Λύση σ’ ένα μείζον θέμα που αντιμετώπιζαν όλα αυτά τα χρόνια οι ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές, φαίνεται ότι έχει βρει η διοίκηση της ΕΠΟ.
Πιο συγκεκριμένα, η διοργανώτρια αρχή είναι πολύ κοντά στο να κάνει πράξη μια ειλημμένη απόφαση να εντάξει στη νέα εγκύκλιο των μεταγραφών ότι, ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής, που το καλοκαίρι, πραγματοποίησε μεταγραφή σε ερασιτεχνική ομάδα, τον Ιανουάριο, αν το επιθυμεί, μπορεί να μεταγραφεί σε ομάδα της αρεσκείας του. Όπως αναφέρει η πηγή του abola.gr, απαραίτητη προϋπόθεση είναι, ο εν λόγω ποδοσφαιριστής, από την 1η Ιουλίου μέχρι και την 30η Ιουνίου του επομένου έτους, να μην έχει αγωνισθεί σε περισσότερα από δύο σωματεία.
Ως γνωστό, το συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετώπισαν, ειδικά φέτος, αρκετοί ποδοσφαιριστές που το καλοκαίρι υπέγραψαν σε ομάδες Γ’ Εθνικής, ενώ όταν τα πράγματα δεν πήγαν καλά, τον χειμώνα δεν μπορούσαν να μετακινηθούν σε άλλη ομάδα.
Σ’ αυτό το σημείο θα πρέπει να τονίσουμε ότι στις προθέσεις των ανθρώπων της ΕΠΟ, είναι να παραμείνει η διάταξη που δίνει το δικαίωμα στις ερασιτεχνικές ομάδες στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, να διατηρούν το δικαίωμα να πραγματοποιούν μέχρι 3 μεταγραφές ερασιτεχνών ποδοσφαιριστών.
Το πρόβλημα λύνεται και για τους αλλοδαπούς ποδοσφαιριστές
Τέλος, λύση δίνει η ΕΠΟ και στο ανυπέρβλητο πρόβλημα που αντιμετώπισαν οι αλλοδαποί ποδοσφαιριστές στα ερασιτεχνικά σωματεία, και μάλιστα απλοποιείται η διαδικασία για την έκδοση των δελτίων τους.
Όλα τα παραπάνω είναι προτάσεις, οι οποίες θα υπερψηφιστούν ή θα καταψηφιστούν από τη Γ.Σ. της 6ης Ιουνίου.