Όσο έχει αντοχές, θα μπορεί να προσφέρει. Και το ταλέντο αλλά και η εμπειρία του, σίγουρα προσθέτουν κάτι παραπάνω στην ισχύ όποιας ομάδας φόρεσε την φανέλα. Και δεν ήταν λίγες αυτές. Το στοιχείο αυτό ήταν που οδήγησε και την Ασή Γωνιά στην απόφαση να προσθέσει και με επίσημη ανακοίνωση πλέον τον Σήφη Παπαδογιαννάκη στο δυναμικό της, «υποχρεώνοντάς τον μετά το Σπήλι, να ανηφορίσει γεωγραφικά και αγωνιστικά.
Ο έμπειρος μέσος, από το βράδυ της Πέμπτης και έχοντας πρόσφατα (8 Σεπτεμβρίου) συμπληρώσει το 37ο έτος της ηλικίας του (έχει γεννηθεί το 1982), θα φορέσει για πρώτη φορά την κόκκινη φανέλα του ιστορικού συγκροτήματος του Χρήστου Βασιλείου, σε μια προσπάθεια της Ασή Γωνιάς να φανεί ακόμη πιο ανταγωνιστική στην επιστροφή της στην Α’ ΕΠΣΡ.
Ο Σήφης Παπαδογιαννάκης, που έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στην ομάδα του Σπηλίου με την οποία αγωνίστηκε και στην περσινή σεζόν στην πρώτη ερασιτεχνική ποδοσφαιρική κατηγορία του Ρεθύμνου, έχει προσφέρει σε αρκετά σωματεία τις υπηρεσίες του, ακόμη και εκτός Κρήτης, φτάνοντας μέχρι και το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Ο έμπειρος μέσος έχει φορέσει κατά σειρά τις φανέλες των ΟΦΗ ’94, Αστέρα Ρεθύμνου (Δ’ Εθνική), Απόλλων Καλυθίων (Δ’ Εθνική), Αλμυρού (Δ’ Εθνική), Ηρόδοτου (Γ’ Εθνική), ΑΟ Αγίου Νικολάου (Δ’ Εθνική), Κορωπίου (Δ’ Εθνική), Πρωτέα Παλαιάς Φωκαίας (Δ’ Εθνική), Σπηλίου, Αστέρα Ρεθύμνου (Γ’ Εθνική), Ε.Α.Π. (Δ’ Εθνική), ενώ στην συνέχεια καταστάλαξε στην Α’ ΕΠΣΡ αγωνιζόμενος κατά σειρά σε Σπήλι, Ποσειδώνα Γερανίου, ΟΦ Αρμένων, Αστέρα Ρεθύμνου, Ρεθυμνιακό, Δόξα Πλατανέ και Σπήλι.
Η επίσημη ανακοίνωση της Ασή Γωνιάς για τον Σήφη Παπαδογιαννάκη: «Ο Α.Ο Ασή Γωνιάς ανακοινώνει άλλη μια σημαντική προσθήκη στο ρόστερ μας με την απόκτηση του Σήφη Παπαδογιαννάκη από τον Α.Ο. Σπηλίου.
Τον καλωσορίζουμε στην ομάδα μας και του ευχόμαστε Καλή χρονιά με Υγεία και Επιτυχίες».