Τελικά, η Επισκοπή τείνει να αντιστρέψει τον κανόνα. Τα εντός έδρας παιγνίδια σ’ αυτόν τον περίεργο κόσμο της Γ’ Εθνικής μοιάζουν πιο δύσκολα. Ο Εθνικός που… όλοι γνωρίζαμε ότι φέτος έχει πρωταγωνιστικές τάσεις ήρθε στην Επισκοπή, παρατάχθηκε καθαρά για το αποτέλεσμα κι έκανε στην ουσία ό,τι η Κέρκυρα στο κύπελλο και ο ΟΦΙ στο πρωτάθλημα. Με δύο γκολ στα τέλη των δύο ημιχρόνων (43′ Μάναλης και 90′ Τσιλιγκίρης) απέδρασε με το «διπλό» που του χαρίζει την κορυφή στον 5ο όμιλο.
Αλήθεια όμως είναι ότι, αυτή τη φορά η Επισκοπή στάθηκε άτυχη. Όχι, δεν έλαμψε στον αγωνιστικό χώρο, ούτε χόρευε ο Εθνικός στον ρυθμό των Ρεθεμνιωτών. Ήταν όμως ολοφάνερο ότι μπήκε για να παίξει ποδόσφαιρο όπως ολοφάνερο ήταν ότι ο Εθνικός ήρθε στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει τους στενούς χώρους του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», να οδηγήσει το ματς στη δύναμη και στο ποιος τελικά θα κυριαρχήσει στις προσωπικές μονομαχίες. Από ‘κει κι έπειτα κοίταξε να «κλέψει» το παιγνίδι… και τα κατάφερε! Με τρεις καθαρές ευκαιρίες σημείωσε δύο τέρματα την ίδια στιγμή που οι «γυπαετοί» στις 7 καλές τελικές δεν κατάφεραν να στείλουν ουδεμία στο πλεκτό του Βουτσινά που αποδείχθηκε έξπερτ στις καθυστερήσεις.
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και οι καθ’ όλα σωστά καταρτισμένοι παίκτες του Εθνικού φρόντισαν, όσο το ματς όδευε στο β’ ημίχρονο, να παίζουν με τον χρόνο και με τα… νεύρα των γηπεδούχων και των φίλων τους που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου, κάνοντας καθυστερήσεις σε κάθε ευκαιρία.
Πήλιος ο μοιραίος 1ος…
Ο Μάρκος Στεφανίδης λοιπόν δεν φοβήθηκε σε καμία στιγμή το ματς, αφού ξεκίνησε τον Κατσικοκέρη στην επίθεση συνεπικουρούμενο από τον Πήλιο. Ο τελευταίος είχε σχεδόν όλες τις καλές στιγμές της Επισκοπής εκ των οποίων στη μία (35′) ήταν μοιραίος χάνοντας μοναδική στιγμή για να ανοίξει το σκορ.
Σαββίδης και Χαλκιαδάκης επωμίστηκαν στο να συγυρίσουν τα πράγματα στο κέντρο την ίδια ώρα που, όπως προαναφέραμε ο Λουκάς Καραδήμος προτίμησε να αφήσει τον Ρομάνο στον πάγκο αλλά και τον Μπλάνκο, δυο παίκτες που ξεχωρίζουν για τις τεχνικές τους αρετές. Αντ’ αυτών έριξε στο ματς παίκτες που να είναι καλοί στο ψηλό παιγνίδι και που να μπορούν να κόψουν τον ρυθμό όπως ο Πολίτης, ο Κωνσταντίνου, ο Σμίλτος ή ο Κορνέζος.
Στο α’ ημίχρονο και μετά το α’ αναγνωριστικό δεκάλεπτο η Επισκοπή άρχισε να κερδίζει έδαφος στο ματς. Στο 8′ ο Νάκας επιχείρησε μια σέντρα, ο Πήλιος έπιασε μια κεφαλιά αλλά όχι όπως θα ήθελε με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
Από τα δεξιά ήρθε και η επόμενη φάση για τους γηπεδούχους όταν στο 13′ και πάλι ο Νάκας έβγαλε ωραία μπαλιά στον Χαλκιαδάκη όμως το σουτ που έπιασε δεν ήταν δυνατό για να μπλοκάρει ο Βουτσινάς. Στο 21′ το δυνατό σουτ του Πήλιου μπλόκαρε έστω κι αν αρχικά έδειξε να αιφνιδιάζεται ο Βουτσινάς. Ημιτελής ήταν η φάση του 30′ όταν ο Πήλιος «έσκαψε» στον Ματαραγκάσι όμως ο τελευταίος δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή με προβολή σχεδόν απέναντι στον Βατσινά.
«Φάση εσείς, γκολ εμείς»…
Στο 35′ όμως ήταν η πιο μεγάλη στιγμή της Επισκοπής. Μετά από το κόρνερ του Σερβιλάκη και μια πρώτη κεφαλιά, ο Πήλιος θέλησε να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή όμως «έπιασε αέρα» ευρισκόμενος σε απόσταση δυο μέτρων από τον Βατσινά.
Στο 42′ κι ενώ η Επισκοπή βρισκόταν στην επίθεση, η μπάλα χάθηκε και ο Εθνικός βρέθηκε να πλευρίζει τους γηπεδούχους από τα αριστερά. Ο Τσιλιγκίρης που ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες των φιλοξενουμένων πέρασε μια κοφτή μπαλιά στον επερχόμενο Μάναλη που σε κλασική θέση φορ έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ αυτό ήταν μια ψυχρολουσία για την Επισκοπή καθώς το δέχθηκε σε καίριο χρονικό σημείο.
Δύναμη και καθυστερήσεις
Στο β’ ημίχρονο ήταν ξεκάθαρο το τι θα συμβεί. Ο Εθνικός θέλησε να προστατέψει τα κεκτημένα και η Επισκοπή προσπαθούσε να βρει τρόπους να επιτεθεί από τα άκρα. Όταν εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ο Κεσίδης και ο Σουμπασάκης πέρασε σαν δεξιός ακραίος κυνηγός, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επικίνδυνοι.
Αφού αρχικά στο 48′ το σουτ του Κατσικοκέρη πέρασε άουτ, ήρθε η απάντηση στη μοναδική χαμένη ευκαιρία των παικτών του Εθνικού. Στο 55′ ο Μάναλης νικήθηκε από τον Νικηφόρο που έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Αυτό ήταν! Το σκηνικό μεταφέρθηκε ξανά από το κέντρο και προς την εστία του Βουτσινά.
Στο 62′ λοιπόν από το κόρνερ του Σουμπασάκη, ο πορτιέρο του Εθνικού αρχικά απομάκρυνε με τον Κεσίδη να παίρνει το ριμπάουντ και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στο πάνω μέρος της οριζοντίας δοκού.
Στο 65′ ο Νάκας έβγαλε ωραία μπαλιά από τα αριστερά με τον Κατσικοκέρη να πλασάρει πιεζόμενος στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Βουτσινά.
Μπανγκούρα, μοιραίος 2ος…
Ο Στεφανίδης έριξε στον αγωνιστικό χώρο και τον Μπανγκούρα ρισκάροντας βέβαια ακόμα πιο πολύ όμως ο Αφρικανός, όσο καλός είναι με τα πόδια τόσο μοιραίος ήταν με το κεφάλι σε δύο φάσεις. Στο 75′ από το αράουτ του Σαββίδη, στο 75′ ο Μπανγκούρα πήρε τη δεύτερη κεφαλιά στο β’ δοκάρι στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια και στο 93′ από το κόρνερ του Σερβιλάκη μόνος ανενόχλητος ξανά στο β’ δοκάρι αστόχησε.
Τρία λεπτά πριν βέβαια, είχαν τελειώσει όλα. Στο 90′ κι ενώ ο Σουμπασάκης δημιουργούσε πολλά ρήγματα από δεξιά, έβγαλε μια σέντρα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και στην αντεπίθεση, ο Τσιλιγκίρης έφυγε στην αντεπίθεση, έφερε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι για να σουτάρει συρτά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Η διαιτησία: Πατεμτζής, Δασκαλάκης, Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Στεφανίδης): Νικηφόρος, Νάκας (69′ Γιόρνταν), Σερβιλάκης, Μποτωνάκης, Ρούσσης, Χαλκιαδάκης (75′ Μπανγκούρα), Σουμπασάκης, Σαββίδης, Κατσικοκέρης, Ματαραγκάσι (52′ Κεσίδης), Πήλιος (83′ Τζόρνταν).
ΕΘΝΙΚΟΣ (Καραδήμος): Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Κωνσταντίνου (87′ Πεχλιβανίδης), Τσιλιγκίρης (92′ Λεωνιδόπουλος), Μάναλης (83′ Μπλάνκο), Αλεξίου, Πολίτης (67′ Παυλάκης), Σκεντεράι
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Ατρόμητος Πειραιά – Ιωνικός 0-2
(72, 89′ Koυιρουκίδης)
Επισκοπή – Εθνικός 0-2
(44’Μαναλης, 90”Τζιλιγκιρης)
Παλαιόχωρα – ΑΕ Νεάπολης 2-3
(2’Ταβλαδωρακης, 9’Περακης,43’Νοκάι)
ΠΟΑ – Αμπελακιακός 0-1
(43’Σταφσουλάι)
ΟΦΙ – Κερατσίνi 1-0
(44’Μαρτσάκης)
Προοδευτική – Γιούχτας 1-0
Ρεπό: ΣΥΝΚΑ
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. Εθνικός 12 4-0-0 8-2
2. ΟΦ Ιεράπετρας 11 3-2-0 3-0
3. Γιούχτας 10 3-1-1 6-2
-. Κερατσίνι 10 3-1-1 6-2
5. Ατσαλένιος 7 2-1-1 2-1
-. Ιωνικός Νικαίας 7 2-1-2 4-4
7. Επισκοπή 6 2-0-2 5-4
-. Αμπελακικός 6 2-0-2 4-6
-. Ατρόμητος Πειραιά 4 1-1-3 4-7
-. ΑΕ Νεάπολης 4 1-1-3 4-6
-. ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ 4 1-1-2 3-5
12. Προοδευτική 3 1-0-5 2-7
13. Παλαιόχωρα 1 0-1-4 2-9
Η επόμενη (6η) αγωνιστική:
Επισκοπή-Ατρόμητος Πειραιά
Ιωνικός-Παλαιόχωρα
Εθνικός -Ατσαλένιος
ΑΕ Νεάπολης – ΟΦ Ιεράπετρας
Αμπελακιακός-ΣΥΝΚΑ
Κερατσίνι-Προοδευτική
Ρεπό: Γιούχτας