Με σκοπό να γίνουν προσπάθειες εκατέρωθεν, προκειμένου να εξαλειφθούν τα κρούσματα βίας τόσο εντός όσο κι εκτός αγωνιστικού χώρου, πραγματοποιήθηκε η χθεσινή πολυσυζητημένη σύσκεψη στην ΕΠΣ Ρεθύμνου. Μέτρα, η αλήθεια είναι, δεν πάρθηκαν (πέρα από την τιμωρία των Λιβαδίων με 2 αγωνιστικές της έδρας τους και χρηματικό πρόστιμο 400 ευρώ βλ. παρακάτω), ωστόσο, μετά από πολύ καιρό, όλοι οι εκπρόσωποι των ομάδων έκατσαν στο ίδιο τραπέζι κι έθεσαν τα σοβαρά ζητήματα που ταλανίζουν το τοπικό ποδόσφαιρο, επί τάπητος.
Ξέχωρα από τα μέλη της Ένωσης Ρεθύμνου, παρόντες ήταν, σχεδόν όλοι οι εκπρόσωποι των ομάδων, οι οποίοι παραδέχθηκαν ότι έχουν κάνει λάθη -μικρά ή μεγάλα- προκειμένου να δρα η μειοψηφία (παικτών, παραγόντων μα κυρίως οπαδών) που υπάρχει σε πολλά γήπεδα και να δημιουργεί πρόβλημα στα γήπεδα του Ρεθύμνου.
Από την πλευρά της διαιτησίας κι εκ μέρους του ΣΔΠ Ρεθύμνου, μίλησε ο πρόεδρός του, κ. Κυριάκος Δελήμπασης, ο οποίος επωμίστηκε το βάρος της ευθύνης των λαθών των διαιτητών όμως οι ρέφερι, ως γνωστό, αποτελούν το εξιλαστήριο θύμα, όπως τόνισε ο παπα-Αντρέας Κεφαλογιάννης. Ο κ. Κυριάκος Δελήμπασης απάντησε σε όλα τα ερωτήματα και μόνο όταν έγινε ένα σχόλιο περί καλής ή μη καλής οράσεως συγκεκριμένων διαιτητών από τον πρόεδρο του Ρεθυμνιακού κ. Παπαδάκη, ανέβηκαν οι τόνοι οι οποίοι κρατήθηκαν σε επιτρεπτά επίπεδα.
Το λόγο πήραν κι άλλοι παράγοντες οι οποίοι ως επί τω πλείστον συμφωνούσαν να υπάρξει πρόληψη και να περιορίσουν οι ίδιοι τους δικούς τους ανθρώπους, οι οποίοι δημιουργούν προβλήματα στο τοπικό ποδόσφαιρο και κατ’ επέκταση στις ομάδες τους.
Η τιμωρία των Λιβαδίων
Όσον αφορά την ποινή τιμωρίας των Λιβαδίων, η Πειθαρχική Επιτροπή αποφάσισε να επιβάλλει στο σωματείο χρηματικό πρόστιμο «200,00» ευρώ λόγω επίθεσης από φιλάθλους προς ποδοσφαιριστές της φιλοξενούμενης ομάδας και ρίψης αντικειμένου (πέτρα) προς το εσωτερικού του λεωφορείου, καθώς και σπάσιμο του παρμπρίζ. Επίσης επιβάλλει το πρόστιμο των «200,00» ευρώ λόγω υποτροπής, σύνολο «400,00» ευρώ και δύο αγωνιστικές τιμωρία της έδρας, σύμφωνα με τα άρθρα 14 και 15 παρ. 8α και δ του Πειθαρχικού Κώδικα.
Στο τέλος της σύσκεψης, αποφασίστηκε να γίνει μια εκ νέου συνάντηση, καθώς το θέμα είναι σοβαρό και χρήζει ιδιαίτερης μεταχείρισης.