Την παραλάβαμε το 2010 και τη «ζεσταίνουμε» ακόμη, χωρίς να έχουμε εισπράξει ούτε ένα ευρώ. Αντίθετα την έχουμε αναγάγει σε μείζον πολιτικό ζήτημα, χάνοντας ως συνήθως την ουσία που είναι «πόσα χρήματα θα εισρεύσουν στα δημόσια ταμεία από αυτήν».
Τη Λίστα του Λιχτενστάιν ή Λίστα Κίμπερ, από το όνομα του υπαλλήλου της Τράπεζας του Λιχτενστάιν, που την πούλησε στο Γερμανικό Υπουργείο Οικονομικών, αντί πέντε εκατομμυρίων ευρώ, το 2006. Ανάμεσα στα ονόματα των λοιπών Ευρωπαίων, βρισκόταν και Έλληνες καταθέτες, με μεγάλα ποσά. Μας προσφέρθηκε το 2007, από τους Γερμανούς δωρεάν και κάναμε το πάν για να μην την παραλάβουμε. Αναγκαστήκαμε να πιούμε το πικρό ποτήρι, το 2010 και έκτοτε περιφέρεται σε διάφορα γραφεία του ΣΔΟΕ. Μόλις προ ημερών, από απάντηση του κ. Στουρνάρα σε ερώτηση βουλευτή, μάθαμε ότι βρίσκεται στο «τελικό στάδιο» της αξιοποίησής της.
Τη Λίστα του Λουξεμβούργου. Περιέχει ονόματα αρκετών Ελλήνων επιχειρηματιών και Τραπεζικών στελεχών που έχουν διοχετεύσει πολύ χρήμα σε τράπεζες και εταιρίες χαρτοφυλακίου του Μεγάλου Δουκάτου. Αδιευκρίνιστα τόσο τα ποσά, όσο και τα ονόματα, αλλά εικάζεται ότι αφορούν σημαντικά πρόσωπα με τρανταχτές περιουσίες. Η λίστα «ερευνάται».
Τη Λίστα του Λονδίνου, με 600 ιδιοκτήτες ακινήτων εκεί, αλλά και άλλες Λίστες με ιδιοκτήτες ακινήτων στο Βερολίνο, τις Βρυξέλλες και στις λοιπές Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Αφορά «επενδυτές», που δεν έβγαλαν απλώς τα χρήματα τους έξω, τα επένδυσαν κιόλας, σε γη ή σε διαμερίσματα, σύμφωνα με την προσφιλή Ελληνική τακτική. «Ένα κεραμίδι για το κεφάλι μας και ας είναι και στο Κένσιγντον ή στο Τσέλσι, ρε αδερφέ». Άλλωστε τα εισιτήρια για την Ευρώπη, είναι πάμφθηνα και υπάρχουν αρκετές πτήσεις για κάθε προορισμό. Οι Λίστες αυτές δεν έχει διευκρινιστεί σε τι φάση βρίσκονται, ούτε τι ποσά αφορούν, αλλά «ελέγχονται ακόμη».
Τη Λίστα των 1750, που απέκρυψαν, το 2011, μεσούσης της Κρίσης, φορολογητέα ύλη από αγοραπωλησίες ακινήτων αξίας 20 περίπου εκατομμυρίων ευρώ. Εκεί έχει γίνει κάτι μια και καταλογίστηκαν ήδη πρόστιμα, περίπου 6 εκατομμυρίων ευρώ.
Τη Λίστα των 120 Ελλήνων ιδιοκτητών σκαφών αναψυχής, που ελλιμενίζονται στα λιμάνια της Ολλανδίας και φυσικά, δεν πληρώνουν φόρους εδώ. Για αυτήν υπάρχει δυσκολία εντοπισμού των κατόχων, διότι οι Ολλανδοί δε ζητούν ΑΦΜ, προκειμένου να ελλιμενίσουν ένα σκάφος και συνεπώς δεν τα είχαν, για να τα δώσουν στις Ελληνικές Αρχές. Πάντως, «διεξάγονται έρευνες».
Τη Λίστα των 5.200 και τη Λίστα των 105. Αυτές είναι μελλοντικές και θα «σκάσουν» τις επόμενες εβδομάδες. Στην πρώτη, περιλαμβάνονται συνολικά 5.200 ονόματα Ελλήνων, για τους οποίους υπάρχουν πλέον αποχρώσες ενδείξεις εκτεταμένης φοροδιαφυγής, απόκρυψης εισοδημάτων και διακίνησης μαύρου χρήματος. Τα αποκρυβέντα ποσά, ξεπερνούν τα 3 δισεκατομμύρια ευρώ. Στη δεύτερη, εμπλέκονται Δήμαρχοι, Νομάρχες, Περιφερειάρχες και γενικά, Αυτοδιοικητικοί, που δε μπορούν να δικαιολογήσουν τις υψηλές καταθέσεις τους. Τις περιμένουμε με αγωνία.
Τη Λίστα των Ιδιοκτητών Υπεράκτιων εταιρειών (Offshore). Όχι δεν πρόκειται για τους «Τσοχατζοπουλαίους». Πρόκειται για 6.450 Έλληνες ιδιοκτήτες ακινήτων, 8.000 ιδιοκτήτες σκαφών, αλλά και 187 μέλη της Κοινωνίας του Κρανιδίου, από παντοπώλες, μέχρι εισοδηματίες, που προτιμούν να επιχειρούν με έδρα τα Νησιά Τζέρσεϊ, τα Νησιά Κέυμαν, την Κύπρο και άλλους παρόμοιους φορολογικούς παραδείσους και όχι την Ελλάδα. Η λίστα δημιουργήθηκε προ ετών και σύμφωνα με δηλώσεις αρμοδίων, ελέγχεται «ενδελεχώς».
Τη Λίστα Θεοχάρη. Αυτή είναι εγχώριας παραγωγής και προελεύσεως. Αφορά περίπου 55.000 Έλληνες που έβγαλαν πάνω από 22 δισεκατομμύρια ευρώ, την τελευταία τριετία, στο εξωτερικό. Οι 25.000 από αυτούς, φαίνεται να έχουν πρόβλημα στην αιτιολόγηση της προέλευσης των ποσών που εξήγαγαν. Πληροφορούμαι ότι τους έχουν σταλεί ήδη ειδοποιητήρια για να δικαιολογήσουν ένα ποσό που ξεπερνά τα 15 δισεκατομμύρια ευρώ.
Από τις παραπάνω «αναλογίες» βγαίνει το συμπέρασμα ότι ένας στους τρεις Έλληνες, δεν μπορεί να δικαιολογήσει την πηγή των καταθέσεών του. Ενόψει δε του Περιουσιολογίου, που θα ισχύσει από του χρόνου, εκτιμώ ότι θα δούμε λίστες «υπόπτων φοροδιαφυγής» με εκατοντάδες χιλιάδες ονόματα.
Τη Λίστα των περίπου 200.000 Ελλήνων «παπλωματούχων». Τόσοι είναι αυτοί που θεώρησαν το πάπλωμα ή το στρώμα τους πιο ασφαλές καταφύγιο για τις οικονομίες τους, από τα χρηματοκιβώτια των Τραπεζών. Η Λίστα ερευνάται εδώ και καιρό, με αρκετή επιτυχία από τους Έλληνες και τους αλλοδαπούς ληστές.
Το συμπέρασμα, από τα ανωτέρω, είναι πως, από μια πλευρά, ίσως η Κρίση και τα Μνημόνια, να ήταν αναγκαία. Μπορεί να την πλήρωσαν οι Μισθωτοί και οι Συνταξιούχοι, αλλά φάνηκε ότι μόνο η πίεση των «ξένων» μπορεί να αλλάξει τα πράγματα στην Ελλάδα και να αρχίσουν πια να γίνονται τα αυτονόητα. Που είναι η δημιουργία Περιουσιολογίου, με υποχρεωτικό πόθεν έσχες και η πληρωμή φόρων από όλους. Αυτό θα οδηγήσει στην επιστροφή μεγάλου μέρους των παράνομων χρημάτων που περιλαμβάνονται στις κάθε μορφής Λίστες, στις Ελληνικές Τράπεζες ή στο Ελληνικό Κράτος, μέσω της Εφορίας. Έτσι θα ξεκινήσει να κινείται ξανά η Αγορά και το Κράτος. Και όλοι μας, φτωχότεροι, αλλά σοφότεροι, θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε το πρόβλημα και να ανοίξουμε δουλειές ξανά με τα κεφάλαια αυτά, πιο συστηματικά και πιο συγκροτημένα. Για να στήσουμε σε νέες, υγιέστερες βάσεις την Ελληνική Οικονομία. Χωρίς Λίστες φοροφυγάδων και χωρίς εταιρείες offshore. Ας ελπίσουμε ότι θα γίνει έτσι και ας το ευχηθούμε, μια και αποτελεί τη μοναδική βιώσιμη διέξοδο από το τέλμα στο οποίο έχουμε περιέλθει.
Σήμερα, ιδιωτεύει, στο Ρέθυμνο
ekyriakakis@yahoo.gr