Το ματς στον Πειραιά απέναντι στον Ατρόμητο (0-0) αποτελεί παρελθόν για τον Ερμή Ζωνιανών που… για άλλους αποκτήθηκε ένας βαθμός και για άλλους πάλι, χάθηκαν δύο. Απ’ όποια πλευρά κι αν το δει κανείς, ίσως να έχει δίκιο καθώς, ο Ατρόμητος είναι ίσως από τις χειρότερες ομάδες του πρωταθλήματος. Από την άλλη όμως πάλι, είναι ένας σύλλογος που, διόλου τυχαία δεν βρίσκεται στη Γ’ Εθνική εκμεταλλευόμενος εν πολλοίς την πολύ δυνατή έδρα του.
Στον αγώνα της περασμένης Κυριακής, αλήθεια είναι ότι οι φάσεις που εκτυλίχθηκαν μπροστά από τις δύο εστίες, ήταν λίγες. Εξ ου και το γεγονός ότι, αμφότερες οι πλευρές μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου, ούτε γελούσαν ούτε έκλαιγαν…
Μ. Παπαματθαιάκης: «Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε»
Ο Μανώλης Παπαματθαιάκης μίλησε για το ματς όπως ο ίδιος το έζησε από τον πάγκο της ομάδας του… «Κατακτήσαμε ένα σημαντικό βαθμό εκτός έδρας, κρατώντας την βάση του υποβιβασμού χαμηλά. Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς πολύ μεγάλες φάσεις. Είχαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Κατσικοκέρη να προηγηθούμε και επίσης μία μεγάλη ευκαιρία ο αντίπαλος από την πλευρά του. Το αποτέλεσμα νομίζω πως είναι πέρα για πέρα δίκαιο, αλλά έχω την αίσθηση ότι μετά από το 75′ θα μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι, γιατί φαινόμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλό μας. Ευχαριστούμε πολύ για την άψογη φιλοξενία και επιφυλασσόμαστε».
Η προσοχή στην Τριγλία
Στον Ερμή, αφήνουν πίσω το ματς αυτό και κρατούν τον βαθμό αλλά και το γεγονός ότι για μία ακόμη αγωνιστική, 5η συνεχόμενη, μένουν αήττητοι.
Σειρά έχει η Τριγλία μέσα στα Ζωνιανά. Οι «πράσινοι» θεωρούν ότι αυτό το ματς αλλά και κάθε φορά που αγωνίζονται εντός έδρας, έχουν την υποχρέωση, αν μη τί άλλο, να κερδίζουν, όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος. Η Τριγλία φερ’ ειπείν, δεν έχει το όνομα που φέρει ο ΟΦΗ, ο Εθνικός ή ο Ιωνικός αλλά σαφώς και παρουσιάζεται ανώτερη ως ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.
Ίσως είναι η πιο καλή ομάδα μέχρι τώρα καθώς, δίχως να «θαμπώνει» με την απόδοσή της, παίρνει συχνά-πυκνά το αποτέλεσμα που θέλει.
Ως γνωστόν, κι ο Ερμής παρουσιάζεται αλλαγμένος προς το καλύτερο όταν αγωνίζεται στην έδρα του. Εκεί στηρίζει πολλά και το ξέρουν όλοι, φίλοι κι αντίπαλοι.
Παράλληλα, το στρατόπεδο των «πρασίνων» τα προβλήματα δεν είναι πολλά. Ο Βασίλης Πλουσής είναι ο παίκτης που θα λείψει για τους επόμενους μήνες. Κατά τα άλλα, ο Σταθόγλου, καταβάλλεται προσπάθεια να μη λείπει από κάποιες βασικές προπονήσεις ενώ οι υπόλοιποι, δείχνουν να είναι αρκετά καλά στην υγεία τους.
Μικρές «προσθετικές» στο σήμα του Ερμή
Τέλος, ο Ερμής, στο πλαίσιο της γενικότερης ανανέωσης του συλλόγου, έκανε κι ένα μικρό «λίφτινγκ» στο σήμα του «φτερωτού» Θεού. Η ανακοίνωση αναφέρει σχετικά: «Η διοίκηση του Ερμή Ζωνιανών με μεγάλη χαρά ανακοινώνει ότι προχώρησε σε μικρές αλλαγές στο σήμα της αγαπημένης μας ομάδας».