Φόρο τιμής στη μνήμη του Δημήτρη Βουρβαχάκη, του διευθυντή του ΕΚΑΒ Κρήτης που στις 12 Δεκεμβρίου του 2012 βρήκε τραγικό θάνατο σε τροχαίο δυστύχημα στον ΒΟΑΚ, απέδωσαν το πρωί της Κυριακής οι κάτοικοι χωριού Καρωτής του Δήμου Ρεθύμνης, γενέτειρας του αείμνηστου Δημήτρη, δίδοντας το όνομά του στην κεντρική πλατεία του χωριού.
Η πρωτοβουλία ανήκει στον Πολιτιστικό Σύλλογο Καρωτής «Τίμιος Σταυρος» που θέλησε με αυτό τον τρόπο να τιμήσει το δικό της παιδί, τον αγαπημένο σε όλους γιατρό και διευθυντή του ΕΚΑΒ Κρήτης.
Συγγενείς, φίλοι, συγχωριανοί αρχές και φορείς ήταν εκεί ως ένδειξη σεβασμού στη μνήμη του ανθρώπου που είχε αφιερώσει τη ζωή του προσφέροντας στο συνάνθρωπο.
Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας Ανδρέας Ξανθός, ο οποίος μιλώντας για τις αρχές και τις αξίες του εκλιπόντος τόνισε: «Ο Δημήτρης Βουρβαχάκης, ένας εξαιρετικός συνάδελφος και φίλος ήταν από τους ανθρώπους που στη σύντομη διάρκεια του βίου τους βάζουν πολύ έντονα τη σφραγίδα τους στη ζωή και την πρόοδο μιας κοινωνίας. Και αυτή η σφραγίδα που έβαλε ο Δημήτρης ο Βουρβαχάκης, είχε πάνω της γραμμένες και αποτυπωμένες τις έννοιες: αξιοπρέπεια, σεμνότητα, ανιδιοτέλεια, εντιμότητα, αφοσίωση, επιστημονική επάρκεια, διάθεση για προσφορά. Και αυτές είναι έννοιες που έχουν πολύ μεγάλη σημασία σ’ αυτήν την κρίσιμη και δύσκολη περίοδο που περνάει η πατρίδα μας. Γι’ αυτό και η τιμή αυτή έχει ένα πολύ μεγάλο παιδευτικό ρόλο.
Λέγεται πολλές φορές ότι ουδείς αναντικατάστατος. Νομίζω ότι στους ξεχωριστούς ανθρώπους αυτό δεν ισχύει και πάντα, πέρα από την οικογένεια φυσικά, τη γυναίκα του, τα παιδιά του, τους γονείς του, τους συγγενείς του που η απώλεια αυτή είναι προφανώς αναντικατάστατη, νομίζω ότι είναι αναντικατάστατη και για την κοινωνία μας και ο Δημήτρης ο Βουρβαχάκης ήταν ένας άνθρωπος που πραγματικά αφιερώθηκε στη δημόσια περίθαλψη και έχασε τη ζωή του σε μια προσπάθεια διαρκή να αναβαθμίσει τη δημόσια περίθαλψη, να είναι σε συνεχή εκπαίδευση κι ετοιμότητα το προσωπικό του ΕΚΑΒ, να προσφέρει καλύτερες υπηρεσίες στον κόσμο που τις έχει ανάγκη. Ήταν από τους ανθρώπους που σου δίνουν έμπνευση να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι για καλύτερη δημόσια περίθαλψη, για πιο αξιόπιστο κοινωνικό κράτος, για μια καλύτερη κοινωνία.
Αυτό που ίσως έχει μεγαλύτερη σημασία να πούμε είναι ότι για την πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας, σεβασμός στη μνήμη του Δημήτρη Βουρβαχάκη σημαίνει πολύ συγκροτημένη προσπάθεια για να έχουμε ένα αναβαθμισμένο και αξιόπιστο ΕΚΑΒ, που θα προσφέρει εξαιρετικές υπηρεσίες στους πολίτες που το έχουν ανάγκη».
Η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου, Μαίρη Λιονή μίλησε για τον οικογενειακό της φίλο Δημήτρη Βουρβαχάκη που ήταν ταγμένος, όπως τόνισε χαρακτηριστικά, στην υπηρεσία του ανθρώπου: «Ο Δημήτρης δεν είχε επάγγελμα που έγραφε δίπλα Ιατρική, ο Δημήτρης έκανε ένα λειτούργημα. Ήταν ταγμένος στην υπηρεσία του ανθρώπου και φαίνεται ότι έτσι έζησε και έτσι έφυγε, στην υπηρεσία του ανθρώπου κι έφυγε πάρα πολύ νωρίς. Θα μπορούσε να προσφέρει ακόμα πάρα πολλά κι ακόμα περισσότερα και στην Κρήτη και στην Ελλάδα όλη, γιατί ξέρετε, ο Δημήτρης σαν επιστήμονας ήταν υπόδειγμα και το γνωρίζω πάρα πολύ καλά, για τα ΕΚΑΒ όλης της χώρας. Σαν άνθρωπος ήταν μοναδικός.
Για εμένα προσωπικά η στάση ζωής του είναι ένα παράδειγμα, θέλω να πιστεύω ότι θα είναι παράδειγμα για τις ζωές όλων μας κι αυτός ο λόγος δεν είναι τυπικός, είναι άκρως εξομολογητικός, θέλουμε να του μοιάσουμε ο καθένας μας στην καθημερινότητά μας έστω και για λίγο, στο ελάχιστο που προσφέρουμε στον συνάνθρωπό μας».
Από την πλευρά του ο δήμαρχος Ρεθύμνου, Γιώργος Μαρινάκης, τόνισε πως δέσμευση του Δήμου είναι ότι αντίστοιχη ονοματοδοσία θα γίνει και σε άλλο σημείο της πόλης: «Ήταν ένας υπερβατικός άνθρωπος, με πολύ υψηλό ανάστημα, πάντα χαμογελαστός όπως στη φωτογραφία και πάντα κοιτούσε δίπλα, γιατί δίπλα είναι ο διπλανός μας και δεν κοιτούσε μπροστά με αυταρέσκεια κι εγωισμό, όπως ίσως κάνουν κάποιοι άλλοι. Αυτό είναι πολύ σημαντικό και αν θέλουμε πραγματικά να τον τιμούμε, είναι όχι απλώς να του χαρίζουμε μία πλατεία εδώ στο χωριό, την καλύτερη πλατεία του χωριού, ή όπως θα κάνει και ο Δήμος Ρεθύμνης την δέσμευση αυτή σε κάποιο ανάλογο σημείο μέσα στην πόλη, αλλά εάν πραγματικά ακολουθούμε το φωτεινό του παράδειγμα της προσφοράς και της θυσίας αν χρειαστεί.
Είναι λοιπόν τιμή σ’ εσάς που τον τιμάτε, είναι τιμή για εμάς που μας τιμούσε με τη φιλία του, είναι τιμή για όλη την κοινωνία που έχει τέτοιους ανθρώπους και αν θέλουμε πραγματικά να τον τιμούμε ας γίνουμε κι εμείς μικροί Δημήτρηδες, ο καθένας εκεί που μπορεί».
Το τρισάγιο στη μνήμη του πραγματοποίησε ο μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος, ο οποίος στο σύντομο χαιρετισμό του επικρότησε την πρωτοβουλία των συγχωριανών του Δημήτρη Βουρβαχάκη, τονίζοντας μεταξύ άλλων: «Θυμάμαι αυτή τη στιγμή, εκείνη την αξέχαστη μέρα, όλοι μας εκεί στον Πετρέ τον αποχαιρετούσαμε. Αυτήν την ημέρα που μας γέμισε θλίψη αλλά και ταυτόχρονα συγκίνηση. Και θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη σύζυγό του πρώτιστα, για εκείνο το υπέροχο μάθημα και δε μου δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να το πράξω μέχρι σήμερα, που μας έδωσε εκείνη την ημέρα με τη στάση της και με όσα είπε. Κι ένα μεγάλο ευχαριστώ πρέπει να πω και σε όλους, γιατί μ’ αυτήν την τελετή οι κάτοικοι της Καρωτής έδωσαν σε όλους ένα μάθημα ευγνωμοσύνης. Κι αυτό είναι το ζητούμενο των ημερών μας, αυτό το μήνυμα που έφυγε από το Δημήτρη και πέρασε μέσα σε όλους μας εκείνη την ημέρα. Ο θάνατος ανθρώπων σαν τον Δημήτρη είναι τελικά Ανάσταση, γιατί παρακινούμαστε να βιώσουμε όπως εκείνος και οι όμοιοί του εβίωσαν».