Μέσω της συχνότητας της ΝΕΤ παρακολουθούν οι τηλεθεατές της Κρήτης το πρόγραμμα της Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης, που εκπέμπουν οι εργαζόμενοι της.
Η ΕΡΤ βρίσκεται ξανά στον «αέρα» με τους εργαζόμενους να έχουν επιλέξει τον εξής τίτλο για τις εκπομπές που μεταδίδουν: «Ανοιχτή ΕΡΤ – Ελεύθερη Φωνή για την Κοινωνία».
Παρά τα προβλήματα, που έχουν ως αποτέλεσμα την ολιγόλεπτη ανά διαστήματα διακοπή του προγράμματος, οι τηλεθεατές της Κρήτης έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθούν από το μεσημέρι την δημόσια τηλεόραση.