Κι όμως είχε το δικό του κοινό. Τι κι αν έπαιζε ολόκληρη Αργεντινή; Ο Ρεθεμνιώτης Σταύρος Καλαϊτζιδάκης είχε τους δικούς του φανατικούς φίλους για να του συμπαρασταθούν σε μια πολύ δύσκολη αποστολή. Μπορεί βέβαια να μην κατάφερε να κερδίσει στο δεύτερο στη σειρά ματς της προκριματικής φάσης το μεγάλο ντέρμπι. Και τι ντέρμπι, λατινοαμερικάνικο! Αργεντινή – Ουρουγουάη!
Η Ουρουγουάη κέρδισε με σκορ 0-3 και τίθεται πια επικεφαλής του ομίλου. Βέβαια το ματς το περιμέναμε με μεγάλη αδημονία όπως και οι παίκτες μεταξύ τους, καθώς υπάρχει μεγάλη έχθρα μεταξύ των χωρών σε επίπεδο αθλητισμού. Τα πολύ γρήγορα γκολ όμως των Ουρουγουανών, αν και πανηγυριστήκαν έντονα, ουσιαστικά «τέλειωσαν» νωρίς τη μεταξύ τους αναμέτρηση.
Ο Σταύρος βέβαια είχε μόλις μία αλλαγή τη στιγμή που οι Ουρουγουανοί έκαναν ροτέισον με την άνεσή τους. Σε κάθε περίπτωση, έζησε κι εκείνος από τη δική του πλευρά, όπως και οι φίλου του που ήταν ακριβώς πάνω από τον πάγκο, τον παλμό ενός λατινοαμερικάνικου ντέρμπι με ρεθεμνιώτικη απόχρωση…