Με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας θα πραγματοποιηθεί στον Καρτερό Ηρακλείου ειδική ημερίδα για την ανάπτυξη της Ιππασίας στο νησί.
Τη στήριξή τους στην ανάπτυξη του αθλήματος θα προβάλλουν, η Περιφέρεια Κρήτης και η Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας μέσα από την ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί αυτή την Κυριακή στον Καρτερό Ηρακλείου.
Θέμα της ημερησίας διάταξης θα είναι «Η Ιππασία στην Κρήτη» και το «παρών» θα δώσουν μεταξύ άλλων, μέλη από τους Δήμους Ηρακλείου, Ρεθύμνης, και Αγίου Βασιλείου.
Από τον Δήμο Ρεθύμνου αναμένεται να παρευρεθούν ο Δημήτρης Λαχνιδάκης (εντεταλμένος δημοτικός σύμβουλος Αθλητισμού) και από το Δήμο Αγ. Βασιλείου ν. Ρεθύμνης, η Ελένη Βαρδάκη (εντεταλμένη σύμβουλος Τουρισμού).
Η ημερίδα -για την οποία μάλιστα πραγματοποιήθηκε και σχετική συνέντευξη τύπου στη Περιφέρεια Κρήτης- έχει σκοπό να προβάλει και ταυτόχρονα να διαδώσει στον κόσμο προκειμένου να επιδιώξει να μάθει τη χρήση του αλόγου στο νησί μας.
Παράλληλα θα βοηθηθούν σε διάφορους τομείς, τα κρητικά ιππικά σωματεία μέσα από τις δράσεις που διοργανώνουν. Στόχος μάλιστα είναι να καθιερωθεί η ημερίδα ως θεσμός και να διοργανώνεται κάθε χρόνο με διαφορετικό ιππικό θέμα.
Το πρόγραμμα της ημερίδας θα περιλαμβάνει ομιλίες και αθλητικές επιδείξεις ιππικής δεξιοτεχνίας, παρα-ιππασίας και υπερπήδησης εμποδίων.
Στις θεματικές οι οποίες θα υπάρξουν, μεταξύ άλλων θα περιλαμβάνονται αναφορές γύρω από το «άθλημα της Ιππασίας στην Κρήτη», «η Ελληνική Ιππασία σε αριθμούς», «Αθλητική Ιππασία», «Θεραπευτική Ιππασία και Παρα-ολυμπιακή Ιππασία», «Χάραξη Ιππο-διαδρομών και μονοπατιών στην Κρήτη» «Αναπτύσσοντας τον Ιπποτουρισμό».