Ένα πλούσιο σκηνικό από χρώμα με πολλά ακροβατικά αλλά και διάφορες εκπλήξεις από πολύ μικρά αλλά και λίγο μεγαλύτερα παιδιά σε ηλικία, ετοιμάζεται να παρουσιάσει το τμήμα της Ενόργανης Γυμναστικής του ΟΚΑ Αρκάδι στην πλατεία των Μικρασιατών.
Στην ουσία πρόκειται για μια πρότυπη τελετή λήξης της σεζόν από ένα σωματείο για ένα άθλημα το οποίο, χρόνο με τον χρόνο, προσφέρει μεγάλες διακρίσεις στην πόλη, στο Νομό αλλά και στο νησί ολόκληρο.
Ο ΟΚΑ Αρκάδι, με κύριους παρανομαστές, τους δύο Πανελληνιονίκες γυμναστές, Γιώργο Προβιά και Ανδρέα Σταυρουλάκη, έχει κατορθώσει να «θορυβήσει» ευχάριστα, εντός κι εκτός συνόρων της Ελλάδας, πολλούς θιασώτες της ενόργανης γυμναστικής.
Αύριο Τετάρτη λοιπόν, στις 19.30, η πλατεία των Μικρασιατών θα γεμίσει με όργανα γυμναστικής όπου, χαρούμενοι λιλιπούτειοι από το προαγωνιστικό τμήμα αλλά και πιο μεγάλοι γυμναστές του συλλόγου, έχουν ετοιμάσει ένα πρόγραμμα επίδειξης, το οποίο θα είναι ανοικτό προς το ευρύ κοινό του Ρεθύμνου και όχι μόνο.
Στόχος των διοργανωτών που κοντά σ’ αυτούς βρίσκεται κι ο Δήμος Ρεθύμνου, είναι να φέρουν το άθλημα μπροστά στο κοινό, αφενός για να διαπιστώσει ότι στην πόλη μας υπάρχει ένας σύλλογος που βρίσκεται σε πλήρης εγρήγορση προσφέροντας αδιαλείπτως εδώ και 30 χρόνια στην Κρήτη και στην Ελλάδα αντίστοιχα, αφετέρου, οι κυβιστήσεις και το όλο εντυπωσιακό πρόγραμμα από τα μικρά κορίτσια είναι κάτι που ίσως κινήσει τους γονείς να μάθουν τα μυστικά, αλλά και τη σωστή υποδομή που χρειάζεται ένα παιδικό σώμα το οποίο μπορεί να προέλθει μονάχα από την ενόργανη γυμναστική.
Η βράβευση των «τεσσάρων»
Παράλληλα θα υπάρξει και επίδειξη των μεγαλυτέρων τμημάτων, ενώ η στιγμή της εκδήλωσης θα κορυφωθεί με την βράβευση των δύο κορυφαίων γυμναστών της Νοτίου Ελλάδας, του διεθνούς αθλητή με την Εθνική Εφήβων, Γιώργου Προβιά και του Ανδρέα Σταυρουλάκη.
Οι δύο αθλητές θα βραβευθούν για τη προσφορά τους στο σύλλογο αλλά και στο άθλημα αυτό καθ’ αυτό.
Άξιο αναφοράς είναι να επισημάνουμε κάτι το οποίο δίνει τη διάσταση της επιτυχίας που έχουν σημειώσει οι δύο Ρεθεμνιώτες γυμναστές. Είναι οι μοναδικοί που προέρχονται από την επαρχία κι έχουν γίνει πρωταθλητές Ελλάδας.
Όσο δε για τον 18χρονο Προβιά, αποτελεί μοναδική εξαίρεση για το γεγονός ότι προέρχεται από την περιφέρεια της Ελλάδας και έχει κατορθώσει να ντυθεί στα γαλανόλευκα με τη κυμάτινη σημαία του σταυρού στο στήθος! Όλοι οι υπόλοιποι είναι αθλητές που, είτε έχουν καταγωγή από την επαρχία αλλά μένουν στα μεγάλα αστικά κέντρα της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, είτε ζουν μόνιμα εκεί. Κανείς δεν έχει καταφέρει κάτι ανάλογο.
Φυσικά, θα βραβευθεί ο άνθρωπος που βρίσκεται συνεχώς δίπλα τους, ο προπονητής τους, Κώστας Πολιουδάκης ενώ στην σεμνή τελετή θα είναι καλεσμένος προκειμένου να βραβευθεί και ‘κεινος με τη σειρά του, ο Ιταλός Τζιανφράκο Μαρτζόλα, ο οποίος υπήρξε Ολυμπιονίκης το 1960 στη Ρώμη και, επί 20 χρόνια πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας της ενόργανης γυμναστικής.
Όλο αυτό το διάστημα το σύνολο του τμήματος του Αρκαδιού κάνει συνεχώς πρόβες υπό την επίβλεψη τόσο των προπονητών όσο φυσικά και του τεχνικού διευθυντή, Σπύρου Ελευθερόγλου. Από απόσταση αναπνοής πάντοτε, βρίσκονται και οι διεθνείς κριτές του αθλήματος, Νίκος Προβιάς, Σταύρος Γαλερός που αναμένεται να δώσουν το «παρών» στην εκδήλωση.