Η Βικελαία Δημοτική Βιβλιοθήκη παρουσιάζει το τρίτομο έργο του Στέφανου Κακλαμάνη, καθηγητή στο Τμήμα Φιλολογίας στο Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών: «Η κρητική ποίηση στα χρόνια της Αναγέννησης (14ος -17ος αι.) τ. Α’, Εισαγωγή, τ. Β’- Γ’, Ανθολογία».
Χαιρετισμό θα απευθύνει ο δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός. Για το έργο θα μιλήσουν: ο Μανόλης Βασιλάκης, η Κλαίρη Μιτσοτάκη και ο συγγραφέας. Την εκδήλωση θα συντονίσει ο Αλέξης Καλοκαιρινός, καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης και πρόεδρος της Εταιρίας Κρητικών Ιστορικών Μελετών.
Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί σήμερα Τετάρτη 13 Οκτωβρίου στις 18:30 στο καφέ Μαρίνα στο Ενετικό Λιμάνι της πόλης.
Θα τηρηθούν όλα τα μέτρα προστασίας κατά της πανδημίας Covid-19.