2) Δίκτυα οδοποιίας, 3) Δίκτυα ομβρίων υδάτων, 4) Δίκτυα ακαθάρτων υδάτων, 5) Δίκτυα ηλεκτροφωτισμού και τηλεπικοινωνιών 6) τη Μονάδα Καθαρισμού Αποβλήτων (ΜΚΑ) και το κτιριακό συγκρότημα κοινοχρήστων εξυπηρετήσεων, 678,02 τετρ. μέτρων και τα έργα πρασίνου.
Δημιουργήθηκαν δύο ισόγεια κτήρια, το πρώτο εμβαδού 509,15 τετρ. μέτρων, περιλαμβάνει 4 γραφεία διοίκησης, μία μεγάλη αίθουσα εκθέσεων – εκδηλώσεων και εστιατόριο – καφετέρια. Το δεύτερο κτήριο, 168,87 τετρ. μέτρων, αποτελείται από τρία γραφεία στα οποία θα στεγαστούν υπηρεσίες εξυπηρέτησης του ΒΙΟΠΑ, όπως τράπεζα, ταχυμεταφορές κ.λπ. Το οδικό δίκτυο έχει συνολικό μήκος 2.775 μέτρα με πλάτος 12 και 14 μέτρα. Το οδόστρωμα έχει πλάτος 8 και 10 μέτρα και τα πεζοδρόμια 4 μέτρα. Η συνολική έκταση των βιοτεχνικών οικοπέδων είναι 102 στρέμματα.
Δημιουργήθηκαν 91 οικόπεδα 750 -1500 τετραγωνικών μέτρων, τα οποία έχουν πωληθεί σε επιχειρήσεις και επαγγελματίες.
Ο φορέας διαχείρισης και λειτουργίας του Βιοτεχνικού Πάρκου Ρεθύμνου είναι η εταιρεία, «ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΒΙΟΠΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ» με διακριτικό τίτλο «ΒΙΟΠΑΡ ΑΕ», σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 2545/97 (ΦΕΚ 254 Α’, 15-12-97) «περί ίδρυσης Β.Ε.ΠΕ», με μετόχους του ιδιοκτήτες γης στο ΒΙΟΠΑ Ρεθύμνου.