Ο παγκόσμιος τίτλος όχι απλά έμεινε στην Ελλάδα και στο Ρέθυμνο αλλά πολλαπλασιάστηκε κιόλας! Ο Στέλιος Τζωρτζινάκης απέδειξε στο κικ μπόξινγκ Κ1 και Full contact (σ.σ. επιτρέπονται όλες οι επαφές) ότι είναι ο καλύτερος αθλητής του κόσμου στην ηλικία του! Οι δύο περσινοί τίτλοι, μετατράπηκαν σε τέσσερις με τους δύο φετινούς που κατέκτησε ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου!
Τα δυο χρυσά μετάλλια τα κέρδισε στις δύο κατηγορίες που τον έστεψαν Παγκόσμιο πρωταθλητή κικ μπόξινγκ (WKU) απέναντι σ’ έναν Καναδό κι έναν Γερμανό αντίστοιχα. Ο Στέλιος όχι μόνο κατάφερε να σταθεί όρθιος στο ρινγκ αλλά και αποτελεί τον αδιαμφισβήτητο νικητή της WKU που φιλοξενήθηκε στην Αθήνα και στο Αθλητικό Κέντρο ΔΑΪΣ στο Μαρούσι!
Ιδίως απέναντι στον τελευταίο που ήταν πεντάκις πρωταθλητής κόσμου, η μάχη ήταν πολύ σκληρή και φυσικά δεν έλειψαν κάποιοι ελαφρείς τραυματισμοί με τον κικ μπόξερ από τα Μυριοκέφαλα στο τέλος, να δέχεται ιπποτικά τα συγχαρητήρια του αντίπαλου προπονητή, ο οποίος μάλιστα κάλεσε εσπευσμένα τον δικό του γιατρό για να περιποιηθεί τον 17χρονο Στέλιο Τζωρτζινάκη.
Ο σεβασμός από τους Γερμανούς
Το πιο τιμητικό δε από την γερμανική αποστολή ήταν ότι τόσο ο αθλητής τους όσο και ολόκληρη η αποστολή τους στάθηκαν προσοχή και δεν ακούστηκε το παραμικρό στο κλειστό κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου, ιδίως σε μια ημέρα όπως η εθνική επέτειος της χώρας μας.
Την ίδια στιγμή και δη κατά τη στέψη, ρίγη συγκίνησης σκορπούσαν σ’ ολόκληρη την ελληνική αποστολή αλλά και από τον πατέρα του αθλητή, Μανώλη Τζωρτζινάκη όσο και από τον ίδιο τον προπονητή του Νίκο Σαμψών που βρισκόταν καθ’ όλη τη διάρκεια στο πλευρό του. Όλα αυτά μέσα σ’ ένα κατάμεστο στάδιο που ανέβασε στο τέρμα την αδρεναλίνη ακόμα από τη στιγμή που ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε και στους δύο τελικούς.
Δύναμη ψυχής
Στον τελευταίο αγώνα, ο Τζωρτζινάκης έμεινε όρθιος στο ρινγκ λόγω ψυχής, καθώς τα χτυπήματα περνούσαν από ένα σημείο κι έπειτα, σχεδόν ελεύθερα, είτε από τη μία, είτε από την άλλη πλευρά.
Πέρα από κανόνες και «πρέπει», η θέληση του Στέλιου Τζωρτζινάκη ήταν απλώς «ατσάλινη» και την ίδια ώρα, ο Νίκος Σαμψών έβλεπε ένα δικό του παιδί να μάχεται σαν αγρίμι με απίστευτη πυγμή, με ρωμαλέο θράσος κάνοντας κι εκείνον υπερήφανο για το γεγονός ότι τον πίστεψε, τον «έχτισε» και τώρα οι κόποι δρέπουν καρπούς.
Σειρήνες από το εξωτερικό
Με τους δύο παγκόσμιους αυτούς τίτλους, ο νεαρός αθλητής όχι απλώς κατοχυρώνεται στην παγκόσμιο ράνγκιν (κατάταξη) αλλά έλκει ακόμη περισσότερο τους ξένους μάνατζερ αλλά και τους προπονητές που ήδη έχουν σπεύσει να ενδιαφερθούν άμεσα. Η Ολλανδία φερ’ ειπείν που είναι η Μέκκα του ευρωπαϊκού κικ μπόξινγκ είναι μία από τις χώρες όπου οι προπονητές δουλεύουν σε άλλες βάσεις.
Με τους τέσσερις παγκόσμιους τίτλους πια, την υψηλή τεχνική κατάρτιση που διαθέτει αν και τόσο μικρός, δημιουργεί εκείνος τους όρους και τις προϋποθέσεις για μια μεγάλη πορεία στον κόσμο του δυναμικού αυτού αθλήματος.