Την ώρα που η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ ανοίγει νέους δρόμους στη θρασύτατη εξαπάτηση του λαού, οι δημοτικοί παράγοντες φαίνεται πως ζήλεψαν τη «δόξα» της και προσπαθούν, στο δικό τους γήπεδο, να την αντιγράψουν.
Δείγμα τέτοιας αντιγραφής είναι η απόφαση για τα τροφεία και τους όρους εγγραφής στους παιδικούς σταθμούς. Πίσω από τη «διαφάνεια», την «αντικειμενικοποίηση» των μορίων κρύβουν τον ακόμη μεγαλύτερο αποκλεισμό των φτωχών οικογενειών, των μεταναστών και την προτίμηση, των επιχειρηματικά λειτουργούντων δημοτικών παιδικών σταθμών, στα ευτραφή πορτοφόλια των μεσαίων και υψηλών εισοδημάτων.
Δεν είναι τυχαίο, που ένα τέτοιο θέμα, που απασχολεί εκατοντάδες οικογένειες, «θάφτηκε» κυριολεκτικά στα τελευταία της συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου. Ότι οι λαλίστατοι επικεφαλής και οι δημοτικές τους παρατάξεις, πλην της Λαϊκής Συσπείρωσης , ενέκριναν ασυζητητί αυτούς τους εμπαιγμούς.
Η Λαϊκή Συσπείρωση αναγνωρίζοντας την καθοριστική σημασία της έγκαιρης κοινωνικοποίησης του παιδιού στη συνολική ψυχοσωματική του ανάπτυξη, επιμένει να θεωρεί δικαίωμα όλων των παιδιών τη δωρεάν συμμετοχή στους παιδικούς σταθμούς. Ο εργαζόμενος λαός έχει πληρώσει με το παραπάνω για όλες τις κοινωνικές υπηρεσίες και δομές. Χωρίς να παραιτούμαστε από την απαίτηση αυτή, παίρνουμε υπ’ όψιν το πέρασμα της αρμοδιότητας στους Δήμους και την υποχρηματοδότησή τους (αν και μόνο εμείς αντιπαρατεθήκαμε σε αυτά), και επιμένουμε τουλάχιστον στην απαλλαγή όλων των οικογενειών, που το εισόδημά τους σε συνδυασμό με τις σύγχρονες λαϊκές ανάγκες, θα μπορούσε να σταθεί εμπόδιο στην ένταξη των παιδιών τους στους παιδικούς σταθμούς. Σε όλους τους δήμους που η Λαϊκή Συσπείρωση είναι πλειοψηφία όλες οικογένειες με εισόδημα κάτω των 20 χιλ. ευρώ έχουν απαλλαγεί από τα τροφεία. Στον Δήμο Ρεθύμνου, παρά τις μάχες που δώσαμε όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά έφτασαν και στο σημείο, ένα χρόνο πριν, να κινούν διαδικασίες κα τα σχέ σε ων για οφειλόμενα τροφεία από οικογένειες με 8, 10 και 12 χιλ. εισόδημα. Απαλλαγή από τα τροφεία προβλέπεται μόνο για εντελώς άπορες οικογένειες με ετήσιο εισόδημα 6,5 με 7 χιλ. (ούκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος) και ύστερα από πιστοποίηση της κοινωνικής υπηρεσίας. Αυτή την ανέκαθεν ισχύουσα απαλλαγή. προσπαθούν τώρα να παρουσιάσουν ως δήθεν νέα απόφαση κοινωνικής τάχατες πολιτικής.
Ας δούμε όμως και τη μοριοδότηση για την εγγραφή στους παιδικούς. Τα τελευταία χρόνια εμφανίζεται αδυναμία ικανοποίησης μεγάλου αριθμού αιτήσεων, απόρροια των μεγάλων λαϊκών αναγκών αλλά και της μεγάλης ανεπάρκειας των δομών (παρά την πρόσφατη αύξησή τους) να καλύψουν τις ανάγκες αυτές. Η μοριοδότηση, όπως ομολογείται στην εισήγηση προς το ΔΣ, επιστρατεύεται για να παίξει το ρόλο του «κόφτη» αυτών των αναγκών.
Κι ενώ μιλούμε για μια κατ’ εξοχήν κοινωνική δομή, στη μοριοδότηση της οποίας έπρεπε να έχουν μεγάλη βαρύτητα τα κοινωνικά-εισοδηματικά κριτήρια, να δίνεται δηλαδή προτεραιότητα στις φτωχές οικογένειες, στην πραγματικότητα συμβαίνει το εκ διαμέτρου αντίθετο. Τα εισοδηματικά κριτήρια έχουν ελάχιστη βαρύτητα (μόλις 25 μόρια σε οικογενειακό εισόδημα μέχρι 10 χιλ.) για να πριμοδοτηθούν με 4πλάσια και 5πλάσια μόρια άλλα κριτήρια, που «φωτογραφίζουν» τα ευτραφή βαλάντια. Η επιχειρηματική λειτουργία του δήμου και των παιδικών σταθμών οδηγεί σε ένα ιδιότυπο πλειοδοτικό διαγωνισμό για να καταλάβουν όσο γίνεται περισσότερες θέσεις οικογένειες, που λόγω εισοδήματος, πληρώνουν υψηλότερα τροφεία.
Με 50 μόρια πριμοδοτείται ο δημότης (αυτός που έχει τα εκλογικά του δικαιώματα στο Δήμο). Πάλι καλά που δεν γυρίσαμε στους γαλαζοαίματους και στους τίτλους ευγενείας. Ο κάτοικος, που συνεισφέρει στα οικονομικά του Δήμου άρα και στους παιδικούς σταθμούς, μοριοδοτείται με πολύ λιγότερα (30 μόρια). Αυτό θα πει πως μια οικογένεια κατοίκων με εισόδημα 10 χιλιάδων ευρώ θα αποκλειστεί ασυζητητί από μία αντίστοιχη οικογένεια δημοτών-κατοίκων με εισόδημα 40 και 50 χιλ. ευρώ. Ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι θα ‘ναι δίκαιος αυτός ο αποκλεισμός; Εκείνες όμως που θα πληγούν καταλυτικά από αυτή τη μεθόδευση θα είναι οι οικογένειες των μεταναστών, που και να θέλουν δεν μπορούν να πάρουν δημοτικότητα. Οι εφευρετικότατοι δημοτικοί παράγοντες θα τις «ταΐσουν» με μερικές βαρύγδουπες αντιρατσιστικές διακηρύξεις για να εξιλεωθούν.
Προκλητικά υψηλή είναι και η μοριοδότηση της 3ης ομάδας στην εργασιακή κατάσταση. Ουσιαστικά αφορά τις οικογένειες (αυτοαπασχολούμενες ή μισθωτές) με εισόδημα άνω των 30 χιλ ευρώ, που δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα του υπουργείου. Τα 50 μόρια που προβλέπονται, δίνουν τη δυνατότητα να υποσκελίσουν άνετα οικογένειες με εισοδήματα των 9 και 10 χιλιάδων ευρώ, που είναι σε απόλυτη ανάγκη. Τα ίδια συμπεράσματα βγαίνουν και από τη μελέτη των άλλων κριτηρίων. Η υποβάθμιση των εισοδηματικών κριτηρίων είναι κανόνας γενικός.
Παρά την παρέμβαση της Λαϊκής Συσπείρωσης, τα συγκεκριμένα παραδείγματα, τις αδικίες που πρόκειται να δημιουργηθούν, καμία διάθεση δεν υπήρξε για την οποιαδήποτε αλλαγή. Είναι επομένως καθαρό πως και η μοριοδότηση και οι αδικίες που θα προξενήσει είναι συνειδητή επιλογή.
Να πληρώνουν οι φτωχοί για να ζουν καλά οι πλούσιοι. Καταριούν τον κοινωνικό αποκλεισμό, την κοινωνική περιθωριοποίηση αλλά μόνο στα λόγια και για να καλύπτουν την αντίθετη πρακτική τους. Στο κάτω κάτω αυτές οι κοινωνικές πληγές δεν είναι δημιούργημα ούτε της φύσης ούτε του Θεού. Δικές τους είναι. Του σάπιου και ιστορικά ξεπερασμένου συστήματος, που νυχθημερόν υπηρετούν.
Απ’ ό,τι φαίνεται την καινούργια χρονιά ακόμη περισσότερες BMW, Mercedes και γυαλιστερά τζιπ θα μεταφέρουν τα παιδάκια εύπορων κατά τεκμήριο οικογενειών στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς. Ακόμη περισσότερες φτωχές οικογένειες θα βιώνουν τα σκληρά αδιέξοδα των αποκλεισμών. Ας ξέρουν τουλάχιστον ότι δεν είναι της μοίρας τους γραφτό. Έτσι θα γίνεται όσο αφήνουν κάποιους να αποφασίζουν πριν από αυτούς για αυτούς. Όσο δεν αποφασίζουν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους.
*Ο Μανούσος Μανουσογιάννης είναι δημοτικός σύμβουλος του ΚΚΕ, εκλεγμένος με τη «Λαϊκή Συσπείρωση»