Τον έκανε δικό της και σίγουρα κέρδισε τις εντυπώσεις στις μεταγραφικές κινήσεις των εκπροσώπων της Κρήτης στη Γ’ Εθνική κατηγορία. Και φυσικά, όπως όλα δείχνουν, δεν πρόκειται να σταματήσει εκεί. Ο λόγος για την Επισκοπή και τη συμφωνία με την επίσημη πλέον μορφή της με τον Νίκο Κατσικοκέρη, που δίνει πλέον μια άλλη ισχύ στην επιθετική διάταξη των «κυανόλευκων» και τους καθιστούν πολύ ανταγωνιστικούς έστω και αν είναι «νεοφώτιστοι» αυτή την σεζόν. Από εκεί και πέρα ο Ατσαλένιος συνεχίζει τις ανανεώσεις του στο υπάρχον δυναμικό, η Παλαιόχωρα το πάρε-δώσε και τις «στενές» επαφές με την Βόρεια Ελλάδα, ενώ στην Ιεράπετρα το θέμα της αντικατάστασης του χλοοτάπητα στο «Βουζουνεράκειο» έχει αρχίσει να προβληματίζει έντονά τους ανθρώπους του τοπικού ΟΦΙ.
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ: Μετά την απόκτηση του Γιώργου Πονηρού σίγησε. Από τις 6 του μήνα έχει να πραγματοποιήσει κάποια επίσημη ανακοίνωση το συγκρότημα του Θανάση Κολιτσιδάκη, που ξεκίνησε νωρίτερα από όλους τις ανανεώσεις, τις κινήσεις ενίσχυσης, αλλά και τις αποδεσμεύσεις, με στόχο την επιστροφή στην Football league. Τελικά οι τελευταίες ημέρες δεν είχαν κάτι νεώτερο για τους «κυανέρυθρους» με την «σιγή ιχθύος» να δημιουργεί σενάρια.
ΟΦ Ιεράπετρας: Το γηπεδικό, αλλά και η συμμετοχή στο κύπελλο Ελλάδας είναι τα δυο σημαντικότερα γεγονότα που απασχολούν το τελευταίο διάστημα τους Λασιθιώτες. Όσον αφορά το πρώτο η κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει ο χλοοτάπητας της έδρας των «ασπρόμαυρων», το «Βουζουνεράκειο» έχει προβληματίσει έντονα τους ανθρώπους του ΟΦΙ, που έδωσαν το «παρών» στο χθεσινό δημοτικό συμβούλιο της Ιεράπετρας, όπου η αντικατάσταση του αγωνιστικού χώρου ήταν το πρώτο θέμα συζήτησης. Εκεί παραβρέθηκαν, εκτός από μέλη της διοίκησης της λασιθιώτικης ομάδας και φίλοι της έτσι ώστε να πιέσουν τους «άρχοντες» της Ιεράπετρας, για την άμεση έναρξη των εργασιών αποκατάστασης του χλοοτάπητα. Το δεύτερο μεγάλο θέμα έχει να κάνει με τη συμμετοχή των κυπελλούχων ερασιτεχνών στον αντίστοιχο πανελλήνιο θεσμό με την καινούρια μορφή που ανακοίνωσε η ΕΠΟ. Στον νέο πολυάριθμο τρόπο διεξαγωγής θα μετέχουν πλέον και οι 53 κυπελλούχοι των ΕΠΣ, ανάμεσα τους και ο ΟΦΙ, με τη διοίκηση της Ιεράπετρας να έχει καταθέσει αίτημα στη διοργανώτρια σαν κυπελλούχος ερασιτεχνών να συμμετάσχει απευθείας στην 3η φάση, μαζί με τις ομάδες της football league. Φυσικά περιμένει την απάντηση από την ΕΠΟ, ελπίζοντας να είναι θετική.
Α.Ο. Επισκοπή: Και το όνομα αυτού Νίκος Κατσικοκέρης. Η Νο 10 μεταγραφική κίνηση του καλοκαιριού, από τους «γηπαετούς», αποτέλεσε και το μεγάλο «μπαμ» στο «πάρε – δώσε» της κατηγορίας. Ο 30χρονος Αγρινιώτης επιθετικός, που έχει εμπειρίες από όλες τις Εθνικές κατηγορίες των ποδοσφαιρικών μας πρωταθλημάτων, ξεκίνησε την καριέρα του από τον Παναιτωλικό σε ηλικία 17 ετών και στην συνέχεια φόρεσε την φανέλα του Τηλυκράτη Λευκάδας, του Κερατσινίου, των Χανίων του Εργοτέλη, της ΑΕΚ του Πανθρακικού, του Παναιγιάλειου, του Παναργειακού, του Ερμή Ζωνιανών, όπου ήταν και δεύτερος σκόρερ στην Γ’ Εθνική κατηγορία, για να ακολουθήσει ο Εργοτέλη, όπου με 18 τέρματα αναδείχτηκε 1ος «μπόμπερ» της ίδιας κατηγορίας αλλά και το περσινό πέρασμα από τον Εθνικό. Είναι σίγουρα ένας ποδοσφαιριστής που θα προκαλέσει αίσθηση στην κατηγορία, χωρίς όμως να είναι και εκείνος που θα ολοκληρώσει την φετινή μεταγραφική κινητικότητα των «νεοφώτιστων». Σύμφωνα με πληροφορίες, αλλά και την φόρα που έχουν πάρει οι «κυανόλευκοι» έχουμε να δούμε πολλά ακόμη μέχρι και την «αυλαία ενίσχυσης τους.
Γιούχτας: Απλά άλλαξε το έμβλημα στην φανέλα, γιατί το χρώμα έμεινε το ίδιο. Από τα πράσινα του Ατσαλένιου σε εκείνα του Γιούχτα, προσδίδοντας εμπειρία μεγάλων εθνικών κατηγοριών στους Ηρακλειώτες. Ο 39χρονος ακραίος μπακ Μανώλης Ρουμπάκης, με πλούσια καριέρα, αλλά και παρουσίες στο δυναμικών ομάδων, όπως ο Παναθηναϊκός και ο ΟΦΗ, αναμένεται να προσφέρει πολύτιμες υπηρεσίες στο συγκρότημα του Μηνά Πίτσου, όπως και οι Βασίλης Ζαχαράκης, Ανέστης Κορτσινίδης και Γιώργος Κόλλιας. Ο πρώτος είναι αμυντικός και στην ηλικία των 29 έχει προλάβει να αγωνιστεί σε Αλμωπό Αριδαίας, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, Αναγέννηση Άρτας, Μεσολόγγι, ΑΟ Κάρδιας, Παναρκαδικό και Ηρακλή Ψαχνών. Ο δεύτερος είναι δεξιός μπακ που πέρσι αγωνίστηκε με την φανέλα του Ερμή Ζωνιανών, ενώ ο τρίτος έχει φορέσει και εκείνος την φανέλα τερματοφύλακα με την ομάδα των Ζωνιανών, έχοντας επίσης παρουσία κάτω από τα δοκάρια των ΠΑΟ Κρουσώνα, Παναργειακό, Κηφισιά και ΑΟΧ. Στα πλάνα πάντως του Μηνά Πίτσου βρίσκονται και τα ονόματα των Απόστολου Δουλγεράκη που έμεινε ελεύθερος από τον Εργοτέλη και του Μύρωνα Παχάκη που όπως όλα δείχνουν ια ανανεώσει και αυτός με τον Γιούχτα.
Νεάπολη Λασιθίου: Σε συζητήσεις με τον Ρεθεμνιώτη πρώην προπονητή της ΕΑΠ, Λευτέρη Κορνάρο Βρίσκονται οι νεοφώτιστοι, για την ανάληψη της τεχνικής τους ηγεσίας. Εκτός όμως του νεαρού τεχνικού οι «κιτρινοπράσινοι» συζητούν και με τους Κετικίδη και Πελέκη για την ίδια θέση. Παράλληλα η διοίκηση της Νεάπολης βρίσκεται σε προχωρημένες επαφές και με 4 ποδοσφαιριστές για την ενίσχυση του ρόστερ τους, με την περίπτωση του Βενιζέλου Ανυφαντάκη να θεωρείται «κλεισμένη» με μοναδική εκκρεμότητα την επίσημη ανακοίνωση. Ο πρώην αμυντικός των Ερμή Ζωνιανών, Εργοτέλη και Ατσαλένιου αναμένεται να αποτελέσει και το πρώτο μεταγραφικό απόκτημα των «πρασινοκίτρινων».
ΠΟ Ατσαλένιος: Ο Μηνάς Τζανής είναι το πρώτο πρόσωπο από το ρόστερ της ομάδας του Ατσαλένιου που δεν θα βρίσκεται στα πλάνα του νέου προπονητή του «προσφυγικού» σωματείου, Μανόλη Σκύβαλου για την νέα σεζόν. Ο έμπειρος αμυντικός θα συνεχίσει την καριέρα του στον Γιούχτα και θα βρεθεί αντιμέτωπος με την παλιά του ομάδα την νέα σεζόν. Στην πόρτα της εξόδου τον ακολούθησαν και οι Ρουμπάκης και Τριανταφύλλου που έλυσαν την συνεργασία τους με τους πράσινους. Αντίθετα ο Μπάμπης Παπαδομιχελάκης συμφώνησε να παραμείνει για 9η συνεχή χρονιά στον ΠΟΑ, ενώ το ίδιο αποφάσισαν και ο 22χρονος τερματοφύλακας Γιάννης Μανουσάκης, αλλά και ο νεαρός αμυντικός Άγγελος Καρβελάς.
Α.Ο. Παλαιόχωρας: Σε δύο ακόμη προσθήκες προχώρησαν οι Χανιώτες, φτάνοντας τις 13 μεταγραφές την καλοκαιρινή περίοδο που διανύουμε. Ο 19χρονος αμυντικός Λάζαρος Ευθυμιάδης που έχει περάσει από την Κ20 της ομάδας του ΠΑΟΚ, αλλά και από τις Νάουσα και Εθνικό Φιλιππιάδας, αποτέλεσε το νέο πρόσωπο στο ρόστερ των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι φρόντισαν να βρουν τον αντικαταστάτη του τερματοφύλακα Αναστάσιου Σταυρίδη, η μεταγραφή του οποίου από τη Νίκη Μεσημερίου «χάλασε», με τον Μπάμπη Μαυρομιχάλη που κατά την απερχόμενη αγωνιστική περίοδο βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια του Μακεδονικού στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, να κατηφορίζει στα Χανιά.