Οι τελευταίες επιτυχίες είχαν και τις προεκτάσεις τους. Μετά το ασημένιο μετάλλιο στην τελική φάση των νεανίδων και τον ΝΟΡ να κατακτά τη 2η θέση, όπως συνέβη και στις μίνι κορασίδες, μια Ρεθεμνιώτισσα, η Κατερίνα Γαβαλά έλαβε και επισήμως κλήση από το εθνικό κλιμάκιο προκειμένου να συμμετάσχει στη Βαλκανιάδα που θα διεξαχθεί στη Βουλγαρία.
Η Γαβαλά συμμετείχε τις προηγούμενες μέρες σε σειρά από προπονήσεις, σε καμπ που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα και φαίνεται πως έπεισε τον ομοσπονδιακό τεχνικό να την συμπεριλάβει στην αποστολή.
Πρόκειται για μία πολύ μεγάλη επιτυχία του ΝΟΡ και μία προσωπική δικαίωση για την ίδια την παίκτρια να λάβει την ύψιστη αθλητική τιμή να αγωνιστεί με το εθνόσημο στο σκουφάκι της.
Την αποστολή που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα επέλεξε ο Τάσος Παπαναστασίου, με τις 13 που θα ταξιδέψουν για το Μπουργκάς να είναι οι εξής:
Λυδία Μαυρωτά, Ευαγγελία Καρύτσα, Παναγιώτα – Γεωργία Νιέρρη, Κωνσταντίνα Ξανθοπούλου, Αλεξάνδρα Καλαϊτζή, Μαργαρίτα Μπιτσάκου, Ελευθερία Φουντωτού, Ιωάννα Χέλμη, Ειρήνη Νίνου, Φωτεινή Τριχά, Δανάη – Μαργαρίτα Μαυρωτά, Κατερίνα Γαβαλά , Ευδοκία – Μαρία Τσιμάρα.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην ίδια, στους προπονητές και στον σύλλογό της.