Η νέα επικράτηση του Ερμή επί της Γλυφάδας στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής (2-0) ανέβασε αισθητά τους Ζωνιανούς στον βαθμολογικό πίνακα. Οι «πράσινοι» μ’ αυτό το 2-0 βάζουν πλώρη για κάτι ακόμα παραπάνω από την 7η θέση, αφού οι βαθμοί που παίρνουν στην έδρα τους αποδεικνύονται «χρυσάφι».
Το ιδανικό σενάριο για τους Ζωνιανούς φυσικά είναι αυτή η έξαρση θετικών αποτελεσμάτων να συνεχιστεί, αφού την Κυριακή υποδέχονται εκ νέου στο γήπεδό τους μια ομάδα από την Αθήνα και πιο συγκεκριμένα τον Αστέρας Βάρης. Η ομάδα από τα νότια προάστια της Αθήνας προέρχεται από κάποια καλά και κάποια άσχημα αποτελέσματα.
Στην τελευταία αγωνιστική εν προκειμένω, ηττήθηκε στην έδρα της από τον Εθνικό, ενώ μια εβδομάδα πριν, είχε πάρει αποτέλεσμα μέσα στον ΟΦΗ (1-1). Η ομάδα της Βάρης μετράει μέχρι στιγμής 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες έχοντας 8 γκολ ενεργητικό και 8 παθητικό, αλλά και συγκομιδή 8 βαθμών.
Ο Ερμής αυτό που έχει θέσει ως στόχο λοιπόν, το 5Χ5, αυτό που θέλουν να κάνουν, δεν είναι άλλο από το να εκμηδενίσουν τις βαθμολογικές απώλειες στην έδρα τους κι από ‘κει και πέρα, ό,τι καλύτερο στα εκτός.
Υπολογίζεται ότι η παραμονή θα κριθεί στους 38-41 βαθμούς. Φυσικά, είναι πολύ νωρίς για τέτοια σεναριολογία. Ο προπονητής και φυσικά οι ποδοσφαιριστές, αυτό που κοιτάζουν είναι το κάθε ματς ξεχωριστά.
Μ. Παπαματθαιάκης: «Σοβαρή η εικόνα μας»
Ο Μανώλης Παπαματθαιάκης μιλώντας για το ματς κόντρα στη Γλυφάδα, δεν είχε να πει πολλά. Εξήγησε πόση μεγάλη δύναμη άντλησαν οι παίκτες του από τη νίκη επί του ΟΦΗ και έδωσε το σύνθημα νίκης για το επόμενο ματς.
«Ήταν ένα πολύ επικίνδυνο παιχνίδι, όπου καλούμασταν να διαχειριστούμε και να δώσουμε μεγάλη αξία στη νίκη επί του ΟΦΗ. Παρουσιάσαμε μία σοβαρή εικόνα, είχαμε καλή κυκλοφορία και σωστό αγωνιστικό ρυθμό, παίρνοντας μία σπουδαία και πανάξια νίκη. Ακολουθεί ένα ακόμη πολύ μεγάλο παιχνίδι, που πρέπει να καταβάλλουμε μεγάλη προσπάθεια για να πάρουμε μία ακόμη νίκη και να ανέβουμε ακόμη ψηλότερα βαθμολογικά».
Καλό αγωνιστικό μομέντουμ αλλά και κούραση
Ο Ερμής που ελέω του αγώνα της περασμένης Τετάρτης αναγκάστηκε να ακολουθήσει πρόγραμμα συντήρησης, ίσως να μπορεί να υπολογίσει στον Δομίνικο Πλουσή ο οποίος προσπαθεί να ενταχθεί κανονικά στο πρόγραμμα.
Φυσικά και ο κ. Παπαματθαιάκης θα κινηθεί στις τελικές του επιλογές ανάλογα με τον βαθμό ετοιμότητας αλλά και κούρασης. Το αγωνιστικό μομέντουμ όμως είναι τέτοιο που, ο ίδιος γνωρίζει πως, ο Ερμής μπορεί να κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα κυρίως στα πρώτα 45 λεπτά, όντας από κεκτημένη ταχύτητα όπως στον αγώνα κόντρα στη Γλυφάδα.
Το ματς θα διαιτητεύσει ο Κοκκινάκης Μ. από το Λασίθι. Τον εν λόγω ρέφερι θα συνεπικουρούν οι βοηθοί, Νικολακάκης Β. (Ηρακλείου), Πάγκαλος Ν.(Λασιθίου).