Στην Κική Δημουλά, ποιήτρια-ακαδημαϊκό είναι αφiερωμένη η εκπομπή «Μονόγραμμα» που θα προβληθεί την Πέμπτη 19 Μαΐου στις 19:30 από την ΝΕΡΙΤ Plus.
Η Κική Δημουλά είναι από της σημαντικότερες μορφές της σύγχρονης Ελληνικής Ποίησης. Συγκινεί και απογειώνει με το ποιητικό της έργο, βασισμένο στην προσωπική της αισθητική για τη γλώσσα και την αντίληψή της για τη ζωή και τα πράγματα. Οριοθετεί το νεοελληνικό ποιητικό λόγο με μια νέα ώριμη διάσταση που αναδεικνύει τη συνέχεια, τη σημασία και τη μοναδικότητα της ελληνικής αντίληψης. Ο κάθε στίχος της έρχεται να επαληθεύσει την ποιητική της δύναμη τοποθετώντας το έργο της στην κορυφή της πνευματικής δημιουργίας του τόπου μας.
Ο ποιητικός λόγος της Κικής Δημουλά ακολούθησε μια εξελικτική πορεία ξεκινώντας από επιδράσεις από την καβαφική ποίηση και με βασικά χαρακτηριστικά στοιχεία την ενάργεια του λόγου, τη λογοπλαστική τάση και την εικονοπλαστική ενάργεια. Ο προβληματισμός της, σαφώς προσανατολισμένος προς τη δυτική φιλοσοφία της ύπαρξης, εκφράζει την αγωνιώδη αναζήτηση της ποιήτριας για το νόημα της φθαρτής ανθρώπινης ζωής.
Η διαδρομή της είναι πολυσήμαντη κι ασφαλώς μοναδική. Έχει τιμηθεί με το Α’ Κρατικό Βραβείο Ποίησης, το Αριστείο Γραμμάτων της Ακαδημίας Αθηνών για το σύνολο του έργου της, με το Ευρωπαϊκό βραβείο Λογοτεχνίας (Prix Européen de Littérature), καθώς και με το μεγάλο Κρατικό βραβείο Λογοτεχνίας.
Η Κική Δημουλά πρωτοπαρουσιάστηκε στα ελληνικά γράμματα ουσιαστικά το 1956 με τη συλλογή Έρεβος κι ακολούθησαν οι συλλογές: Ερήμην, Επί τα ίχνη, Το λίγο του κόσμου, Το τελευταίο σώμα μου, Χαίρε ποτέ, Η εφηβεία της λήθης, Ενός λεπτού σιγή, Ήχος απομακρύνσεων, Ο Φιλοπαίγμων μύθος (πεζό), Χλόη Θερμοκηπίου, Μεταφερθήκαμε παραπλεύρως και η τελευταία 13η συλλογή Τα εύρετρα.
Προλογίζει ο Γιώργος Σγουράκης. Σκηνοθεσία Ηρώ Σγουράκη, φωτογραφία Στάθης Γκόβας, ήχος Νίκος Παναγοηλιόπουλος, μοντάζ Σταμάτης Μαργέτης, διεύθυνση παραγωγής Στέλιος Σγουράκης.