Βρίσκεται στην τελική ευθεία της προετοιμασίας του που περιλαμβάνει πλέον εντατικούς ρυθμούς, καθώς το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ 2018, βρίσκεται πλέον προ των πυλών. Το αθλητικό σωματείο ατόμων με αναπηρία του Ρεθύμνου «Ίκαρος», υπό τις οδηγίες του προπονητή του Παναγιώτη Ασλανίδη που επέστρεψε μετά από ένα χρόνο απουσίας στην Αθήνα, συνεχίζει σε πιο έντονο βαθμό την εκγύμναση των 12 αθλητών και αθλητριών του που θα λάβουν μέρος στο μεγάλο Πανελλαδικό αθλητικό γεγονός που αναμένεται να πραγματοποιηθεί σε λιγότερο από ένα μήνα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας και πιο συγκεκριμένα το διήμερο 23-24 Ιουνίου.
Στο πρόγραμμα προετοιμασίας του συλλόγου περιλαμβάνεται τεχνική και ψυχολογική υποστήριξη που βοηθάει τους αθλητές να δημιουργήσουν το αίσθημα της αυτοπεποίθησης και της αισιοδοξίας, ώστε να ανταποκριθούν στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις. Μάλιστα στην πλειοψηφία τους τα παιδιά αυτά εδώ και αρκετά χρόνια επιστρέφουν από όσες διοργανώσεις λαμβάνουν μέρος με μια σημαντική συγκομιδή μεταλλίων αλλά και πολύ καλών επιδόσεων κάθε φορά. Τόσο η προϊστορία, όσο και η αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται κάνει τον Παναγιώτη Ασλανίδη να τονίζει ότι ορισμένοι από τους αθλητές του έχουν ήδη υπερβεί τα όρια στα αθλήματα που συμμετέχουν, ενώ είναι και ιδιαίτερα αισιόδοξος για την παρουσία και τις επιδόσεις τους στην επερχόμενη πολύ σημαντική διοργάνωση.
Με την συμμετοχή 450 αθλητών από 70 σωματεία
Στο φετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ, οι αθλητές του Ικάρου Ρεθύμνου θα έχουν να ανταγωνιστούν 450 αθλητές από 70 σωματεία ολόκληρης της Ελλάδας, μεταξύ των οποίων και αρκετοί Παραολυμπιονίκες, όπως και πρωταθλητές σε Πανευρωπαϊκούς και Παγκόσμιους αγώνες ΑμεΑ, με την προοπτική να επιστρέψουν ξανά στην μεγαλόνησο με έναν σημαντικό αριθμό επιτευγμάτων που μεταφράζεται τόσο σε αριθμό μεταλλίων, όσο και σε Πανελλήνια ρεκόρ, όπως συμβαίνει στις περισσότερες από τις διοργανώσεις που λαμβάνουν μέρος. Φέτος βέβαια, το Ρεθεμνιώτικο σωματείο ΑμεΑ, θα έχει δυο απουσίες αθλητών του και δυο αθλητριών του, από την αποστολή στην οποία θα μετέχουν εκτός από τους 12 αγωνιζόμενους, ο προπονητής Παναγιώτης Ασλανίδης, τρεις συνοδοί και ο αρχηγός της αποστολής. Αυτό ενδεχομένως θα επηρεάσει και το τελικό αποτέλεσμα, όμως οι Ρεθεμνιώτες, πάντα είχαν αξιόλογες παρουσίες στις μεγάλες διοργανώσεις. Όπως και η συγκεκριμένη, όπου σύμφωνα με το πρόγραμμα η έναρξη του Πανελληνίου πρωταθλήματος ΑμεΑ 2018 θα ξεκινήσει, στις 22 Ιουνίου όπου θα γίνει η αξιολόγηση (κατηγοριοποίηση) των αθλητών ανάλογα με το είδος και το βαθμό της αναπηρίας τους, καθώς και η τεχνική σύσκεψη, ενώ στις 23 και 24 Ιουνίου θα πραγματοποιηθούν οι πρωινές και απογευματινές αγωνιστικές περίοδοι.
Παρά τις δυσκολίες, εξαιρετικές οι επιδόσεις
Οι επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών του σωματείου ΑμεΑ Ίκαρος Ρεθύμνου φυσικά και δεν ακυρώνονται όμως έπειτα από προετοιμασία με ομαλές και ιδανικές συνθήκες, όπως θα έπρεπε για αθλητές με κινητικά και όχι μόνο προβλήματα. Τουλάχιστον, από πλευράς Πολιτείας, που θα έπρεπε να έχει βρει λύσεις στις περισσότερες από τις ανάγκες που έχουν οι συγκεκριμένοι ΑμεΑ αθλητές και αθλήτριες. Αντίθετα τα προβλήματα είναι πολλά και κυρίως οικονομικά με τον πρόεδρο του σωματείου Δημήτρη Τσαχάκη να καταφέρνει τελικά να καλύψει όλες εκείνες της ανάγκες των αθλητών και αθλητριών του που περιλαμβάνουν τις δαπάνες σε προπονητή, αθλητικό υλικό, οδοιπορικά, λειτουργικά έξοδα και φυσικά τα έξοδα συμμετοχής στα πρωταθλήματα.
Κοντά στους αθλητές του Ίκαρου πάντως βρίσκονται ευαισθητοποιημένοι χορηγοί, όπως οι Δήμοι Ρεθύμνου, Αγίου Βασιλείου και Αμαρίου, καθώς και το ΚΤΕΛ Ρεθύμνου-Χανίων που συνεισφέρουν στην προσπάθειά τους. Και αυτό γιατί οι επιχορηγήσεις της Γ.Γ.Α. έχουν διακοπεί από το 2015 και έστω και αν ήταν πενιχρές, σύμφωνα με τον κ. Τσαχάκη, κάλυπταν έστω ένα μέρος των δαπανών των 75 αθλητικών συλλόγων ΑμεΑ που δραστηριοποιούνται σε ολόκληρη την Ελλάδα.
Αποτέλεσμα είναι η δεινή οικονομική κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει αυτά, ανάμεσά τους και ο Ίκαρος Ρεθύμνου, γεγονός που τα ωθεί με την συμπαράσταση της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ΑμεΑ και της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής σε δυναμικές κινητοποιήσεις στο υφυπουργείο Αθλητισμού.