Ο ΑΟ Επισκοπής θα είναι η ομάδα που θα συμμετάσχει ως εκπρόσωπος του Ρεθύμνου στη νέα διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας. Αυτή την απόφαση έλαβε τουλάχιστον η Επιτροπή Διοργανώσεων της ΕΠΟ μετά από σχετικό ερώτημα της ημερησίας διάταξης που έλαβε από ορισμένες ΕΠΣ ανά την Ελλάδα στην περασμένη Γενική Συνέλευση της ΕΠΟ.
Υπενθυμίζουμε ότι, στην περίπτωση του Ρεθύμνου, ο Ερμής για λόγους διαμαρτυρίας (από την αντιμετώπιση που είχε από την ΕΠΟ στο περασμένο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής) δεν δέχθηκε ως κυπελλούχος ομάδα 2017-18 να συνεχίσει την προσπάθειά του στο κύπελλο ερασιτεχνών και τη θέση του πήρε η φιναλίστ Επισκοπή όπου και αποκλείστηκε στον α’ γύρο στα πέναλτι από τον ΠΑΝΟΜ (κ.α. 0-0 στα πέναλτι 5-3).
Η ΕΠΟ και πιο συγκεκριμένα η Επιτροπή Διοργάνωσης τέτοιων θεσμών, θέλοντας να αποδώσει δικαιοσύνη, επιβράβευσε όλες τις ομάδες εκείνες που δήλωσαν παρούσες στους θεσμούς της διοργανώτριας αρχής.
Έτσι λοιπόν, επιστολή υπογεγραμμένη από τον εκτελεστικό γραμματέα Αλέξανδρο Δέδε, κατέφθασε χθες στις κατά τόπους ΕΠΣ, οι οποίες ενημερώθηκαν και ενημέρωσαν τα μέλη-σωματεία τους για τη σχετική διάταξη.
Η επιστολή αυτή αναφέρει συγκεκριμένα:
«Κύριε Πρόεδρε,
Η Επιτροπή Διοργανώσεων της Ε.Π.Ο. αποφάσισε να αναβαθμίσει το Κύπελλο Ελλάδος για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019, με την συμμετοχή σ’ αυτό και όλων των κυπελλούχων των ΕΠΣ. Παράλληλα και συνεπεία αυτού καταργήθηκε η δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, που διοργανώνονταν από την ΕΠΟ και στην οποία κατά την αγωνιστική περίοδο 2017-2018 συμμετείχαν οι Κυπελλούχες Ομάδες των ΕΠΣ και στις περιπτώσεις που αυτές, για οποιονδήποτε λόγο, είτε αδυνατούσαν, είτε δεν δήλωσαν συμμετοχή, τότε συμμετείχαν οι Φιναλίστ. Έτσι στην προκήρυξη του Κυπέλλου Ελλάδος, για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 που εγκρίθηκε από την Εκτελεστική Επιτροπή της Ε.Π.Ο., αναγράφηκε ότι θα συμμετέχουν στον θεσμό οι Κυπελλούχες ομάδες των ΕΠΣ ή οι Φιναλίστ.
Στην συνέχεια και επειδή ακριβώς αναδείχθηκε το ζήτημα της αντιμετώπισης των περιπτώσεων που μία κυπελλούχος ομάδα ΕΠΣ την περυσινή αγωνιστική περίοδο δεν είχε δηλώσει συμμετοχή στην Β’ Φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και στην θέση της δήλωσε και συμμετείχε η φιναλίστ και τέθηκε το ερώτημα ποια ομάδα από τις δύο θα συμμετάσχει στην προσεχή διοργάνωση, η Επιτροπή Διοργανώσεων της Ε.Π.Ο. το εξέτασε στην συνεδρίασή της 19-7-2018 και έλαβε την απόφαση ότι στο Κύπελλο Ελλάδος την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 θα λάβουν μέρος οι ομάδες που συμμετείχαν στην Β’ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών την περίοδο 2017-2018. Κατά συνέπεια θα συμμετάσχουν όσες φιναλίστ συμμετείχαν στην Β’ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών την αγωνιστική περίοδο 2017-2018 στη θέση των Κυπελλούχων των ΕΠΣ της ίδιας περιόδου. Απόφαση αυτή της Επιτροπής Διοργανώσεων εγκρίθηκε στην συνεδρίαση της 26 Ιουλίου 2018 της Εκτελεστικής Επιτροπής της Ε.Π.Ο.
Η μεγάλη ευκαιρία
Υπενθυμίζουμε ότι η ΕΠΟ δημιουργεί έναν νέο άξονα γύρω από το κύπελλο Ελλάδας δίνοντας την ευκαιρία σε πολλές ερασιτεχνικές ομάδες που κατέκτησαν τον θεσμό της Ένωσής τους να μπουν σε ένα μεγάλο φόρουμ ομάδων, μεταξύ αυτών και οι επαγγελματικές, Φούτμπολ Λιγκ και Σούπερ Λιγκ».