Τη συνέχιση της πολιτικής συνοχής, δηλαδή των διαρθρωτικών ταμείων, που διασφαλίζουν τις χρηματοδοτήσεις και την ανάπτυξη των Περιφερειών της Ευρώπης και μετά το 2020, ζήτησε χθες ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης μιλώντας χτες στο πλαίσιο της Συνόδου της Διάσκεψης Παράκτιων Περιφερειών της Ευρώπης (CPMR), στην Χερσόνησο, όπου πραγματοποιείται το Διεθνές Συνέδριο «Βιώσιμος Τουρισμός ως Πυλώνας της Στρατηγικής της Ε.Ε. για την Περιφέρεια Αδριατικής και Ιονίου», με τη συμμετοχή ευρωβουλευτών, περιφερειακών αρχών, ανώτερων στελεχών της Κομισιόν, και εκπροσώπων από όλη την Ευρώπη. Στην ίδια «γραμμή» και ο πρόεδρος του CPMR και Κυβερνήτης των Αζορών, (Πορτογαλία) Vasco Cordeiro, ο οποίος τόνισε ότι η CPMR θα πιέσει, ώστε η πολιτική συνοχής να έχει συνέχεια και μετά το 2020. Μάλιστα επεσήμανε, ότι, το πακέτο «Γιούνγκερ» δεν πρέπει να συνδέεται με την πολιτική συνοχής-διαρθρωτικά ταμεία και θα πρέπει να είναι ανεξάρτητα.
«Η πολιτική συνοχής, δηλαδή τα διαρθρωτικά ταμεία, είναι αυτά που φέρνουν την ανάπτυξη και την Ευρώπη πιο κοντά στον απλό πολίτη. Σημαντικά έργα που αφορούν για παράδειγμα την ύδρευση, την αποχέτευση, τους βιολογικούς, την εκπαίδευση, μπορούν να υλοποιηθούν μέσα από χρηματοδότηση των διαρθρωτικών ταμείων. Αυτή η πολιτική πρέπει να συνεχιστεί και μετά το 2020, δεν πρέπει να παραπλανούμαστε από το πακέτο «Γιούνγκερ» που είναι πόροι 40 δισ. Η Ευρώπη επιβάλλεται να συνεχίσει την πολιτική συνοχής. Η αγροτική πολιτική μαζί με την πολιτική συνοχής είναι δυο πολιτικές που βιώνει θετικά ο πολίτης της Ευρώπης, όπου και αν μένει» ανέφερε χαρακτηριστικά ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης.
Από την πλευρά του ο πρόεδρος της CPMR και κυβερνήτης των Αζορών Vasco Cordeiro επεσήμανε: «Υπάρχει πρόταση στην Ευρώπη για μια «στροφή» σε σχέση με την πολιτική συνοχής, και ο CPRM είναι αντίθετος με την περικοπή της. Ο CPRM θα παίξει ένα πολύ σημαντικό ρόλο τα επόμενα χρόνια όσον αφορά στην συνδιαμόρφωση των πολιτικών για την ανάπτυξη των Περιφερειών. Εμείς υποστηρίζουμε ότι η πολιτική συνοχής θα πρέπει να παραμείνει αυτόνομη, και να μην συνδέεται με το πακέτο βοήθειας «Γιούνγκερ». Και οι δυο πολιτικές θα πρέπει να συνυπάρχουν, και να είναι αυτόνομες» είπε ο κ. Vasco Cordeiro.
Ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος για ευρωπαϊκά θέματα-αντιπρόεδρος του CPMR Γιώργος Αλεξάκης αναφέρθηκε σε θέματα πολιτικής συνοχής, στο πρόβλημα της συνδεσιμότητας των μεταφορών στα νησιά και στις απομακρυσμένες περιοχές, σε θαλάσσια θέματα, της κλιματικής αλλαγής και της ενέργειας πως επηρεάζουν τις παράκτιες Περιφέρειες. Επίσης, είπε, «ως καλή πρακτική παρουσιάζουμε το ΕΛΚΕΘΕ και τις δραστηριότητές του, ενώ σε μια ειδική συνεδρίαση θα αναδείξουμε το ρόλο των Συνεταιριστικών Τραπεζών της Κρήτης στη βοήθεια και βελτίωση της Περιφερειακής Οικονομίας του νησιού».
Παράλληλα η Ελληνίδα ευρωβουλευτής Μαρία Σπυράκη σε δηλώσεις της εξήρε το ρόλο-λειτουργία της Περιφέρειας Κρήτης που καταφέρνει, όπως είπε, να πραγματοποιεί σημαντικές συνεδριάσεις στη χώρα μας όπως του CPMR. Η κυρία Σπυράκη αναφερόμενη στις καθυστερήσεις αποπληρωμής χρηματοδοτήσεων από πλευράς Ε.Ε. στις χώρες μέλη είπε: «Η Ε.Ε. καθυστερεί να πληρώσει προγράμματα που έχουν εκτελεστεί από το προηγούμενο πλαίσιο, έχουμε μια συσσώρευση πληρωμών που φτάνει τα 24 δισ. 700 εκ. ευρώ. Η Κομισιόν μας έχει δώσει ένα πλάνο αποκλιμάκωσης αυτών των πληρωμών που θα φτάσει στα 2 δισ. στο τέλος του 2016, είναι ένα πολύ φιλόδοξο πλάνο. Αυτό έχει άμεση επίδραση σε οικονομίες όπως η Ελληνική».
Τις εργασίες της Συνόδου, χαιρέτισαν οι Ευρωπαίοι Φεντεραλιστές Κρήτης, επισημαίνοντας την σημασία της Συνόδου, σε μια περίοδο που το Σχέδιο Γιούνκερ για την ΕΕ, οι προτεραιότητες για την περίοδο 2015-2020, απαιτούν έναν νέο, δυναμικό ρόλο των Περιφερειών και των Δήμων στην εφαρμογή αυτών, με σκοπό μια αποτελεσματική κινητικότητα που θα επιφέρει τη μέγιστη και βέλτιστη αξιοποίηση των κοινοτικών επενδυτικών πόρων για την απασχόληση και την καταπολέμηση της ανεργίας σε τοπικό επίπεδο, την βιώσιμη ανάπτυξη, ενίσχυση όλων των πολιτικών συνοχής που μπορούν να συμβάλλουν σε αυτήν την κατεύθυνση.
Οι Ευρωπαίοι Φεντεραλιστές Κρήτης, επισημαίνουν ότι, με την στρατηγική Ευρώπη 2020 να αποτελεί το αναγκαίο πεδίο όπου οι πράσινες θέσεις εργασίας, η ενίσχυση της κοινωνικής οικονομίας ορίζονται ως άξονες για την επιτυχή ανάπτυξη τοπικών επενδυτικών σχεδίων, τα μεγάλα ελλείμματα με τα οποία βρίσκεται αντιμέτωπη η Κρήτη στις υποδομές, στις θαλάσσιες και εναέριες μεταφορές, στο οδικό δίκτυο, απαιτούν ανταλλαγή τεχνογνωσίας στη διαπεριφερειακή συνεργασία, πιο εντατικές προσπάθειες που θα δώσουν ώθηση σε θεματικές μορφές τουρισμού, στην ανάπτυξη και στην απασχόληση.
Βραβεύτηκαν πρώην δήμαρχοι της Κρήτης
Τους τέσσερις πρώην δημάρχους της Κρήτης, και συγκεκριμένα Ανωγείων Γιώργο Κλάδο, Νεάπολης Αντώνη Χουρδάκη, Αρχανών Μαρία Πλουμίδου και τον πρώην Κοινοτάρχη Τυλίσου Σταύρο Χαλκιαδάκη, που πριν από 35 χρόνια βοήθησαν-οργάνωσαν την συμμετοχή της Περιφέρειας Κρήτης ως την πρώτη Ελληνική Περιφέρεια στον Οργανισμό Παράκτιων Περιφερειών της Ευρώπης, CPMR, βράβευσαν χθες ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, ο πρόεδρος του CPRM Vasco Cordeiro, και η γ.γ. του Οργανισμού CPMR Ελένη Μαριάνου.