Η ανακοίνωση, που έτυχε ευρείας δημοσιότητας προχτές, αναφέρει: «Για πολλοστή φορά η δημοτική αρχή του Ρεθύμνου ανακυκλώνει επικοινωνιακά στον τοπικό τύπο επικείμενες δημοπρατήσεις έργων με ευρωπαϊκά κονδύλια του ΕΣΠΑ (σχολεία, αναπλάσεις) του Δήμου… Η επικοινωνιακή ανακύκλωση του ΕΣΠΑ δεν απηχεί τη ζοφερή πραγματικότητα των προβλημάτων που βιώνουν η πόλη και οι δημότες, παρά μόνο το άγχος της επανεκλογής της».
Στα προβλήματα που βιώνουμε, θα σταθώ και εγώ. Την περασμένη Παρασκευή πήγα σε μια καφετέρια της παραλίας, στην Ελευθερίου Βενιζέλου, για καφέ. Φυσικά, πάρκαρα το αυτοκίνητό μου ακριβώς έξω από αυτήν. Δυστυχώς, η «επικοινωνιακή ανακύκλωση» της Ανάπλασης της Παραλίας, δεν με άφησε να τον απολαύσω. Δεν πέρασαν ούτε πέντε λεπτά και τα κορναρίσματα όσων είχα κλείσει, λόγω του ότι ο δρόμος στένεψε προσωρινά από τα εκτελούμενα έργα, με ανάγκασαν να το πάρω και να φύγω κακήν κακώς.
Πήρα το δρόμο για τον Μασταμπά και έπεσα πάνω σε άλλη «επικοινωνιακή ανακύκλωση», του έργου του κτιρίου Κοινωνικής Μέριμνας του Δήμου, που εκτελείται εκεί. Έφυγα και δεν σας κρύβω ότι παρά λίγο να πέσω πάνω στο αυτοκίνητο του Διευθυντή του ΟΑΔΥΚ. Έφευγε βλέπετε και αυτός από το Δημαρχείο, όπου είχε μόλις υπογράψει τη σύμβαση «Για την επικοινωνιακή ανακύκλωση και μετατροπή του παλαιού Δημοτικού Σχολείου Χρωμοναστηρίου σε Πολιτιστικό Κέντρο και για την ανάπλαση της πλατείας του οικισμού Όρους».
Για άνεση και χαλάρωση, διάλεξα μια καφετέρια λίγο έξω από την πόλη, κοντά στον κόμβο Αμαρίου. Άλλη «επικοινωνιακή ανακύκλωση» του ΕΣΠΑ εκεί. Ο θόρυβος των μηχανημάτων του έργου με ενόχλησε τόσο, που επέστρεψα στην Πόλη και προσπάθησα να πάω για καφέ στη βόρεια πλευρά του φρουρίου, στου Κιουλούμπαση. Εκεί, έπεσα πάνω σε ένα αυτοκίνητο του εργολάβου που ξεφόρτωνε υλικά, για την «επικοινωνιακή ανακύκλωση» της επέκτασης του Ηλεκτροφωτισμού της Φορτέτσας και έφυγα τρέχοντας.
Για να δω που θα πιω καφέ, αναγκάστηκα τελικά να μπω στο site του Δήμου, ώστε να βρω σε ποιο σημείο της Πόλης δεν εκτελούνται «επικοινωνιακές ανακυκλώσεις». Με τρόμο διαπίστωσα ότι το site του Δήμου αναφέρεται σε μια μεγάλη σειρά διαγωνισμών για «επικοινωνιακές ανακυκλώσεις». Αυτές αφορούν το Δημοτικό σχολείο Γερανίου, το Δημοτικό του Ατσιποπούλου, τις παρεμβάσεις στις οδούς γύρω από το Παλαιοντολογικό Μουσείο και την ανάπλαση της οδού Κουρμούλη. Αντίθετα, πουθενά δεν αναφέρονται τα σημεία που ΔΕΝ εκτελούνται έργα στο Ρέθυμνο. Απογοητεύτηκα και αποφάσισα να επιστρέψω στο σπίτι μου, στους Αρμένους, όπου ήλπιζα ότι θα απολαύσω το καφεδάκι μου, με ησυχία. Ε λοιπόν, δε θα το πιστέψετε κύριε Διευθυντά. Εκεί, έχει αρχίσει η «επικοινωνιακή ανακύκλωση» των έργων για την κατασκευή και συμπλήρωση του υδρευτικού και αποχετευτικού δικτύου των χωριών Αρμένοι, Αη Γιώργης, Κούμοι, Γουλεδιανά και φυσικά δε μπόρεσα να βρω, ούτε εκεί ησυχία.
Δε μπορώ λοιπόν, παρά να ενώσω και εγώ τη φωνή μου με αυτήν των Δημοτικών Συμβούλων της «Εναλλακτικής Κίνησης» και να ζητήσω λιγότερες «επικοινωνιακές ανακυκλώσεις» από τον Δήμο. Έτσι θα μπορούμε να πίνουμε όλοι το καφεδάκι μας με την ησυχία μας, χωρίς έργα, χωρίς αναπλάσεις, χωρίς σχολεία και άλλα ενοχλητικά, όπως ζητούν να κάνουν και εκείνοι.
Σήμερα, ιδιωτεύει, στο Ρέθυμνο