Το πρόγραμμα της πολιτικής συνεργασίας ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥΑ. και Μετωπική Αριστερή Συμπόρευση, παρουσιάστηκε στο Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου, το απόγευμα του Σαββάτου, στη διάρκεια της προεκλογικής εκδήλωσης του κόμματος.
Ομιλητές ήταν ο υποψήφιος βουλευτής Ρεθύμνου, Διονύσης Μαρούδας και ο υποψήφιος βουλευτής Χανίων, Σεραφείμ Ρίζος. Και οι δυο, επεσήμαναν την πολιτική θέση ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥΑ. και Μ.ΑΡ.Σ. για αποχώρηση της Ελλάδας από την Ευρωζώνη λέγοντας πως η παραμονή της χώρας σε αυτήν οδηγεί σε μια και μόνο πολιτική, αυτή της σκληρής και αλύγιστης, που δεν αφήνει κανένα περιθώρια για καμία αλλαγή, ενώ επεσήμαναν ότι η Ε.Ε. χρησιμοποιεί την Ελλάδα ως πειραματόζωο.
«Η ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥΑ. και η Μετωπική Αριστερή Συμπόρευση, κινούν τη σκέψη τους και τον προβληματισμό καταρχήν από την ανάποδη μεριά, με μια αντίστροφη σκέψη. Εννοώ ότι την τελευταία τετραετία ακριβώς η πολιτική του ευρωμονόδρομου, του ανήκουμε στη Δύση που έχει μετασχηματιστεί σήμερα στο ανήκουμε στην Ε.Ε. Η λογική που θεωρεί ότι η αποχώρηση στην Ευρωζώνη είναι καταστροφή για τη χώρα, στην ουσία οδηγεί σε μια μοναδική πολιτική, αλύγιστη, σκληρή, χωρίς κανένα περιθώριο να αλλάξει κάτι, έστω και κάτι μικρό, έστω μια παραχώρηση, έστω και μια μικρή νίκη. Η Γερμανική Ε.Ε. έτσι όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα δεν αφήνει κανέναν περιθώριο διαφορετικής πολιτικής. Είναι σαφές ότι ευρωπαϊκά έχει δημιουργηθεί μια πολιτική λιτότητας, μια σκληρή πολιτική που την Ελλάδα και γενικότερα τις χώρες του ευρωπαϊκού νότου -αλλά κυρίως την Ελλάδα, την έχει ως πειραματόζωο. Με αυτή την έννοια θεωρούμε ότι για να ανοίξει οποιαδήποτε συζήτηση, έστω και μικρών παραχωρήσεων και ερεθισμάτων για τον λαό, την εργατική τάξη και τη χώρα συνολικά θα πρέπει εξαρχής να υπάρχει μια ρήξη με τους μηχανισμούς αυτούς. Άρα η σκέψη μας ξεκινά από την ανάποδη: ότι δοκιμάζοντας αυτή την πολιτική, αυτό το πλαίσιο το ευρωπαϊκό, αρκετές δεκαετίες τώρα πολύ περισσότερο τους περιορίσιμους αυτού του πλαισίου την τελευταία τετραετία, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε» είπε ο Διονύσης Μαρούδας, προσθέτοντας ότι η ευρωπαϊκή πολιτική έχει οδηγήσει την Ελλάδα σε φτωχοποίηση.
«Φτωχοποίηση και ανεργία έχουν φτάσει σε ανήκουστα επίπεδα, υπάρχουν συγκεκριμένοι υπεύθυνοι για αυτή την κατάληξη και θεωρούμε ότι η λύση βρίσκεται στα αριστερά. Αλλά όταν λέμε ότι βρίσκεται στα αριστερά, εννοούμε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, μια συγκεκριμένη πολιτική που θα πρέπει να δικαιώνει και τον ορό αριστερά, αριστερό πρόγραμμα, αριστερή πολιτική.
Με αυτή την έννοια, η ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥΑ.-Μ.ΑΡ.Σ. παίρνει μέρος στις συγκεκριμένες εκλογές. Με σκοπό να αναδείξει ένα πρόγραμμα ρήξης και ανατροπών μονομερών ενεργειών σε σχέση με τους δανειστές, την τρόικα, την επιτήρηση. Δεν μας βρίσκει σύμφωνους η λογική της διαπραγμάτευσης με τους δήμιους της χώρας» κατέληξε.
Από την πλευρά του ο Σεραφείμ Ρίζος επιτέθηκε στα κόμματα της συγκυβέρνησης, Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ, κατηγορώντας τα ότι λένε ψέματα και εκβιάζουν τους πολίτες αλλά και ότι λεηλάτησαν με την, επί τέσσερα χρόνια μνημονιακή τους πολιτική, την Ελλάδα.
«Απέναντι στα ψέματα και στους εκβιασμούς που βάζει η Ν.Δ., το ΠΑΣΟΚ και οι δυνάμεις οι μνημονιακές που στήριξαν τέσσερα χρόνια μια βαριά λεηλασία σε βάρος του ελληνικού λαού, χρειάζεται να πούμε ότι το μόνο που έχουν να υποσχεθούν είναι η επέκταση των θυσιών που απαιτούν από τον ελληνικό λαό, η συνέχιση των μνημονίων. Πέρα από την όποια φιλολογία υπάρχει γύρω από το ζήτημα, το μόνο που έχουν να υποσχεθούν είναι η επέκταση της λιτότητας, της ανεργίας, των μνημονίων» είπε και αναφερόμενος στο πρόγραμμα του κόμματός του, ανέφερε πως ζωή εκτός του ευρώ και υπήρχε και υπάρχει.
«Ζωή υπήρχε και χωρίς ευρώ, και οικονομία υπήρχε χωρίς ευρώ, και η ζωή μας ήταν καλύτερη χωρίς ευρώ. Δεν είναι μόνο το ευρώ που μας έκανε τη ζωή μας χειρότερη, αλλά συνολικότερα η κρίση ενός συστήματος. Παρ’ όλα αυτά για εμάς η Ευρώπη ποτέ δεν ήταν σπίτι των λαών, ήταν πηγή λιτότητας, πολέμων και ρατσισμού. Η ΕΚΤ δεν είναι η εγγύηση για το να φύγουμε από την φτώχεια. Η ΕΚΤ ήταν πηγή εκβιασμών απέναντι στις κυβερνήσεις της Ευρώπης και υπό αυτή την έννοια λέμε ναι, θα απαιτήσει συγκρούσεις. Και μια από αυτές τις συγκρούσεις είναι η σύγκρουση με τους μηχανισμούς της Ε.Ε. και του ευρώ. Η Ελλάδα δεν είναι μια φτωχή χώρα. Είναι μια από τις 30 πιο αναπτυγμένες χώρες του κόσμου. Παρ’ όλα αυτά, όμως, αν συγκρίνουμε την Ελλάδα με την Ουγκάντα, στην οποία αναφερόμαστε πολλές φορές υποτιμητικά, πιο εύκολα θα βρει κανείς δουλειά στην Ουγκάντα παρά στη χώρα μας».