Μια νέα σελίδα στη ζωή εκατοντάδων μαθητών του Ρεθύμνου άνοιξε από χθες αφού η ανακοίνωση των βάσεων έδωσε τέλος στην αγωνία των υποψηφίων εξασφαλίζοντας σε 544 από αυτούς μία θέση στα ανώτατα εκπαιδευτικά και τεχνολογικά ιδρύματα της χώρας. Οι επιδόσεις των μαθητών του νομού, τόσο στα λύκεια της πόλης, όσο και αυτά της ενδοχώρας ήταν υψηλές και το ποσοστό επιτυχίας ξεπέρασε το 70%.
Είναι χαρακτηριστικό ότι φέτος στην πλειοψηφία τους οι τελειόφοιτοι του νομού επέλεξαν συνειδητά σχολές του Ρεθύμνου, του Ηρακλείου και των Χανίων, εξαιτίας της οικονομικής δυσπραγίας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λείπουν και οι επιτυχόντες σε σχολές που υπάρχουν μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε χθες στη δημοσιότητα το υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, σημαντική είναι η πτώση στις νομικές σχολές, πτώση που ξεκινά από τα 491 μόρια στην Αθήνα και φτάνει τα 757 μόρια στην Κομοτηνή. Πτώση παρουσίασαν και οι ιατρικές σχολές, που κυμαίνεται από 309 μόρια στη σχολή Αθηνών, η οποία «έπεσε» κάτω από τα 19.000 μόρια (18.924), μέχρι 536 στην αντίστοιχη σχολή της Αλεξανδρούπολης. Εντυπωσιακή είναι η πτώση στις πολυτεχνικές σχολές των ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανολόγων μηχανικών.
Η μεγαλύτερη πτώση, ωστόσο, καταγράφηκε στη σχολή γερμανικής γλώσσας και φιλολογίας Αθηνών, της τάξεως των 6.271 μορίων και στην αντίστοιχη σχολή της Θεσσαλονίκης, η οποία «έχασε» 5.664 μόρια.
Στον αντίποδα, ανοδική πορεία κατέγραψαν οι βάσεις σε ορισμένες σχολές που πέρυσι κυμάνθηκαν κάτω από τα 10.000 μόρια. Χαρακτηριστικά, άνοδο σημείωσαν οι βάσεις των σχολών Μουσικών Σπουδών Αθηνών και Κέρκυρας, με την πρώτη να ανεβαίνει 8.044 μόρια και τη δεύτερη 4.782 μόρια.
Όσον αφορά το 5ο επιστημονικό πεδίο, των οικονομικών σχολών, ελάχιστα τμήματα υποχώρησαν και τα περισσότερα παρουσίασαν άνοδο στις βάσεις εισαγωγής.
Εξάλλου, 14 πανεπιστημιακά τμήματα, στην περιφέρεια κυρίως, βρίσκονται κάτω από τα 10.000 μόρια, καθώς επίσης και εκατοντάδες τμήματα των περιφερειακών ΤΕΙ.
Σημειώνεται ότι, συνολικά, 104.616 υποψήφιοι υπέβαλαν φέτος μηχανογραφικό δελτίο (77.054 με το 90%, 15.640 με το 10%, 11.922 με τα ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α’), ενώ πέρυσι ο αριθμός των υποψηφίων ήταν 99.958.
Συνολικά εισήχθησαν στα πανεπιστήμια, στις ανώτατες εκκλησιαστικές ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές και στις ακαδημίες της πυροσβεστικής και του εμπορικού ναυτικού 70.988 (1.775 λιγότεροι σε σχέση με πέρυσι)
Αναλυτικότερα:
Σε ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας πέτυχαν 544 υποψήφιοι του Ρεθύμνου
ΥΨΗΛΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΣΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ
• Στην πλειοψηφία τους επέλεξαν πανεπιστημιακές και τεχνολογικές σχολές του νησιού
Υψηλές ήταν οι επιδόσεις των μαθητών του Ρεθύμνου στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις με το ποσοστό επιτυχίας εκείνων που έδωσαν για πρώτη φορά να ανέρχεται στο 73,56% για τα Γενικά Λύκεια και στο 24,46% για τα Επαγγελματικά Λύκεια. Αναλυτικότερα σε ό,τι αφορά τα Γενικά Λύκεια του Νομού από τους 523 υποψηφίους που δοκίμασαν για πρώτη φορά την τύχη τους στις πανελλήνιες εξετάσεις, 384 εξασφάλισαν μια θέση στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά και Τεχνολογικά Ιδρύματα της χώρας. Από τους υποψήφιους προηγούμενων ετών σε σύνολο 89 υποψηφίων οι 48 πέτυχαν στις εξετάσεις με το ποσοστό τους να διαμορφώνεται στο 53,93%.
Σε ό,τι αφορά τα Επαγγελματικά Λύκεια από τους 139 υποψηφίους οι 41 εξασφάλισαν μια θέση στα ΤΕΙ της χώρας με το ποσοστό επιτυχίας να διαμορφώνεται στο 27,7%.
Εντυπωσιακά είναι τα ποσοστά επιτυχίας και σε πολλά λύκεια του Νομού με το υψηλότερο να καταγράφεται στο 1ο ΓΕΛ 83,67%. Στα υπόλοιπα σχολεία τα ποσοστά έχουν ως εξής: 2ο ΓΕΛ 74,19%, 3ο ΓΕΛ 73,86%, Πρότυπο ΓΕΛ 78,13%, ΓΕΛ Ανωγείων 70,83%, ΓΕΛ Επισκοπής 46,67%, ΓΕΛ Περάματος 70,73%, ΓΕΛ Σπηλίου 66,67%, ΓΕΛ Φουρφουρά 36,36%, ΓΕΛ Πανόρμου 43,75%, Εσπερινό ΓΕΛ 42,86%. Σε ό,τι αφορά τα Επαγγελματικά Λύκεια το 1ο ΕΠΑΛ κατέγραψε ποσοστό επιτυχίας 23,13%, το ΕΠΑΛ Γαράζου 75%.
Είναι χαρακτηριστικό ότι φέτος στην πλειοψηφία τους οι τελειόφοιτοι του Νομού επέλεξαν συνειδητά σχολές του Ρεθύμνου, του Ηρακλείου και των Χανίων, εξαιτίας της οικονομικής δυσπραγίας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι λείπουν και οι επιτυχόντες σε σχολές που υπάρχουν μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Συνολικά, σε επίπεδο χώρας εισήχθησαν στα Πανεπιστήμια, στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στις Στρατιωτικές και Αστυνομικές Σχολές και στις Ακαδημίες της Πυροσβεστικής και του Εμπορικού Ναυτικού 70.988, ενώ το 2014 εισήχθησαν 72.763.
Ο συνολικός αριθμός των υποψηφίων, οι οποίοι υπέβαλαν μηχανογραφικό δελτίο φέτος ανήλθε σε 104.616 (77.054 με το 90%, 15.640 με το 10%, 11.922 με τα ΕΠΑΛ-Ομάδα Α’), ενώ πέρυσι ο αριθμός των υποψηφίων ήταν 99.958.
Πίνακας αποτελεσμάτων ΑΕΙ – ΤΕΙ 2015 – Στατιστικά Στοιχεία ΓΕΛ Ρεθύμνου
Σχολείο Υποψήφιοι
2015 Επιτυχόντες
2015 Ποσοστό
% ΑΕΙ ΤΕΙ Επιτυχόντες
Παρελθόντων
Ετών Σύνολο
Επιτυχόντων Επιτυχόντες
10% Σύνολο
Σχολείου
2015 Επιτυχόντες
2015 Ποσοστό
% ΑΕΙ ΤΕΙ Επιτυχόντες
Παρελθόντων
Ετών Σύνολο
Επιτυχόντων Επιτυχόντες
10% Σύνολο
Σχολείου
ΑΕΙ ΤΕΙ ΑΕΙ ΤΕΙ
1ο ΓΕΛ Ρεθύμνου 147 123 83,67% 85 38 8 4 135 16 3 154
2ο ΓΕΛ Ρεθύμνου 93 69 74,19% 44 25 8 3 80 7 3 90
3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου 88 65 73,86% 47 18 6 6 77 22 3 102
Πρότυπο ΓΕΛ Ρεθύμνου 64 50 78,13% 28 22 3 1 54 4 1 59
ΓΕΛ Ανωγείων 24 17 70,83% 13 4 2 0 19 1 0 20
ΓΕΛ Επισκοπής 15 7 46,67% 4 3 0 1 8 1 0 9
ΓΕΛ Περάματος 41 29 70,73% 20 9 0 2 31 1 2 34
ΓΕΛ Σπηλίου 15 10 66,67% 9 1 0 0 10 0 0 10
ΓΕΛ Φουρφουρά 11 4 36,36% 3 1 0 0 4 1 0 5
ΓΕΛ Πανόρμου 16 7 43,75% 4 3 1 3 11 0 0 11
Εσπερινό ΓΕΛ Ρεθύμνου 7 3 42,86% 3 0 0 0 3 0 0 3
Μουσικό Σχολείο 1 0 0,00% 0 0 0 0 0 0 0 0
Σύνολα
ΓΕΛ Ρεθύμνου 522 384 73,56% 260 124 28 20 432 53 12 497
ΓΕΛ Ρεθύμνου 522 384 73,56% 260 124 28 20 432 53 12 497
Πίνακας αποτελεσμάτων ΑΕΙ – ΤΕΙ 2015 – Στατιστικά Στοιχεία ΕΠΑΛ Ρεθύμνου
Σχολείο Υποψήφιοι
2015 Επιτυχόντες
2015 Ποσοστό
% Επιτυχόντες
Παρελθόντων
Ετών Σύνολο
Επιτυχοντων Επιτυχόντες
10% Σύνολο
Σχολείου
2015 Επιτυχόντες
2015 Ποσοστό
% Επιτυχόντες
Παρελθόντων
Ετών Σύνολο
Επιτυχοντων Επιτυχόντες
10% Σύνολο
Σχολείου
1ο ΕΠΑΛ Ρεθύμνου 134 31 23,13% 7 38 6 44
ΕΠΑΛ Γαράζου 4 3 75,00% 0 3 0 3
Εσπερινό ΕΠΑΛ Ρεθύμνου 1 0 0,00% 0 0 0 0
Σύνολα
ΕΠΑΛ Ρεθύμνου 139 34 24,46% 7 41 6 47
ΕΠΑΛ Ρεθύμνου 139 34 24,46% 7 41 6 47
Α. Ταξάκης: Ικανοποίηση για τα ποσοστά επιτυχίας σε επίπεδο Νομού
Εμφανώς ικανοποιημένος από τα ποσοστά που συγκέντρωσαν οι μαθητές των σχολείων του Νομού εμφανίστηκε ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Ανδρέας Ταξάκης. Ο ίδιος μιλώντας στα «Ρ.Ν.» υποστήριξε: «Είναι μια ευχάριστη μέρα, διότι όταν βγαίνουν αποτελέσματα και περνάνε παιδιά στο Πανεπιστήμιο υπάρχει αισιοδοξία. Είναι σημαντικό αυτό καθώς ανταμείβονται οι κόποι τους και μαθαίνουνε με αυτόν τον τρόπο ότι και στη ζωή τους με κόπο και προσπάθεια και τίμιο αγώνα καταφέρνουνε να επιτύχουνε σε ότι επιθυμούνε. Όσον αφορά τις βάσεις, είχε φανεί ότι θα είχαμε σοβαρή πτώση και αποδείχτηκε πράγματι ότι υπάρχει πτώση και σε υψηλόβαθμες σχολές και γενικότερα σε όλες τις σχολές. Τα Ρεθεμνιωτάκια φάνηκε ότι είχανε και πολλές και καλές επιτυχίες. Από τον συνολικό αριθμό 523 που έδωσαν για πρώτη φορά από τα Γενικά Λύκεια πέτυχαν οι 384, δηλαδή ένα ποσοστό 73%. Κατά Λύκειο βέβαια υπάρχει κάποια διαφοροποίηση αλλά γενικά και στην ενδοχώρα και στην πόλη είχαμε εξαιρετικές επιτυχίες. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι σαν διεύθυνση. Ένα σοβαρό στατιστικό στοιχείο είναι ότι πέτυχαν σε μεγάλο ποσοστό στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και στο Ρέθυμνο και στο Ηράκλειο και στα ΤΕΙ Κρήτης. Λόγω των οικονομικών συγκυριών τα παιδιά επέλεξαν σχολές που είναι κοντά στην οικογένειά τους αλλά ανεξάρτητα από αυτό είχαμε επιτυχίες και σε σχολές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης κυρίως σε υψηλόβαθμες σχολές ενδιαφέροντος. Θέλω να ευχηθώ σε όλα τα παιδιά να έχουν καλές σπουδές, να συνεχίσουν με την ίδια διάθεση και όρεξη να πετύχουν τον στόχο τους και στην σταδιοδρομία τους και μετά τις σπουδές ευχόμαστε το καλύτερο».
Συγχαρητήρια μηνύματα στους επιτυχόντες
Τους επιτυχόντες των Πανελληνίων εξετάσεων συγχαίρει ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης. Σε μήνυμά του αναφέρει:
«Μια ακόμα γενιά νέων ανθρώπων από την Κρήτη ετοιμάζεται για το ξεκίνημα της νέας πορείας τους.
Μέσα από μια επίπονη και δύσκολη διαδικασία για τους ίδιους τους επιτυχόντες, αλλά και τις οικογένειές τους, νέοι άνθρωποι εγκαινιάζουν την ακαδημαϊκή τους διαδρομή, αποτελώντας την πιο σίγουρη εγγύηση για το μέλλον του τόπου μας.
Ως Περιφέρεια Κρήτης, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους τους εισαχθέντες στην Ανώτατη Εκπαίδευση και στις σχολές επιλογής τους, με την ευχή ότι θα καταφέρουν να υλοποιήσουν τους στόχους και τα όνειρά τους.
Με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων υπερήφανοι πρέπει να αισθάνονται οι γονείς των αυριανών φοιτητών, που μέσα σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες ανταποκρίθηκαν στις υποχρεώσεις τους, αλλά και όλοι οι καθηγητές της μέσης εκπαίδευσης, καθώς με τον επαγγελματισμό που επιδεικνύουν υπηρετούν με αίσθημα ευθύνης το εκπαιδευτικό σύστημα και την κοινωνία ολόκληρη.
Για τους υποψηφίους που δεν εκπλήρωσαν τον στόχο τους, είμαστε βέβαιοι ότι και εκείνοι θα δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για μια επιτυχημένη επαγγελματική και κοινωνική σταδιοδρομία. Καλή συνέχεια σε όλους».
Ο δήμαρχος Ρεθύμνης, Γιώργος Μαρινάκης σε συγχαρητήριο μήνυμά του στους επιτυχόντες στα ΑΕΙ και ΤΕΙ αναφέρει:
«Αγαπητά μου παιδιά,
Με την ευκαιρία της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων των φετινών εισαγωγικών εξετάσεων, η οποία σηματοδότησε το τέλος της αγωνίας σας, θα ήθελα, ανεξαρτήτως αποτελέσματος, να σας συγχαρώ για την επίπονη προσπάθεια που καταβάλλατε τα προηγούμενα χρόνια και για την αντοχή που επιδείξατε στην πρώτη, ίσως πιο σοβαρή, δοκιμασία της μέχρι σήμερα ζωής σας.
Ελπίζω κι εύχομαι ο κόπος σας να ανταμείφθηκε και να επιτύχατε τους στόχους που θέσατε. Σε σας που καταφέρατε να ανοίξετε την πόρτα ενός ΑΕΙ ή ΤΕΙ της χώρας μας, καταθέτω τα θερμά μου συγχαρητήρια και τις ευχές μου να είστε υγιείς και δυνατοί για να παραμείνετε προσηλωμένοι και αφοσιωμένοι στα όνειρά σας και να συνεχίσετε τις σπουδές σας με την ίδια θέληση, επιμονή και δύναμη, ώστε να γίνετε λαμπροί επιστήμονες. Επιπλέον, την ελπίδα, ότι μετά το πέρας των σπουδών σας, οι συνθήκες θα είναι καλύτερες ώστε να έχετε κάθε δυνατή ευκαιρία ν’ ασκήσετε την επιστήμη σας στη χώρα μας και να γίνετε χρήσιμοι πολίτες, από κείνους, που τόσο έχουμε όλοι ανάγκη.
Ιδιαίτερα όμως, θα ήθελα να απευθυνθώ και σε σας, τους νέους μας που δεν πετύχατε την εισαγωγή σας σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ και να σας προτείνω να μην επιτρέψετε σε μια πρόσκαιρη αποτυχία να σφραγίσει την ζωή σας και να επηρεάσει τη διάθεσή σας για συνέχιση της προσπάθειας. Ποτέ οι άξιοι και όσοι έχουν τη θέληση για μάθηση, δεν χάνονται.
Επίσης θα ήθελα να συγχαρώ τους γονείς σας που στάθηκαν πλάι σας και αγωνίστηκαν για να σας εξασφαλίσουν το μέλλον που ονειρεύεστε αλλά και τους δασκάλους σας, σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, οι οποίοι συνέβαλλαν, με γνώση και υπομονή, στην προσωπική σας καλλιέργεια και στην ανάπτυξη των ικανοτήτων σας.
Καλή επιτυχία στο νέο σας ξεκίνημα και κάθε πρόοδο σε όλους σας!».
Εκπτώσεις στους πρωτοετείς φοιτητές από τις Ναυτιλιακές Εταιρείες
Διευκολύνσεις στους πρωτοετείς φοιτητές και τις οικογένειές τους, για τις μετακινήσεις τους από και προς την Κρήτη προσφέρουν οι Ναυτιλιακές εταιρείες.
• Η Anek Lines, με ανακοίνωση που εξέδωσε συγχαίρει τους νέους φοιτητές για την εισαγωγή τους στα Ανώτατα και Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας και κάνει γνωστό ότι προσφέρει ειδικές εκπτώσεις για τις πρώτες αναγκαίες μετακινήσεις τους προς και από τον τόπο σπουδών τους.
Συγκεκριμένα η Anek στηρίζοντας έμπρακτα τους νέους φοιτητές παρέχει από σήμερα 27 Αυγούστου έως τις 31 Οκτωβρίου 2015:
• Στα δρομολόγια Χανίων – Ηρακλείου:
– Έκπτωση 50% στα εισιτήρια επιβατών στην Οικονομική Θέση και στα Αριθμημένα Καθίσματα,
– Έκπτωση 30% σε Καμπίνες (εκτός LUX) και
– Έκπτωση 20% στα εισιτήρια Ι.Χ. αυτοκινήτων και μοτοσικλετών.
– Στα δρομολόγια του Ε/Γ-Ο/Γ «Πρέβελης»: Η έκπτωση ανέρχεται στο 50% στην οικονομική θέση και στα αριθμημένα καθίσματα.
Οι παραπάνω εκπτώσεις ισχύουν και για τις οικογένειες των φοιτητών, εφόσον συνοδεύουν τον επιτυχόντα.
Οι εκπτώσεις δεν είναι αθροιστικές. Σε κάθε περίπτωση χορηγείται μία έκπτωση, η μεγαλύτερη σε ποσοστό.
Προσοχή: Η έκπτωση θα παρέχεται με την επίδειξη του «Δελτίου Εξεταζομένου Πανελλαδικών Εξετάσεων 2015», τόσο κατά την έκδοση των εισιτηρίων από τα συνεργαζόμενα πρακτορεία όσο και κατά την επιβίβαση στο πλοίο.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η φυσική παρουσία των νεοεισαχθέντων φοιτητών.
Πληροφορίες: κα Ειρήνα Σίμου και κα Άννα Νικολακάκη, τηλ. 28210 24127, fax 2821 0 36200, e-mail: marketing@anek.gr.
• Με ανακοίνωσή της η Minoan Lines συγχαίρει όλους τους πρωτοετείς φοιτητές για την επιτυχία εισαγωγής τους στα Ανώτατα και Ανώτερα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας και εκδηλώνει για άλλη μια φορά έμπρακτα τη στήριξή της προσφέροντας μοναδικές εκπτώσεις και προνόμια στις γραμμές που δραστηριοποιείται.
Ειδικότερα:
Στη γραμμή Ηράκλειο – Πειραιάς – Ηράκλειο, η Minoan Lines προσφέρει για τους επιτυχόντες μαθητές των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2015 αλλά και για τα μέλη των οικογενειών τους που τους συνοδεύουν για την εγγραφή τους στις σχολές φοίτησης τις ίδιες εκπτώσεις που ισχύουν για τους φοιτητές. Συγκεκριμένα:
– 50% έκπτωση στα VIP καθίσματα και deck,
– 30% έκπτωση σε όλες τις θέσεις με κλίνη (εκτός της θέσης lux),
– 20% έκπτωση στα δίκυκλα και Ι.Χ. οχήματα.
Όροι και προϋποθέσεις:
Οι παραπάνω εκπτώσεις θα ισχύουν από 26/08/2015 έως και 15/10/2015 για τους επιτυχόντες μαθητές και για τα μέλη των οικογενειών τους, εφόσον συνοδεύουν τον επιτυχόντα.
Οι εκπτώσεις θα παρέχονται με την επίδειξη του Δελτίου εξεταζομένου/υποψηφίου Πανελλαδικών Εξετάσεων 2015 κατά την έκδοση των εισιτηρίων και κατά την επιβίβαση στο πλοίο.
Επίσης, η Minoan Lines προσκαλεί όλους τους νεοεισαχθέντες φοιτητές να εγγραφούν στο Minoan Lines Bonus Club και να κερδίσουν αυτόματα τους πρώτους τους 200 πόντους, αν η εγγραφή γίνει ηλεκτρονικά ή εναλλακτικά τους πρώτους τους 100 πόντους, αν συμπληρώσουν την έντυπη αίτηση εγγραφής που διατίθεται από τα πρακτορεία, τα πλοία ή τα συνεργαζόμενα γραφεία ταξιδίων της Minoan Lines. Η προσφορά ισχύει μέχρι 31/12/2015. Απαραίτητη προϋπόθεση η αποστολή της βεβαίωσης εγγραφής των πρωτοετών φοιτητών στο πρώτο έτος της σχολής τους στην αρμόδια υπηρεσία «Minoan Lines Bonus Club» με e-mail: bonusclub@minoan.gr ή φαξ 2810 342607.
Με την εγγραφή τους όλα τα μέλη της οικογένειας της Minoan Lines απολαμβάνουν μοναδικά προνόμια και προσφορές στα εισιτήρια, στις αγορές από τα καταστήματα και στις καταναλώσεις τους στα εστιατόρια και τα μπαρ των πλοίων της εταιρείας. Το πρόγραμμα είναι ένα από τα πιο σύγχρονα, λειτουργικά και ευέλικτα που υπάρχουν, με πρωταρχικό στόχο να παρέχει ιδιαίτερα οφέλη στους πιστούς επιβάτες της Minoan Lines.
Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα www.minoan.gr ή στα τηλέφωνα 2810-399850 και 399856, Δευτέρα – Παρασκευή 09:00 – 17:00 ή στο e-mail: bonusclub@minoan.gr.
Για κρατήσεις ή έκδοση εισιτηρίων, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στον ταξιδιωτικό τους πράκτορα ή στα Κεντρικά Γραφεία της Minoan Lines, μέσω των Πανελλαδικών αριθμών 801-11-75000 (από σταθερό τηλέφωνο) και 18175 (από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο).
• Η Blue Star Ferries, με ανακοίνωσή της συγχαίρει τους νέους φοιτητές και τους δηλώνει τη στήριξή της, παρέχοντας εκπτώσεις στους ίδιους και στις οικογένειές τους, για τις πρώτες τους μετακινήσεις από/προς τον τόπο κατοικίας τους προς/από τον τόπο σπουδών τους, οι οποίες είναι αναγκαίες για την εγγραφή τους στα Πανεπιστημιακά ή Τεχνολογικά Ιδρύματα και για την εύρεση κατοικίας.
Η έκπτωση ανέρχεται σε 50% για τον φοιτητή και την οικογένειά του, εφόσον τον συνοδεύει, σε όλες τις θέσεις εκτός από καμπίνα Lux και ισχύει έως 31 Οκτωβρίου 2015 για τις γραμμές των Κυκλάδων, των Δωδεκανήσων, τη Χίο και Μυτιλήνη, το Ηράκλειο και τα Χανιά.
Οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να εκδώσουν τα εισιτήριά τους από όλα τα συνεργαζόμενα με την Blue Star Ferries ταξιδιωτικά πρακτορεία, προσκομίζοντας το «Δελτίο Εξεταζομένων Πανελλαδικών Εξετάσεων 2015».
Η Blue Star Ferries, επισημαίνει στην ανακοίνωσή της ότι: σε μία περίοδο όπου η παιδεία αποτελεί έναν από τους πρωταρχικούς παράγοντες για την εξέλιξη και την πρόοδο του τόπου μας, στηρίζει και επιβραβεύει με αυτό τον τρόπο τους νέους φοιτητές για την επιτυχία τους αλλά και τις οικογένειές τους, παρέχοντάς τους τη φοιτητική έκπτωση, πριν ακόμα αποκτήσουν τη φοιτητική ταυτότητα, που θα τους εξασφαλίσει μειωμένες τιμές στις μετακινήσεις τους.
Για περισσότερες πληροφορίες: κ. Διονύσης Θεοδωράτος-Attica Group, Τηλ: 210 8919820, Fax: 210 891 9829, e-mail: theodoratos@attica-group.com.