Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της ΝΟ.Δ.Ε. Ρεθύμνου, το απόγευμα του Σαββάτου στο ξενοδοχείο Achillion Palace, με αφορμή την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της ΝΟ.Δ.Ε.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο πρώην πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Λασιθίου κ. Γιάννης Πλακιωτάκης ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της παράταξης βουλευτής Ρεθύμνου κ. Γιάννης Κεφαλογιάννης.
Σε μια αίθουσα κατάμεστη από τον κόσμο της Νέας Δημοκρατίας ο πρόεδρος της ΝΟ.Δ.Ε. Ρεθύμνου κ. Εμμανουήλ Φουρφουλάκης προχώρησε σε έναν συνοπτικό απολογισμό της πορείας νομαρχιακής επιτροπής για το 2017, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στην στοχευμένη προσπάθεια για τη βελτίωση των οικονομικών δεδομένων της παράταξης που επιχειρείται σε κεντρικό επίπεδο, ενώ ευχαρίστησε όλα τα μέλη της ΝΟΔΕ και τα στελέχη της τοπικής ΝΔ για τη μέχρι σήμερα συνεργασία τους δίνοντας το στίγμα για μια νικηφόρα εκλογική διαδικασία οπότε και εάν προκηρυχθούν εκλογές.
Στη συνέχεια ο κ. Κεφαλογιάννης ευχαρίστησε τα τοπικά στελέχη της ΝΔ για τη δυναμική παρουσία τους, τονίζοντας: Το 2018 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αποτελέσει χρονιά εκλογών. Τα δεδομένα έχουν αλλάξει και δρομολογούν εξελίξεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Κρήτη θα δώσει ένα σημαντικό μήνυμα. Όλοι πρέπει να είμαστε σε συνεχή εγρήγορση για να φύγει αυτή η καταστροφική για τον τόπο κυβέρνηση.
Από τη μεριά του ο κ. Πλακιωτάκης εξαπέλυσε δριμεία επίθεση κατά της κυβέρνησης και παρουσίασε τις βασικές θέσεις της ΝΔ, επισημαίνοντας πως δεν είναι μακριά η στιγμή που ο πρόεδρος του κόμματος, ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα ορκιστεί πρωθυπουργός και θα αναλάβει τις τύχες του τόπου. Επιπρόσθετα κάλεσε όλα τα στελέχη της παράταξης να δώσουν ενωμένοι τη μάχη, δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην υψηλή συσπείρωση που εμφανίζει η παράταξη σε τοπικό επίπεδο .
Πέρα από τις ομιλίες τα τοπικά στελέχη είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα συνοπτικό βίντεο για την ιστορία της ΝΔ, το οποίο παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στο πρόσφατο συνέδριο της παράταξης. Η εκδήλωση έκλεισε με την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας από τον γενικό αρχιερατικό επίτροπο, πρωτοπρεσβύτερο, π. Π Νικόλαο Νικηφόρο, λόγω απουσίας του Σεβ. Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ.κ Ευγένιου εκτός Κρήτης.
Από τη ΝΟ.Δ.Ε. Ρεθύμνου