Του ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΡΑΝΤΑΛΙΔΗ*
Όλοι οι Έλληνες διερωτώνται πώς είναι δυνατόν εδώ και δύο χρόνια να μην στέλνουμε το Πολεμικό Ναυτικό για να συλλαμβάνει τους κυνικούς Τούρκους δουλέμπορους. Η δήλωση του Βούλγαρου πρωθυπουργού (που αποτελεί ισχυρότατο ράπισμα για τον Τσίπρα) είναι η εξής: «Εάν οι Έλληνες θελήσουν μπορώ να τους στείλω άνδρες της Ασφάλειας που σε μια ημέρα θα εξαρθρώσουν τους διακινητές». Ως γνωστόν ο Αχμέτ Νταβούτογλου έχει πνίξει στο Αιγαίο 2.800 άτομα και 400 παιδιά, αφού εδώ και χρόνια συγκαλύπτει τους δουλέμπορους που θησαυρίζουν επιβιβάζοντας τους πρόσφυγες σε σάπιες βάρκες και πουλώντας πανάκριβα τα χάρτινα σωσίβια. Ο τζίρος τους άγγιξε τα 20 δισ. το 2015.
Με περισσή πονηριά ο Μπαζκίρ δήλωσε πως η Τουρκία δεν θα δεχτεί την επαναπροώθηση στο έδαφός της προσφύγων και μεταναστών που ήδη βρίσκονται στα ελληνικά νησιά, αλλά μόνο όσους θα φθάσουν μετά την εφαρμογή της συμφωνίας. Όμως ακόμη και αυτή τη συμφωνία είναι αμφίβολο εάν θα την εφαρμόσει ο Αχμέτ αφού είναι αναξιόπιστος, δεν έχει μπέσα.
Μετά τη γενοκτονία των Αρμενίων, ο Αχμέτ συνεχίζει την κατάπτυστη αυτή τακτική της γενοκτονίας και οι μόνοι που μπορούν να τον τιμωρήσουν παραδειγματικά είναι οι Ρώσοι. Με άλλα λόγια εάν ήταν στη θέση μας η Ρωσία ή η Βουλγαρία τί θα έκανε; Ο πρωθυπουργός όφειλε από πέρυσι να πιέσει ώστε η FRONTEX στα τουρκικά παράλια να απαγορεύσει τη μετάβαση προσφύγων στην Ελλάδα. Αντ’ αυτού τον Μάιο του 2015 ο Κοτζιάς αγκαζέ με τον κυνικό Τσαβούσογλου δεν άρθρωσε λέξη για τους διακινητές.
*Ο Γ. Τρανταλίδης είναι δικηγόρος