Την παράσταση «Ντενεκεδούπολη» θα παρουσιάσουν οι μαθητές του Ειδικού Εργαστηρίου Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Ρεθύμνου, στο Σπίτι του Πολιτισμού την Παρασκευή 15 Ιουνίου και ώρα 18.00 μ.μ.
Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του ΕΕΕΕΚ Ρεθύμνου, στην πρόσκλησή τους προς το κοινό, αναφέρουν:
«Ένα αλληγορικό έργο που έχει διασκεδάσει γενιές μικρών και μεγάλων αναδεικνύοντας συναισθήματα, όπως καταπίεση, μοναξιά (τα ντενεκεδάκια ζούσαν σε σκοτεινά ντουλάπια, παγωμένα ψυγεία) στη συνέχεια απαξίωση, (τα πετάμε στα σκουπίδια) και στο τέλος η επανάσταση!!!
Τα ατρόμητα ντενεκεδάκια μας ξεπερνούν τις συμπληγάδες, επαναστατούν και καταφέρνουν να χτίσουν τον δικό τους παράδεισο. Ένα γαλήνιο τόπο, γεμάτο χαρά, αγάπη, φιλία, αλληλεγγύη και βέβαια ελευθερία και ισότητα! Έννοιες που είναι σκοπός σε κάθε κοινωνία σε κάθε εποχή, σε κάθε γενιά.
Τα παιδιά ελεύθερα, χαρούμενα με λαμπερά πρόσωπα ξεδιπλώνουν τις ιδιαίτερες ικανότητές τους, εμπνέονται από την αγάπη και δημιουργούν έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στην παράσταση.
Σας προσκαλούμε λοιπόν στο σπίτι του πολιτισμού στις 15 Ιουνίου και ώρα 18.00 όπου θα σας καλωσορίσουμε με χαρά και στην φετινή θεατρική μας παράσταση, να διασκεδάσουμε όλοι μαζί, να εμπνευστούμε και να διδαχτούμε».