Μια πολύ καλή τουριστική περίοδος για το νησί μας, κατά κοινή ομολογία όλων όσων δραστηριοποιούνται στον τομέα, φτάνει στο τέλος της. Αισιόδοξα και ενθαρρυντικά είναι όμως και τα μηνύματα για την επόμενη σεζόν -2014- αρκεί, η χώρα μας και το νησί μας ειδικότερα, να εκμεταλλευτεί τη μεταστροφή του κλίματος που παρατηρήθηκε φέτος, από το εξωτερικό, όπως τονίστηκε το βράδυ της Δευτέρας από παράγοντες του τουρισμού, στη διάρκεια της ετήσιας εκδήλωσης του Συνδέσμου Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων Κρήτης.
«Για να πούμε ότι μια σεζόν είναι επιτυχημένη, θα πρέπει να ολοκληρωθεί και να κάνουμε τον απολογισμό μας. Μόνο τότε θα δούμε το «ταμείο» που έχουμε κάνει. Πάντως και μόνο το γεγονός πως έχουμε αριθμητική αύξηση των τουριστών, είναι ένα πολύ ενθαρρυντικό στοιχείο. Η οικονομική κατάσταση σε παγκόσμιο επίπεδο είναι πολύ δύσκολη. Συνεπώς για την Ελλάδα η αύξηση των επισκεπτών τη φετινή χρονιά είναι κάτι πολύ θετικό και οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στους ανθρώπους που βραβεύτηκαν απόψε, αλλά και σε όλους εκείνους που προσπαθούν για το καλό του τουρισμού. Το στοίχημά μας είναι η επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου, ακόμη και τους 12 μήνες του χρόνου», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Μιχάλης Βλατάκης, πρόεδρος του Συνδέσμου.
Από την πλευρά του, ο κ. Μάριος Τριβιζάς, πρόεδρος της Γενικής Πανελλαδικής Ομοσπονδίας Επιχειρήσεων Τουρισμού επισήμανε ότι η φετινή χρονιά και εδώ να σταματήσει, πρέπει να μας αφήσει ικανοποιημένους.
«Πήγαμε πολύ καλά πανελλαδικά. Βεβαίως η Κρήτη υπερέχει έναντι των υπόλοιπων περιοχών. Η αύξηση από πέρυσι είναι μεγαλύτερη στο νησί, από την υπόλοιπη Ελλάδα. Εμείς υπολογίζουμε περίπου στο 17% την αύξηση.
Εκείνο που έχει παίξει ρόλο στην αύξηση αυτή είναι πως υπήρχε η τάση για να έρθουν εδώ περισσότεροι επισκέπτες, τους οποίους δεν επηρέασε η ύφεση και η κρίση στην Ελλάδα, παρά τα προβλήματα που υπήρξαν κατά καιρούς. «Κλειδί» για να πάμε ακόμη καλύτερα και του χρόνου, ώστε να έχει μια συνέχεια αυτή η καλή προσπάθεια και τα 17.5 εκατομμύρια των επισκεπτών της χώρας να γίνουν περισσότερα», επεσήμανε ο κ. Τριβιζάς, προσθέτοντας ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να επαναπαυθούμε και να κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος, καθώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και θα ήταν κρίμα να απολέσει η Κρήτη και η Ελλάδα όσα πέτυχε τη φετινή χρονιά.
Τιμήθηκαν οι πρωτοπόροι
Πρωτεργάτες του Τουρισμού στην Κρήτη, οι καλύτεροι υπάλληλοι τουριστικών γραφείων για το 2013, καθώς και εκλεκτά μέλη του Συνδέσμου που συνταξιοδοτήθηκαν, τιμήθηκαν το βράδυ της Δευτέρας στην ετήσια εκδήλωση -θεσμό- του Συνδέσμου Τουριστικών και Ταξιδιωτικών Γραφείων Κρήτης, με το βραβείο «Ιωάννης Ρασιδάκης».
Ως πρωτεργάτες του Τουρισμού, τιμήθηκαν δυο ξεχωριστοί Ρεθεμνιώτες που ουσιαστικά άνοιξαν, την δεκαετία του
1970, τους μεγάλους δρόμους της τουριστικής ανάπτυξης όχι μόνο του Ρεθύμνου αλλά της Κρήτης γενικότερα.
Ο επιχειρηματίας και από τους πρώτους ξενοδόχους του Ρεθύμνου με όραμα, κ. Μανώλης Μπιρλιράκης, που μάλιστα είναι ο πρώτος που συνεργάστηκε με τουριστικό πρακτορείο.Το ξενοδοχείο του «ΙΔΑΙΟΝ» ήταν το πρώτο στο Ρέθυμνο που δέχτηκε ,το 1973, Σκανδιναβούς πελάτες-γκρουπ,Δανούς συγκεκριμένα, που έφτασαν με πτήση τσάρτερ στην Κρήτη,μέσω του τουριστικού τότε γραφείου «ΚΑRAVEN».
Ο πρόεδρος του Ομίλου Grecotel κ. Νίκος Δασκαλαντωνάκης, ο οποίος μέσα από τη συνεχή και επί πολλά έτη ενασχόλησή του με τον τομέα όχι μόνο έχει αποδείξει πως είναι ένας από τους βασικούς πυλώνες στήριξης της ναυαρχίδας της οικονομίας της Κρήτης και της Ελλάδας γενικότερα, αλλά με τις ενέργειές του και την επιχειρηματική του δράση, αποτελεί ένα αναπόσπαστο τμήμα του συνολικού τουριστικού προϊόντος που προσελκύει κάθε χρόνο εκατομμύρια τουρίστες από όλο τον κόσμο.
Και οι δυο Ρεθεμνιώτες επιχειρηματίες, φανερά συγκινημένοι παρέλαβαν τα βραβεία τους καταχειροκροτούμενοι από τους ανθρώπους του τουρισμού, δηλώνοντας πως αποτελεί ιδιαίτερη τιμή η βράβευση τους αυτή.
«Αντιλαμβάνονται όλοι, πόσο σημαντικό είναι να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι που σε δύσκολες περιόδους, πήρανε το ρίσκο, είχανε όραμα, το οποίο ακολουθήθηκε και από άλλους ξενοδόχους και έτσι φτάσαμε σήμερα να έχουμε ένα εξαιρετικό τουριστικό προϊόν στο Νομό Ρεθύμνου και συνολικά στο νησί», είπε μεταξύ άλλων ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης, που ήταν παρών στην εκδήλωση, για τους δυο βραβευθέντες επιχειρηματίες και πολίτες του Ρεθύμνου.
Επίσης, ο Σύνδεσμος βράβευσε τους ξενοδόχους: από το Ηράκλειο τον κ. Νίκο Χρονάκη, από το Λασίθι τον κ. Σπύρο Κοκοτό και από τα Χανιά τους κυρίους Γιαννούλη και Παπαδάκη.