Μόλις 10 μέρες απομένουν για την πρεμιέρα του 8ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και οι δύο εκπρόσωποι του Ρεθύμνου μετρούν αντίστροφα. Επισκοπή και Ρεθυμνιακός ή Ρεθυμνιακός και Επισκοπή είναι σε θέση να καταστρώσουν τα πλάνα τους και να κάνουν τον προγραμματισμό τους, γνωρίζοντας το πλήρες αγωνιστικό πρόγραμμα.
Μία απαιτητική και δύσκολη χρονιά βρίσκεται προ των πυλών, με τους δύο «μονομάχους» να έχουν διαφορετικούς στόχους. Από τη μία η Επισκοπή στοχεύει… στα ψηλά σκαλοπάτια και από την άλλη ο νεοφώτιστος Ρεθυμνιακός δείχνει πανέτοιμος να διεκδικήσει μέχρι τέλους τον μεγάλο του στόχο που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία.
Οι δύο προπονητές των ρεθεμνιώτικων σωματείων παρουσιάζουν την δική τους εκδοχή μετά την κλήρωση του πρωταθλήματος και το πρόγραμμα που καλούνται να φέρουν εις πέρας.
Γιάσμινκο Βέλιτς: «Έτσι είναι τα πράγματα κι έτσι θα τα αντιμετωπίσουμε»
Ο προπονητής της Επισκοπής παρουσίασε τα δεδομένα του πρωταθλήματος, αναφέρθηκε στην πρεμιέρα που δεν αργεί και φυσικά στους νεοφερμένους ποδοσφαιριστές που θέλουν χρόνο για να προσαρμοστούν.
«Είναι ένα πρωτάθλημα με 9 ομάδες με ό,τι μπορεί να λέει αυτό. Πολύ γρήγορα θα αντιμετωπίσουμε όλες τις ομάδες κι εκείνες εμάς. Ούτως ή άλλως θα παίξουμε, όπως ορίζει η αρχή, στις 22 Σεπτεμβρίου. Το έφερε η τύχη να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που συναντήσαμε πριν από λίγο καιρό.
Έχουμε ποδοσφαιριστές που ήρθαν αργά και ενδεχομένως να μας βόλευε αν υπήρχε άλλη μια παράταση, αλλά δεν μπορούμε να πούμε κάτι εμείς αυτή τη στιγμή. Έτσι είναι τα πράγματα κι έτσι πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε».
Νίκος Καραδάκης : «Κρίσιμος ο πρώτος γύρος»
Ο προπονητής του Ρεθυμνιακού εστίασε στον α’ γύρο λόγω του ότι η ομάδα του έχει 5 εντός έδρας παιχνίδια. Αναμετρήσεις που στόχος είναι η μεγαλύτερη δυνατή συγκομιδή βαθμών.
«Αυτό που περίμενα από την κλήρωση ήταν η σειρά των αγώνων. Αν με ρωτούσαν όμως να επιλέξω αντίπαλο, δεν θα χρειαζόταν να διαλέξω ποιον θα ήθελα πρώτο ή ποιον τελευταίο, καθώς όλες οι ομάδες είναι ενισχυμένες και θα προσπαθήσουν για το καλύτερο για εκείνες. Για εμάς ο 1ος γύρος θα είναι κρίσιμος, για την μετέπειτα πορεία, διότι έχουμε 5 εντός έδρας παιχνίδια και πρέπει να πετύχουμε την μεγαλύτερη δυνατή συγκομιδή βαθμών, έτσι ώστε να βάλουμε τις βάσεις για την επίτευξη του στόχου μας, που είναι η παραμονή στην κατηγορία».