Η πρόσκληση έφτασε στην Παγκρήτιο Ένωση από τον Δήμο Δελφών – Τοπική Κοινότητα Προσηλίου, να παρευρεθούμε στο κόψιμο της βασιλόπιτάς τους και ταυτόχρονα να παρουσιάσουμε τα τοπικά μας προϊόντα, την τσικουδιά εμείς και το τσίπουρο εκείνοι.
Έτσι φτάσαμε στην Άμφισσα το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 το απόγευμα, ένα πούλμαν με 50 Κρήτες, αφού πρώτα επισκεφτήκαμε το Δίστομο, όπου ξεναγηθήκαμε στο Μουσείο της αντίστασης και θυσίας κατά την Γερμανική κατοχή.
Συνεχίζοντας το ωραίο διήμερο φτάσαμε στην όμορφη Αράχωβα, όπου θαυμάσαμε το υπέροχο τοπίο, το καθαρό περιβάλλον, τα γραφικά σοκάκια, και απολαύσαμε ένα πλούσιο γεύμα με θέα τα χιονισμένα βουνά.
Το βράδυ στις 18:00 φτάσαμε στην Άμφισσα και πήγαμε κατ’ ευθείαν στο Πνευματικό κέντρο, όπου μας επιφύλαξαν μια εντυπωσιακή υποδοχή με τα τοπικά τους όργανα και Ρουμελιώτικα συγκροτήματα.
Το αμφιθέατρο του πνευματικού κέντρου ήταν κατάμεστο με παρόντες όλες οι αρχές του Νομού, ο δήμαρχος, ο μητροπολίτης, οι βουλευτές, οι στρατιωτικές αρχές, ο αντιπεριφερειάρχης, οι δημοτικοί και περιφερειακοί σύμβουλοι κ.τ.λ.
Αφού έκοψαν την βασιλόπιτα στη συνέχεια έδωσαν βραβεία σε μαθητές που εισήχθησαν στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας και κατόπιν ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της εκδήλωσης.
Η δραστήρια πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Προσηλίου, κ. Αφροδίτη Παπαδήμα, όπου βρίσκονται τα αποστακτήρια του τσίπουρου, παρουσίασε τον τρόπο απόσταξής του, στην συνέχεια έδωσε τον λόγο στον πρόεδρο της Παγκρητίου Ενώσεως κ. Γεώργιο Μαριδάκη, ο οποίος αφού χαιρέτησε την εκδήλωση ευχαρίστησε για την πρόσκληση και την φιλοξενία, μίλησε για την τσικουδιά και παρουσιάστηκε σχετικό βίντεο για τη διαδικασία της απόσταξης και παραγωγής της.
Στην συνέχεια ξεκίνησε το καλλιτεχνικό πρόγραμμα πρώτα με Ρουμελιώτικα μουσικά και χορευτικά συγκροτήματα και κατόπιν τα Κρητικά.
Ήταν μαζί μας ο καταξιωμένος καλλιτέχνης Γιώργης Καραγιώργης στο λαούτο και στο τραγούδι, ο σπουδαίος Πέτρος Βουμβουλάκης στην λύρα και ο Γιώργος Πετράκης με το πολυπληθές χορευτικό συγκρότημα του «Κρήτες» που εντυπωσίασαν και ξεσήκωσαν τους παρευρισκομένους.
Μετά την εκδήλωση πήγαμε όλοι μαζί σε ένα πολυτελές εστιατόριο της πόλης όπου διασκεδάσαμε με κέφι και χορό μέχρι τις πρωινές ώρες με πολύ Κρητική και Ρουμελιώτικη μουσική.
Την επομένη μέρα Κυριακή πρωί επισκεπτήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο των Δελφών, το μουσείο και τον περιβάλλοντα χώρο.
Το μεσημέρι αφού περάσαμε από την Ιτέα καταλήξαμε στο Γαλαξίδι όπου γευματίσαμε και το απόγευμα μέσω Λειβαδιάς επιστρέψαμε στην Αθήνα.
Έτσι ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία μια ακόμη στοχευμένη απόδραση της Παγκρητίου Ενώσεως στην επαρχία.
Παγκρήτια Ένωση