Σε ανακοίνωση που εξέδωσε ο πολιτικός μηχανικός Γεώργιος Ταταράκης, διαβεβαιώνει ότι η πρωτοβουλία, της οποίας είναι μέλος και έχει στόχο την συγκρότηση ψηφοδελτίου θα συμμετέχει στις επερχόμενες εκλογές.
Ειδικότερα, αναφέρει:
«Επειδή το τελευταίο διάστημα κυρίως τα ραδιοφωνικά μέσα αγωνιούν για την τύχη της Πρωτοβουλίας, θα ‘θελα να υπενθυμίσω, όπως ανέφερα από την αρχή, ότι δεν έχει τα χαρακτηριστικά κομματικού συνδυασμού ούτε την αγωνία της πρόωρης δημοσιοποίησης ονομάτων, γιατί κινείται στη φιλοσοφία του νέου τρόπου ανάδειξης της Δημαρχιακής Αρχής, όπου σε ενιαίο ψηφοδέλτιο θα υπάρχουν όλοι οι υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι και σε διαφορετικό ψηφοδέλτιο οι υποψήφιοι δήμαρχοι. Η Πρωτοβουλία υπάρχει και συνεχώς ενδυναμώνεται.
Η Πρωτοβουλία θα συμμετάσχει και στα δύο ψηφοδέλτια με άτομα που έχουν προτάσεις με ικανότητες επεξεργασίας και διαχείρισης και που στο χώρο που δραστηριοποιούνται επαγγελματικά χαίρουν εκτίμησης από την τοπική κοινωνία.
Παρακάτω σας παραθέτω τις βασικές απόψεις της Πρωτοβουλίας τόσο για τη συγκρότησή της, όσο και για τη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου και του δημάρχου.
Η πρωτοβουλία αυτή είναι προϊόν ενός πυρήνα συμπολιτών, μη κομματικά εξαρτημένων, που ενδιαφέρονται για τα κοινά και που δραστηριοποιούνται σε όλους τους χώρους (υγείας, παιδείας, πολιτισμού, επιχειρείν, τεχνικό, οικονομικό, νομικό).
Στελεχώνεται με άτομα, που δεν περιμένουν περαιτέρω καταξίωση στο χώρο που δραστηριοποιούνται, που έχουν προτάσεις και ικανότητες επεξεργασίας και διαχείρισης, και εάν τους δοθεί θεσμικός ρόλος, θα δώσουν μια μεγαλύτερη ώθηση στη δημοτική λειτουργία.
Πιστεύουμε, ότι σε επίπεδο της τοπικής αυτοδιοίκησης τα κόμματα πρέπει να «απελευθερώνουν» στελέχη τους για τη συμμετοχή τους σε πλουραλιστικούς ανεξάρτητους συνδυασμούς. Η τοπική κοινωνία, τους έχει ανάγκη όλους, για την ισόρροπη ανάπτυξή της.
Δεν απαξιώνουμε το σημαντικό έργο της σημερινής Δημοτικής Αρχής, τουναντίον μπορούμε να το αυγατίσουμε και να του δώσουμε φρεσκάδα και δυναμική, παράλληλα δε, θεωρούμε ότι η πολύχρονη παραμονή στην εξουσία φέρνει μια φυσιολογική κόπωση και ασυναίσθητα τον εφησυχασμό της μονιμότητας».