Διεθνές Συνέδριο με θέμα: «Η Θέση του Νίκου Καζαντζάκη στην Εκπαίδευση, στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό» (Εκδοχές πρόσληψης στη Διδασκαλία και στην Έρευνα) θα πραγματοποιηθεί στις 19, 20, 21 και 22 Οκτωβρίου 2017, στο Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου, ενώ η εναρκτήρια τελετή θα γίνει στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου, την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου, ώρα 18.00.
Το συνέδριο πραγματοποιείται με πρωτοβουλία της Διεθνούς Εταιρείας Φίλων Νίκου Καζαντζάκη, (Δ.Ε.Φ.Ν.Κ.), σε συνεργασία με το Μουσείο Νίκου Καζαντζάκη, τις Εκδόσεις Καζαντζάκη, το «Εργαστήριο για τη μελέτη της Λογοτεχνίας στην Εκπαίδευση» του Παιδαγωγικού Τμήματος της Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης, την Περιφέρεια Κρήτης, τον Δήμο Ηρακλείου και την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης και την αιγίδα του ΥΠΠΕΘ. Αφορμή αποτελεί η συμπλήρωση των 60 χρόνων από το θάνατο του Κρητικού στοχαστή, τον Οκτώβριο του 2017. Το έτος 2017 όπως είναι γνωστό έχει ανακηρυχθεί με απόφαση του υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού «Έτος Καζαντζάκη».
Σκοπός του συνεδρίου είναι να διερευνήσει και να αποτυπώσει τη θέση του Νίκου Καζαντζάκη στην Εκπαίδευση, δημόσια και ιδιωτική, όλων των βαθμίδων, στην Ελλάδα και στο Εξωτερικό. Επίσης να αναδείξει τις διαφορετικές εκδοχές πρόσληψης του συγγραφέα στη διδασκαλία και στην έρευνα. να καταρρίψει ως μύθο ή να παγιώσει ως πραγματικότητα το δυσπρόσιτο και το ακατάλληλο της πνευματικής δημιουργίας του για παιδιά,. να εξάγει συμπεράσματα από τη σύγκριση-συσχετισμό της κατάστασης στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και να προωθήσει δημιουργικό διάλογο, σχετικά με την υφιστάμενη και την επιθυμητή αξιοποίηση του έργου του στην Εκπαίδευση.
Χθες παραχώρησαν συνέντευξη τύπου, αναφερόμενοι στις εργασίες του συνεδρίου, ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος Πολιτισμού, Κώστας Φασουλάκης, ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος Παιδείας, Λάμπρος Καμπουράκης, η αντιδήμαρχος Ηρακλείου στον τομέα πολιτισμού Αριστέα Πλεύρη, ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Μουσείου «Νίκου Καζαντζάκη» Κώστας Ταρουδάκης, και η εκπρόσωπος της διεθνούς εταιρείας «Νίκου Καζαντζάκη» στο Ηράκλειο-μέλος της συντονιστικής επιτροπής της εταιρείας Σοφία Κανάκη.
Ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος Πολιτισμού, Κώστας Φασουλάκης, δήλωσε μεταξύ άλλων: «Είναι ένα σημαντικό συνέδριο, μια σημαντική συνεργασία και πρωτοβουλία της εταιρείας φίλων «Νίκος Καζαντζάκης», του Μουσείου «Καζαντζάκη» και αρκετών άλλων φορέων όπου θα βγουν χρήσιμα συμπεράσματα για την σχέση-προσφορά του Νίκου Καζαντζάκη στην δημόσια εκπαίδευση. Εμείς ως Περιφέρεια Κρήτης στηρίζουμε την προσπάθεια αυτή και πιστεύουμε ότι τα συμπεράσματα του συνεδρίου θα είναι αρκετά χρήσιμα για όλους μας. Καλούμε τους συμπολίτες μας να παρακολουθήσουν από κοντά τις εργασίες του σημαντικού συνεδρίου, όπου αναμένεται να ανακοινωθούν σπουδαία στοιχεία».
Ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος Παιδείας, Λάμπρος Καμπουράκης, αναφερόμενος στο Συνέδριο, είπε: «Ο Νίκος Καζαντζάκης, ο μεγάλος Κρητικός στοχαστής, με την πρωτοβουλία της «Διεθνούς Εταιρίας φίλων Νίκου Καζαντζάκη» και τη συνεργασία πολλών φορέων του νησιού μας, έρχεται ξανά στο προσκήνιο στο πλαίσιο των δράσεων για το έτος Καζαντζάκη μιας και το 2017 συμπληρώνονται 60 χρόνια από το θάνατό του. Η Περιφέρεια Κρήτης, για ακόμη μια φορά, είναι αρωγός και σε αυτό το συνέδριο συνεπής στη πεποίθησή της ότι το μεγάλο έργο του Κρητικού συγγραφέα θα πρέπει να μελετάται και να αναδεικνύεται, με κάθε τρόπο, προς όφελος της κοινωνίας μας, του πολιτισμού, της εκπαίδευσης».
Η αντιδήμαρχος Ηρακλείου στον τομέα πολιτισμού, Αριστέα Πλεύρη, επεσήμανε ότι: «Το συνέδριο αποτελεί ελάχιστο χρέος τιμής και την γενέτειρα του Καζαντζάκη το Ηράκλειο, να εορτάσει με κάθε δυνατό τρόπο τα 60 χρόνια από το θάνατό του. Για αυτό και όλοι οι θεσμοί αγκάλιασαν την πρωτοβουλία της διεθνούς εταιρείας Νίκος Καζαντζάκης να διοργανώσει αυτό το συνέδριο, το πάρα πολύ σημαντικό συνέδριο, που έχει να κάνει με τον Καζαντζάκη και το ρόλο που έπαιξε και παίζει διαρκώς στην εκπαίδευση των παιδιών».
Από την πλευρά του, ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Μουσείου «Νίκου Καζαντζάκη», Κώστας Ταρουδάκης, σημείωσε: «Στα πλαίσια του έτους Καζαντζάκη όπως έχει καθιερωθεί του 2017 από το υπουργείο Πολιτισμού, είναι πολύ σημαντικό γιατί για πρώτη φορά μέσα από το συνέδριο, δίδεται η εκπαιδευτική διάσταση του έργου και της φυσιογνωμίας του Νίκου Καζαντζάκη με τη συμμετοχή μεγάλου αριθμού από εκπαιδευτικούς, οι οποίοι είναι και εκείνοι που θα μεταφέρουν στις νέες γενιές τις σκέψεις και τα διδάγματα από το έργο του μεγάλου Κρητικού συγγραφέα. Ελπίζω ότι τα διδάγματα που θα προκύψουν από το συνέδριο θα δώσουν τη δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να εμβαθύνουν περισσότερο στον Καζαντζάκη και να μεταφέρουν και την λογοτεχνική του φλέβα στην εκπαίδευση».
Η εκπρόσωπος της διεθνούς εταιρείας «Νίκου Καζαντζάκη» στο Ηράκλειο-μέλος της συντονιστικής επιτροπής της εταιρείας Σοφία Κανάκη, ανέφερε μεταξύ άλλων για τον στόχο του Συνεδρίου: «Βασικός στόχος του συνεδρίου είναι να μπορέσουμε να δούμε ποια είναι η θέση του Νίκου Καζαντζάκη να παγιωθεί ή να καταρριφθεί η αντίληψη ότι είναι ακατάλληλο το έργο του για παιδιά διότι είναι δυσκατάληπτο. Γιατί έχουμε εμπειρία του νηπιαγωγείου, νηπίων, τα οποία μπόρεσαν να συλλάβουν και να μεταφέρουν τα μηνύματα του έργου του Καζαντζάκη. Και αν τα νήπια μπορούν τότε όλοι μπορούν. Επίσης να ανοίξει ένας δημιουργικός διάλογος ώστε να ξαναδιαβαστεί το έργο του Καζαντζάκη και να αποτιμηθεί νηφαλιότερα και δικαιότερα».
Να σημειωθεί ότι στο πλαίσιο των εργασιών του συνεδρίου θα υπάρξουν οι παρακάτω παράλληλες εκδηλώσεις:
Πέμπτη 19 Οκτωβρίου, Πολιτιστικό Συνεδριακό Κέντρο Ηρακλείου: Προβολή ντοκιμαντέρ του Μένιου Καραγιάννη: «Η Οδύσεια του Νίκου Καζαντζάκη». Ακολουθεί συζήτηση με το κοινό για το ντοκιμαντέρ (ώρα 19.30-21.30).
Παρασκευή 20-10-2017: Αρχιερατικό μνημόσυνο στον τάφο του Νίκου Καζαντζάκη (ώρα 10.00).
Επίσκεψη – ξενάγηση στο Μουσείο Νίκου Καζαντζάκη, στη Μυρτιά (ώρα 11.00- 14.00).
Μουσική εκδήλωση: «Οδύσεια» του Νίκου Καζαντζάκη, μελοποιημένη από το Μάνο Μουντάκη. Παίζει το παραδοσιακό σύνολο του Μουσικού Σχολείου Ηρακλείου (ώρα 21.00), στη Βασιλική Αγίου Μάρκου.
Έκθεση Φωτογραφίας με θέμα: «Ασκητική του Νίκου Καζαντζάκη». Από τη φωτογραφική ομάδα του συλλόγου των Φίλων τη Τέχνης του Δήμου Αρχανών – Αστερουσίων, με επιμέλεια Χρήστου Τσουμπλέκα, φωτογράφου. Από 20.10 – 22.10 στη Βασιλική Αγίου Μάρκου.