Με την παρουσία του υπουργού Υγείας κ. Ανδρέα Ξανθού, ως εκπροσώπου της Κυβέρνησης, του Αρχηγού Γ.Ε.ΕΘ.Α. ναύαρχου κ. Ευάγγελου Αποστολάκη και του προϊστάμενου Κλάδου Ασφαλείας του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας Υποστράτηγου κ. Εμμανουήλ Πλουμή ως εκπροσώπου του Αρχηγού της Ελληνικής Αστυνομίας, πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 20 Μαΐου 2018 στο Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων Ρεθύμνου σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της 77ης επετείου της Μάχης της Κρήτης, προς τιμή των πεσόντων ανδρών της Χωροφυλακής και λοιπών πεσόντων το Μάιο του 1941.
Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με το δρόμο θυσίας με αφετηρία το μνημείο πεσόντων στα Μυσσίρια και τερματισμό στο Μαυσωλείο του Τμήματός μας.
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο Μαυσωλείο χοροστατούντων του σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ρεθύμνου και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγενίου, αναγνώστηκε η ημερήσια διαταγή από τον διοικητή του Τμήματος, αστυνομικό υποδιευθυντή κ. Σπυρίδωνα Γερμανάκη και έγινε προσκλητήριο νεκρών υπό τους ήχους των τιμητικών βολών αγήματος και κατάθεση στεφάνων από τους επίσημους προσκεκλημένους.
Μετά την εκδήλωση οι προσκεκλημένοι επισκέφθηκαν το μουσειακό χώρο έκθεσης πολεμικού υλικού και ενθυμίων από τη Μάχη της Κρήτης και το εκθετήριο των στολών και φωτογραφικού υλικού.
Τιμές απέδωσαν η μουσική της Ελληνικής Αστυνομίας, Διμοιρία Δοκίμων Υπαστυνόμων με επικεφαλής την Σημαία του Σώματος, διμοιρία Δοκίμων Αστυφυλάκων του Τ.Δ.Α. Ρεθύμνου και Διμοιρία του 547 Αερομεταφερόμενου Τάγματος Πεζικού.
Η εκδήλωση έκλεισε με δεξίωση που παρατέθηκε στο αλσύλλιο της Σχολής από το Διοικητή του Τμήματος Δοκίμων Αστυφυλάκων Ρεθύμνου. Άνδρες και γυναίκες με παραδοσιακές ενδυμασίες από τον Όμιλο Βρακοφόρων Κρήτης πλαισίωναν το μνημείο των πεσόντων και στην δεξίωση συμμετείχαν η ριζίτικη και η χορευτική ομάδα του. Κατά τη διάρκεια της δεξίωσης έγινε η απονομή των μεταλλίων στους νικητές του δρόμου θυσίας. Στους άνδρες 1ος ήλθε ο Εμμανουήλ Πετρόγιαννης της ΕΛ.ΑΣ., 2ος ο Κωνσταντίνος Καλαϊτζάκης της ΕΛ.ΑΣ., 3ος ο Νικόλαος Καρασούλος δόκιμος αστυφύλακας του Τ.Δ.Α. Ρεθύμνου και στις γυναίκες: 1η η Μαρία Ριτζάκη του Ο.Φ.Η. , 2η η Καλλιόπη Στάλα του «Δημιουργικού Κέντρου» και 3η η Αγγελική Μπιχάκη του Physical.
Τις παραπάνω εκδηλώσεις τίμησαν επίσης με την παρουσία τους, ο βουλευτής Ρεθύμνου της Ν.Δ. κ. Ιωάννης Κεφαλογιάννης, ο βουλευτής Ηρακλείου του Κ.Κ.Ε. κ. Εμμανουήλ Συντυχάκης, ο εκπρόσωπος της Περιφέρειας Κρήτης αντιπεριφερειάρχης κ. Εμμανουήλ Χνάρης, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου κα Μαρία Λιονή, οι δήμαρχοι Ρεθύμνου και Αμαρίου κ. Γεώργιος Μαρινάκης και κ. Παντελής Μουρτζανός, ο αντιδήμαρχος Αγίου Βασιλείου κ. Βασίλειος Θεοδωράκης, ο αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Κωνσταντίνος Σπανουδάκης, ο γενικός περιφερειακός αστυνομικός διευθυντής Κρήτης Υποστράτηγος κ. Κωνσταντίνος Λαγουδάκης, οι βοηθοί του αστυνομικοί διευθυντές, κ. Στυλιανός Γάσπαρης και κ. Νικόλαος Σπυριδάκης, οι αστυνομικοί διευθυντές Ρεθύμνου και Λασιθίου, ταξίαρχος κ. Αντώνιος Ρουτζάκης και αστυνομικός υποδιευθυντής κ. Εμμανουήλ Παπαδάκης, οι αστυνομικοί υποδιευθυντές κ. Χρήστος Παπαδάκης και κ. Στυλιανός Σταυρουλάκης, ο διοικητής της 5ης Μεραρχίας Κρητών Ταξίαρχος (ΠΖ) κ. Γρηγόριος Κοκολάκης, ο ανώτερος διοικητής Φρουράς Ρεθύμνου συνταγματάρχης (ΠΒ) κ. Αλέξανδρος Παπαδάκης, ο διοικητής της 547 Α/Μ τάγματος αντ/χης (ΠΖ) κ. Δημήτριος Ροδάκης, ο διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ρεθύμνου Πύραρχος κ. Νικόλαος Λαγουδάκης, ο ανθυποπλοίαρχος (Λ.Σ.) κ. Αντώνιος Ζαχαριουδάκης, εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων του νομού και πλήθος κόσμου.
Το Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων Ρεθύμνου